כשמזיעים מאבדים יותר קלוריות? 10 מיתוסי כושר

פורסם: 14 באוג׳ 2011, 2:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 באוג׳ 2011, 2:49 ]
יעיל יותר להתאמן בבוקר? אפשר לבנות על כפיפות בטן שיורידו את הכרס? האמת מאחורי המיתוסים הנפוצים על פעילות גופנית, וכמה עובדות שישלחו בהקדם גם את הגברים לשיעור פילאטיס
גלי טיקטין, 11/8/2011

1. שומן יכול להפוך לשריר

לא נכון.

לכל תא יש ייעוד בגוף האדם על פי הקוד הגנטי שלו, לכן תא שומן לעולם יתפקד כתא שומן - ותא שריר יתפקד תמיד כתא שריר. תא שריר יתפתח ככל שנרבה בפעילות גופנית, ותא שומן יתפתח אם נאכל אוכל שומני ונצבור אנרגיה עודפת בגוף.

 

צמצום צריכת השומן תקטין את כמות השומן ותבליט את תאי השריר, רק אם נפתח אותם באימון התנגדות.

 

2. אם לא מתאמנים בקביעות, הפעילות מיותרת

לא נכון.

מחקרים מראים כי כל פעילות גופנית עדיפה על ישיבה בחוסר מעש. גם פעילות קלה כמו הליכה, טיול עם הכלב, משחק כדור עם הילד או עבודה בגינה מעודדת את זרימת הדם, משפרת את קצב חילוף החומרים, מקטינה את הסיכון למחלות לב, מחזקת את השרירים, משמנת את המפרקים וכמובן מועילה למצב הרוח.

 

3. אישה שמתאמנת תקבל גוף גברי

לא נכון.

כדי לפתח ולהגדיל שרירים יש צורך ברמת טסטוסטרון גבוהה. לגברים רמת טסטוסטרון גבוהה משל נשים, כך שהעלאה במסת שריר אצל אישה תשרוף יותר שומן במנוחה בלבד, תגרום לחיטוב הגוף ולהפחתת מסת שומן.

 

אימון כוח מבוקר פעמיים-שלוש בשבוע יועיל לחיזוק העצמות אצל נשים, למניעת אוסטיאופורוזיס ולשיפור התחושה האישית.

 

4. פעילות גופנית בבוקר יעילה יותר

לא נכון.

פעילות גופנית בבוקר היא מצוינת, אבל לא שורפת יותר קלוריות. בזמן הפעילות יש להתחשב רק בדבר אחד: מבנה השעון הביולוגי שלכם. פעילות גופנית חייבת להתאים לזמני המתאמן, אחרת לא יתמיד בה לאורך זמן.

 

לאחר לילה ללא שינה, למשל, טמפרטורת הגוף נמוכה יחסית, רמת האנרגיה דלילה, זרימת הדם איטית ויש נוקשות קלה בשרירים. אם אתם טיפוסים של בוקר תצליחו להתגבר על המכשולים האלה, אבל אם אתם טיפוסים של ערב תעדיפו אולי להתגבר על מצוקת הזמן הפנוי והעייפות של אחרי שעות העבודה.

 

עם זאת, אימון בשעות הערב יכול להוביל לקושי בהירדמות, בשל עוררות המערכות הפיזיולוגיות של הגוף לאחר האימון. 

 

5. כפיפות בטן יורידו את הכרס

לא נכון.

כפיפות בטן הן חיזוק נקודתי של שרירי הבטן, שמועילה להעלאת מסת השריר בבטן. חשוב לזכור כי אנשים הסובלים מהשמנה בטנית נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה של מחלות לב.

 

כדי לצמצם היקפים ולהוריד את הבטן יש לצרוך מזון דל שומן, לצמצם את הצריכה הקלורית היומית ולשלב פעילות אירובית יומיומית כגון הליכה, ריצה, אופנים, או סטפר.

 

למרות זאת, עדיין לא בטוח שהשומן ירד מהבטן בלבד, כיוון שהגוף הוא שבוחר מהיכן להפחית את רמת השומן.


העלאה במסת שריר אצל אישה לא תנפח השרירים (צילום: index open)

 

6. המשקל עולה עם הגיל, כי חילוף החומרים יורד

לא נכון.

