חלום רחוק: הנחות בארה"ב לרוכבי אופניים

פורסם: 26 בפבר׳ 2012, 2:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בפבר׳ 2012, 2:05 ]
בתי עסק בסיאטל, בוסטון ומדינות רבות אחרות, משתתפים בתוכנית שמעניקה ללקוחות המדוושים שלל הטבות, החל מ-5% הנחה ברשתות מזון ועד הנחה של חצי דולר בבית קפה מקומי. "המסעדה לא צריכה לשלם על שכירות של חניה"
סוכנויות הידיעות, 26/2/2012

בזמן שרוכבי האופניים בישראל נאלצים לא פעם לזגזג על שבילים קטועים ורצופי מכשולים, במקרה הטוב, בארצות הברית המצב שונה לגמרי: תוכנית "הטבות לאופניים" (Bicycle Benefits), שכבר פועלת בעסקים רבים ב-22 מדינות, מתגמלת את הלקוחות המדוושים במגוון הנחות בבתי העסק.
 

במסגרת התוכנית, הרוכבים קונים מדבקה ב-5 דולרים, שמודבקת על הקסדה ומוצגת בבתי העסק השונים. הצגת המדבקה מזכה בהנחות שנעות בין 5% ברשתות מזון להנחה של חצי דולר על כוס קפה בבתי קפה מקומיים. מדבקת התוכנית גם מוצגת על חלונות הראווה של בתי העסק המשתתפים בתוכנית כדי ליידע את הרוכבים.

 

התוכנית כבר פועלת במדיסון, ויסקונסין, סיאטל, ורמונט, בוסטון ומקומות רבים נוספים. לדברי הוגה התוכנית, איאן קלפטאר, היא אינה מסובכת לתפעול - כל עוד יש לעסקים מלאי של מדבקות והאתר מתוחזק, היא מתנהלת מעצמה פחות או יותר.

 

הלקוחות באים והעסקים תומכים

מאחר שהעסקים מספקים בדרך כלל מקומות חנייה לכלי רכב - קלפטאר סבור שרק הגיוני להציע גם משהו לרוכבי האופניים.

 

"אם מישהו משלם על ארוחה והמסעדה משלמת על השכירות של מקום החנייה שלו, העלות שלה להכנת הארוחה למעשה גבוהה יותר", הוא מפרט. "התוכנית מבליטה את העובדה שמחיר הארוחה כולל את מחיר החנייה, ונותנת עדיפות לתחבורה מקומית, מה שגם מועיל לקהילה כולה".

 

התוכנית לא רק מעודדת תחבורה ירוקה, מועילה לבריאות התושבים ודואגת לבטיחותם באמצעות הקסדות - עצם הנוכחות הבולטת של הרוכבים בבתי העסק, עשויה לדברי קלפטאר לשנות גם את התשתית בשטח.

 

"העסקים הם קול חזק בתוך הקהילה", הוא אומר. "התוכנית מעודדת אותם לתמוך ביוזמות להרחבת והקמת שבילי אופניים, כדי להגדיל את כמות הלקוחות המגיעים אליהם ברכיבה".

 

קפלטר סבור גם שתוכניתו עשויה לסייע בשינוי הרגלי התחבורה של האוכלוסייה. "אם נגרום לאנשים לנוע באופן שגרתי על אופניים אל בתי עסק, זה יכול לעודד אותם גם לנסוע לעבודה על אופניים".

 

לכתבה באתר ynet

Comments