שירות לשיכורים: נהג תורן להשכרה

פורסם: 17 בדצמ׳ 2011, 11:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 בדצמ׳ 2011, 11:53 ]
שירות חדש יאפשר לנהגים שיכורים להתקשר למוקד ולחכות לרוכב אופניים שיגיע ויסיע אותם הביתה ברכב הפרטי שלהם
לכל נהג יש את הרגע הזה שבו הוא מבין שהוא שתה יותר מדי, למרות שהוא אמור לנהוג הביתה בסוף הערב. יכול להיות שבקרוב אותו נהג יוכל להשתכר בלב שקט, והמושיע שלו יגיע רכוב על אופניים (אולי אפילו בצבע לבן). עו”ד עופר שחל, יו”ר אחוזות החוף, נתקל במהלך ביקור עסקים בקייפטאון בשירות שבמסגרתו נהגים שיכורים יכולים להזמין מעין נהג תורן שמגיע רכוב על אופניים מתקפלים, מכניס את האופניים לתא מטען של הרכב הפרטי ומחזיר בבטחה את הנהגים השתויים הביתה. שחל החליט לנסות לייבא את השירות לארץ, ומעריך שעד סוף השנה יתקיים בעירייה דיון ראשון בנושא.

“כיום צעירים שיוצאים ושותים משאירים את האוטו בחניונים ולוקחים מונית הביתה, וזהו פתרון יקר”, מסביר שחל. השירות נקרא “נהג תורן”, או באנגלית “Designated Driver”, והתכנון שהוא יסובסד בין היתר בידי הרשויות המקומיות וארגונים שפועלים למניעת נהיגה בשכרות, שמהווה גורם מרכזי לתאונות הדרכים כיום. שחל לא מתכנן שהפרויקט יהיה מסחרי כדי שיהיה משתלם יותר ממחיר של מונית, כלומר 40-30 שקל. השאיפה היא לפרוש 30-20 רוכבים, שמתחייבים להגיע בתוך רבע שעה, במוקדי הבילוי השונים בעיר: נמל תל אביב, אלנבי, דיזנגוף, יד חרוצים והארבעה.

“השירות קיים ב־40 מדינות בארצות הברית”, אומר שחל, “בחלק מהן חברה מסחרית מפעילה את זה, ויש אפילו אוניברסיטה בדקוטה שבה זה חלק מפרויקט למלגה”. בארצות הברית השירות עובד בשתי מתכונות: האחת היא אופניים חשמליים מתקפלים, והשנייה, בעיקר במקרה של מרחקים גדולים, היא הגעה של שני נהגים בתוך רכב אחד - אחד מהם נוהג באוטו של מקבלי השירות, והשני נוסע במכונית אחריהם כדי להחזיר את הנהג התורן. כמו כן, מעל מרחק מסוים יש תוספת תשלום לשירות. שחל מאמין שבתל אביב, הקטנה יחסית, שירות כזה הוא אופטימלי וכרגע מעדיף את האופציה של אופניים חשמליים, על מנת לא לעייף מדי את הנהגים התורנים במאמץ הפיזי של רכיבה.
 
Comments