40%-70% מהעובדים סובלים מיתר לחץ דם

פורסם: 3 ביוני 2010, 6:52 על ידי: Sustainability Org
40%-70% מהעובדים סובלים מיתר לחץ דם

07:02 | 03.6.2010 עידו סולומון

>> בחמש השנים האחרונות, שבמהלכן קיים פרופ' ראובן ויסקופר, יו"ר הפורום הישראלי למניעת מחלות לב ויועץ מקצועי לחברת מיקרולייף, סדנאות לטיפול ביתר לחץ דם במקומות עבודה, הוא גילה נתון שהפתיע אפילו איש מקצוע מנוסה כמותו: בין 40% ל-70% מהעובדים שנבדקו, נמצאו בסיכון ליתר לחץ דם גבוה - בין היתר כתוצאה מסטרס בעבודה או גורמים תורשתיים.

מעבר להשלכות הבריאותיות על העובדים עצמם, מדובר גם על נזק כספי למעסיקים. לדברי ויסקופר, פריון העבודה של אדם בגילאי 30-40 המצוי בקבוצת הסיכון יורד בכ-10%; בקרב עובדים בני 40-50 המצויים בסיכון גבוה, יורד פריון העבודה בכ-20%, ובגילאים מבוגרים יותר יכולה הירידה בפריון העבודה להגיע אף ל-30%.

"בקרב אנשים לחוצים באופיים, הלחץ יבוא לידי ביטוי באופן טבעי גם בעבודה", אומר ויסקופר. "עם זאת, יש עבודות עם מקדם סיכון גבוה יותר: עבודות בעלי אופי מלחיץ, שבהן מעורבים נושאים של חיים ומוות, כמו רופאים, חיילים וכוחות הצלה, וכן עבודות בעלות אופי הישגי ותחרותי, שבהן נדרש מהעובד לעמוד ביעדים ובמשימות. גם במצבים שבהם העבודה מתבצעת תחת לחץ, כמו עובדי פס ייצור שנע מהר מדי, קיים סיכון".

בביקוריו במקומות עבודה מאבחן ויסקופר עובדים הנמצאים בסיכון גבוה לפי ארבעה מדדים: לחץ דם (מעל 140 על 90), היקף מותניים (נשים מעל 92 ס"מ, גברים מעל 102 ס"מ), מעשנים או אנשים שעושים פחות מ-90 דקות פעילות גופנית לשבוע.

ויסקופר: "במידה שאנחנו מזהים עובד כזה, מנחים אותו איך יוכל לסייע לעצמו - אם על ידי תזונה נכונה, הפסקת עישון או פעילות גופנית כלשהי באופן קבוע. ההמלצה שלנו למנהלי ארגונים היא למנות 'נאמן בריאות' - עובד מטעם החברה שיעבור השתלמויות ויוכל לערוך את הבדיקות לעובדים. במידת הצורך אנחנו גם מדריכים את הנאמנים כיצד יוכלו לסייע לעובדים לשפר את מצבם".

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

עובדים מול מחשב? יש לכם סיכוי של 65% לסבול מפגיעה גופנית

Comments