העלייה במשקל לא נובעת משינוי בקצב חילוף החומרים. קיימת ירידה טבעית של כ-2% לעשור בקצב חילוף החומרים בגוף, אבל מה שמשפיע בעיקר על המשקל הם גורמים אחרים כמו ירידה משמעותית באינטנסיביות של הפעילות הגופנית, הרגלי אכילה לא נכונים, אורח החיים המודרני והעמוס ועוד..

 

כיוון שאנו לא תמיד מוצאים זמן לאימוני אירובי וכוח, אלה שמעלים משמעותית את קצב חילוף החומרים, נוח לנו להפיל את העלייה במשקל על הגיל... 

  

7. לשמנים יש בעיה של חילוף חומרים

לא נכון ברוב מהמקרים.

"חילוף חומרים" הוא למעשה שריפת הקלוריות היומית שלנו. במרבית מהמקרים עודף המשקל נובע מאכילת יתר וחוסר בפעילות גופנית. תרבות הפנאי והשפע, האוכל והשתייה שהופכים לעיקר במפגשים חברתיים, המנות הגדולות והפחמימות הריקות, הרביצה מול תוכניות בישול בטלוויזיה - כל אלה הופכים לבעיית המאה.

 

צריך לזכור שהשמנה עשויה לנבוע גם מפגיעה גנטית, פגיעה במסת שריר, דיאטה לא מאוזנת, מצב הורמונלי לא תקין או חלילה מחלה.

 

8. פעילות גופנית פוגעת בברכיים

לא נכון.

פעילות גופנית מבוקרת והדרגתית, שנעשית בעוצמת אימון מתאימה ובהדרכה מקצועית, היא הדרך הנכונה להימנע מפציעות ספורט.

 

פציעות נגרמות לרוב מפעילות לא מותאמת שנעשית בעצימות גבוהה בגלל התלהבות יתר, אי שמירה על כללי האימון ועוד. לכן יש להקפיד להתאמן באישור רופא בלבד, לבצע חימום בתחילת האימון והרפיה לאחריו, להתאים את האימון למצב הפיזי שלכם ולחזק את השרירים המגינים על מפרק הירך והשוק, במיוחד על הארבע ראשי וירך אחורי.

 

התאמנו תמיד על משטח מתאים ועם נעליים מתאימות ונוחות. אם אתם חשים כאב, הפסיקו מיד את האיון ובררו את הסיבה עם גורם מקצועי מוסמך. אם צריך, שנו את תוכנית האימונים. 

  

9. כשמזיעים מרזים יותר

לא נכון.

הזעה בזמן פעילות גופנית נובעת ממנגנון קירור של הגוף, המבקש לשמור על טמפרטורה יציבה. כשמזיעים מאבדים נוזלים, וזו הסיבה לירידה במשקל. כששותים לאחר האימון הנוזלים חוזרים, ואיתם גם המשקל.

 

השתייה חשובה מאוד לשמירת המלחים והמינרלים בגוף, ואין לוותר עליה. כדי לרזות יש לעבוד קשה ולהפוך את הפעילות הגופנית לאורח חיים.

 

10. פילאטיס מתאים לנשים בלבד

לא נכון.

פילאטיס מצטייר כאימון נשי שלא מנפח שרירים ולא שורף קלוריות, לכן בדרך כלל אפשר למצוא יותר נשים בשיעורים האלה. אבל לפילאטיס יש יתרונות אדירים שגברים נוטים להקל בהם ראש.

 

השיטה מתרכזת בשרירי הליבה, שמאתגרים את שרירי היציבה שלנו. פילאטיס מחזק את שרירי הגב, הישבן וחגורת הכתפיים ומבצעים בו עבודת מפרקים אינטנסיבית ללא זעזועים מיותרים.

 

השיטה מפעילה כל שריר בגוף בסדרת תרגילים ייחודיים שאפשר להתאים אישית למתאמן, היא מגדילה את טווחי תנועה של המפרקים ומשפרת את הביצועים הגופניים.

 

הכותבת היא מאמנת בכירה לחדרי כושר וסטודיו רשת הולמס פלייס.

 
Comments