נלחמים בזיהום האוויר ובעומסי התנועה: אופניים חשמליים במשרד להגנת הסביבה

פורסם: 2 בינו׳ 2015, 4:32 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 בינו׳ 2015, 4:33 ]
תאריך הפרסום: 24/12/2014

עובדי המשרד על אופניים חשמליים
אופניים חשמליים במשרד להגנת הסביבה 
צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה 

המשרד להגנת הסביבה רכש לאחרונה חמישה זוגות של אופניים חשמליים המיועדים לשימוש עובדי המשרד בזמן העבודה. לשימוש באופניים חשמליים יתרונות סביבתיים מובהקים בצמצום זיהום האוויר, הקלה על עומסי התנועה, חיסכון בחנייה, חיסכון בזמן הגעה ועוד. שני זוגות אופניים עומדים לרשות עובדי המטה הראשי, ושלושה זוגות אחרים ישמשו את עובדי מחוזות המשרד בירושלים, תל אביב וחיפה לנסיעות פנים עירוניות. האופניים החשמליים משמשים את עובדי המשרד בלבד, בשעות העבודה בלבד ולצרכי עבודה בלבד.

לשימוש באופניים חשמליים יש יתרונות רבים:
  1. הפחתת השימוש ברכב
  2. פתרון התניידות למי שאין ברשותו רישיון רכב ו\או רכב.
  3. הפחתת עומסי תנועה בכבישים
  4. אין צורך במציאת מקום חניה
  5. הפחתת זיהום אוויר
  6. מהירות הגעה ליעד
  7. זמינות השימוש בכלי התחבורה

מדובר במשרד הממשלתי הראשון שהכניס לשימוש העובדים אופניים חשמליים. האופניים עומדים כמובן בתקן של משרד התחבורה (בהתאם לדרישות של תקנה 1 לתקנות התעבורה).

עלות האופניים החשמליים למשרד להגנת הסביבה הסתכמה בכ- 3035 ₪ לזוג (כולל אביזרים נלווים: קסדה, מנעול, שרשרת, פנסים), ובתוך תקופה קצרה מתחילים להחזיר את ההשקעה בצורת חסכון חודשי משמעותי בהוצאות הרכב: השימוש באופניים החשמליים חוסך 1,260 ק"מ בחודש של שימוש ברכבי המשרד להגנת הסביבה. 

לדברי אייל ביבי, עוזר סמנכ"ל מינהל במשרד להגנת הסביבה, אנשי המקצוע במחוזות המשרד ביקשו אמצעי התניידות פשוטים, שיסייעו להם להגיע לישיבות ולפגישות המתקיימות במשרדי ממשלה אחרים או בכנסת. בנוסף, משמשים האופניים גם עובדים שאין להם רישיון רכב או רכב לצורך התניידות לפגישות המתקיימות בטווח של קילומטרים אחדים מן המשרד.

השימוש באופניים בקרב עובדי הגנת הסביבה הוא רב, ואם יהיה צורך, ישקול המשרד רכישת זוגות אופניים נוספים על מנת לענות על הביקוש.

בעקבות הצלחת הפיילוט במשרד להגנת הסביבה, גם משרדי ממשלה אחרים מגלים עניין ברכישת אופניים חשמליים. במשרד להגנת הסביבה מברכים על ההתעניינות, ויתכן שכבר בקרוב תצא יוזמה מטעם המשרד להציע למשרדי ממשלה אחרים לשלב בציי הרכב שלהם גם אופניים חשמליים.

לכתבה באתר המשרד להגנת הסביבה


Comments