9 שאלות על שני גלגלים

פורסם: 3 באוג׳ 2010, 6:37 על ידי: Sustainability Org
175x175.jpg

פעימות on line   מארח את  פרופ. אורי רוזנשיין

 

פרופ' אורי רוזנשיין, מומחה לקרדיולוגיה התערבותית (צנתורים), מנהל המחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי "בני ציון" (רוטשילד) ,  חיפה. פרופ' רוזנשיין הוא  יושב ראש החוג לקרדיולוגיה  בפקולטה לרפואה בטכניון ואוהד מושבע של רכיבה על אופניים, כדרך חיים.

1 . רכיבה על אופניים - איך זה קשור ללב, איך זה נוגע  בלב שלך?

כל סוגי הפעילות האירובית בריאים  ללב, תורמים לפיתוח סיבולת טובה ללב. כל אחד צריך לבחור את סוג ההתעמלות שהוא מעדיף.  אופניים, כמו ריצה, נחשבת להתעמלות איזוטונית , מאמץ נמוך יחסית - לטווח ארוך.

כל אחד צריך לבחור את סוג ההתעמלות שהוא מעדיף. בעבר רצתי  הרבה, למרחקים ארוכים, ולאחר  ששחקתי חלק ממפרקי, עברתי לאופניים. מאז אני רוכב.

2. מה המשמעות של רכיבה על אופניים ללב? מה יש באופניים שאין בענפי ספורט אחרי?

ברכיבה על אופניים, יש מעבר  לחוויה הפיזית ויש את החוויה המדיטטיבית, שקיימת גם בריצות או שחיות ארוכות, פעולה ברמה נמוכה החוזרת על עצמה, שוב ושוב, לאורך זמן. זה סוג של מדיטציה, זה משקיט, מרגיע. ממלא את הלב בשלווה ושמחה. כקרדיולוג - - אני יודע היטב עד כמה זה חשוב.

3. איך הרכיבה על אופניים באה לידי ביטוי באורח החיים שלך? עבורי -  רכיבה על אופניים היא  דרך חיים. היום והשבוע בנויים  מסביב לאיך, לאן ומתי נרכב, ועם מי . בחודש שעבר, למשל,  יצאנו כמה חברה, למדבר, רכבנו ממצפה רמון עד אילת. היה פשוט מדהים.

בסוף  השבוע הקרוב אנחנו יוצאים לרכיבה מים אל ים, מרכס הכרמל עד למושבה כנרת. סוג כזה של רכיבה דורש מחויבות עמוקה, מתמשכת, מצריך אימונים. לא הייתי ממליץ, בשום דרך, לאדם שלא רוכב בצורה קבועה, לקחת על עצמו אתגר כזה.

4. מה המחקרים אומרים?

יש הרבה מחקרים המוכיחים את ערכה של הרכיבה לבריאות בכלל וללב בפרט, אבל יש גם צדדיים שהמחקרים לא יודעים לאמוד. בדרך כלל אנחנו מדברים על דברים  מדידים, אבל החלק הנפשי, הרוגע, הנופים המרחיבים את הלב, תחושת העונג והעוצמה הכרוכה ברכיבה אינו מדיד בכלים שיש לנו, אבל הוא מאוד מורגש ומאוד משמעותי, לעניות דעתי.

5. האם יש הרבה רופאים, כמוך, הרוכבים באופן קבוע?

בקבוצה שרכבנו השבוע, אולי לא במקרה, היינו כ 50% היו רופאים. זו לא קבוצה קבועה, אבל יש נט-וורק של רוכבים. בשבוע הקרוב נהיה 5 רופאים. כנראה שלא במקרה, אפשר לפגוש הרבה רופאים, על שני גלגלים, אבל. כשאני עולה על אופניים - אני לא קרדיולוג , אני רוכב.

6. האם יש מינון מומלץ?

אגודת הלב האמריקאית והאגודה האמריקאית לרפואת ספורט ממליצות על  מינימום של חצי שעה רכיבה,  4 פעמים בשבוע.

7. האם זה יכול להיות מסוכן?

ספורט, כמו כל טיפול, כרוך בסיכונים, אם הוא לא נעשה כיאות:

באם מקיימים ספורט בתכיפות נמוכה, נחשפים רק לאלמנטים של הסכנה בספורט, דבר שעלול להביא להגברת האירועים הקרדיאליים. מי שבוחר לצאת לדרך הזאת - חייב לבנות תכנית, לשמור על כללים מתונים להתחלה, לזכור שמדובר בהתחייבות לטווח ארוך, אם לא - אתה עלול להזיק לעצמך.

8. איך מתחילים?

מי שמתחיל לרכב - ולא רכב קודם - רצוי שיראה קרדיולוג לפני ההתחלה, שייבדק . חייבים להיות מודעים לקשר בין אירועים קרדיאליים לפעילות גופנית. רכיבה היא חלק מאורח חיים: לאכול נכון, לא לעשן, זו מחויבות כללית, לאורך זמן, משמעת של חיים נכונים.

9. רכיבה וטלרפואה -  האם  עובד ביחד?

חשוב שמי שהיה לו בעבר אירוע קרדיאלי, כמו חלק ממנויי שחל, ורוצה להתחיל בפעילות ספורטיבית מסודרת או רכיבה על אופניים -  ינקוט בצעדי זהירות מיוחדים. יתכן שכדאי שיהיה לו, או לה,  מכשיר לשידור נתוני אק"ג ולשדר במידה ויש תחושה מדאיגה. צריך לזכור כי כמות האירועים הקרדיאליים בזמן פעילות גופנית היא כמובן גדולה יותר ולא שווה לקחת את הסיכון - אם יש דרך. הכי חשוב, תמיד, להקשיב ללב.

לכתבה באתר שחל
Comments