מחקר: רוכבי אופניים טובים הם גברים מושכים יותר

פורסם: 10 בפבר׳ 2014, 12:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בפבר׳ 2014, 12:01 ]

10% מהרוכבים שביצועיהם בטור דה פראנס היו הטובים ביותר קיבלו בממוצע ציון גבוה ב–25% ביופי מ–10% מהרוכבים שביצועיהם היו הגרועים ביותר


מאת ניקולס בקלר, ניו יורק טיימס, 9/2/2014

אין ספק שספורטאים מקצועיים טובים יותר בספורט מאשר אדם מן השורה, אבל כעת מתברר כי ייתכן שהם גם נראים טוב יותר.

מחקר חדש שנערך בקרב רוכבי אופניים שהתחרו בטור דה פראנס, שנחשב לאחת מתחרויות הסיבולת הקשות ביותר בספורט, מעלה את האפשרות כי לסיבולת גבוהה יש מתאם גבוה עם מראה נאה.

הביולוג השווייצרי אריק פוסטמה מאוניברסיטת ציריך, הגיע למסקנה הזאת אחרי שבדק נתונים שהתקבלו מרוכבי אופניים שסיימו את הטור דה פראנס ב–2012. הוא אסף 80 תמונות פורטרט שקיבל ממארגני המרוץ, שבהן נראו רק הראש, הצוואר וחלק מהכתפיים של כל רוכב אופניים. כולן צולמו באותה תאורה ועל אותו רקע ובעזרתן, יצר החוקר שאלון אינטרנטי, שבו הוצגו התמונות בסדר אקראי.

תחרות אופניים בדובאי בשבוע שעבר
תחרות אופניים בדובאי בשבוע שעבר. צילום: AFP אי-אף-פי

פוסטמה ביקש מ–816 משתתפים לדרג כל תמונה מאחד עד חמש בהתאם ליופי ולגבריות. הוא גם אסף מידע על המשתתפים כמו הלאום שלהם, גילם, רמת השכלתם ונטייתם המינית.

כדי למדוד את היכולת של רוכבי האופניים באובייקטיביות רבה ככל האפשר הוא השתמש בתוצאות מהמבחנים המוקדמים לתחרות, מהזמנים במבדקים וגם מהמרוץ בשלמותו. אף אחד מהמדרגים לא ידע מי מהגברים בתמונות ניצח או מה היה סדר המסיימים. במחקר לא נכללו תמונותיהם של רוכבים שהמדרגים יכלו לזהות, כדי לוודא שהדירוג נעשה על פי המראה החיצוני בלבד ולא בגין ידע קודם על הרוכב.

בתוצאות שקיבל החוקר, הופיע בבירור יחס קרוב בין היופי של המתמודדים לבין ביצועיהם — 10% מהרוכבים שביצועיהם במרוץ היו הטובים ביותר קיבלו בממוצע ציון גבוה ב–25% ביופי מ–10% מהרוכבים שביצועיהם היו הגרועים ביותר.

חלק מהסטייה בדירוגי היופי - כ–20% — יוחסו למאפייני המדרגים ולא למאפייני הרוכבים. למשל, מדרגים מבוגרים יותר נתנו ציונים גבוהים יותר מאשר צעירים. עם זאת, גברים ונשים הסכימו באופן כללי מי מהרוכבים נראו טוב יותר.

למרבה ההפתעה, דירוג הגבריות - שהוא ככל הנראה רמז לרמת הטסטוסטרון - לא תאם לדירוגי היופי והביצועים. מכאן ניתן להסיק מהמחקר כי טסטוסטרון איננו גורם חשוב ליכולות ספורטיביות כפי שחשבו עד כה. וההסבר לכך, אומר פוסטמה, נובע כנראה מהעבר האבולוציוני שלנו.

"אפשר לחשוב שהגבריות מושכת — היא מסמלת טסטוסטרון, היא מרמזת עד כמה אתה חזק. אבל אם אתה מנסה לצוד צבי אין זה משנה אם אתה חזק, משום שהוא יכול להימלט ממך. אם יש לך את הסיבולת לרדוף אחריו, זה עשוי להועיל יותר".

במלים אחרות, לפי פוסטמה, גבר מושך הוא גבר שיש לו גנים לסיבולת ולא בהכרח הגבר בעל השרירים הגדולים ביותר.

עוד הסביר פוסטמה כי המחקר מדווח רק על ממוצעים, ולכן אינו מצביע על רוכב האופניים היפה ביותר שתמיד יהיה המנצח.

לכתבה בהארץ

Comments