אם יש גן עדן: החוקים ששיפרו את חיינו

פורסם: 8 באוק׳ 2011, 8:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באוק׳ 2012, 3:05 ]
מאת: פנחס וולף, מערכת וואלה! חדשות
יום שישי, 7 באוקטובר 2011, 12:00

חופשת לידה מוארכת, זיכוי כספי בהחזרת מוצרים, שחרור מהקסדה בערים, ואיך אפשר בלי המלחמה בחברות הסלולריות. האזרח הקטן מול המערכת הגדולה – איזה חוקים הופכים את חייו לטובים יותר?

תגיות: יום כיפור

לא קל להודות, אבל צריך לומר בכנות, שלפעמים חברי הכנסת דווקא כן חושבים עלינו, האזרחים הקטנים, ומנסים לחוקק חוקים שיהפכו את חיינו לטובים יותר. הבעיה היא, שבין שלל החוקים המיטיבים, קשה להבחין מהו פופוליזם זול שנועד להגברת האהדה הציבורית למפלגה/ח"כ מסוימים, ולפעמים הם עשויים להיוותר ככותרות בעיתון בלבד, כי הם מתבררים כבלתי ישימים מבחינה כלכלית, או שהממשלה מוצאת דרכים שונות לנטרל אותם. ובכל זאת, לא מעט חוקים הצליחו בכל זאת לפרוץ את מחסום הפופוליזם, ולא חייבו הוצאה ממשלתית גבוהה, וכך מדי פעם מבליחים חוקים שכל מה שנותר לברך עליהם הוא "שהחיינו", כי הם באמת עושים לאזרח הקטן קצת יותר טוב...

מדי פעם מבליחים חוקים שכל מה שנותר לברך עליהם הוא "שהחיינו" (צילום: מגד גוזני)

מדי פעם מבליחים חוקים שכל מה שנותר לברך עליהם הוא "שהחיינו" (צילום: מגד גוזני)

חוק ביטול חבישת קסדה לרוכבי אופניים בערים

"קסדה בראש טוב", היתה האמרה השגורה בפרסומות ותשדירי בטיחות בתחילת העשור, אבל עם השנים, החלו להבין שאם רוצים להקל קצת על זיהום האוויר ועומסי הנסיעה בערים הגדולות, אי אפשר לצפות שכל רוכבי האופניים יחבשו קסדה ויעלו וידוושו בדרכם לעבודה. ב-2007, אישרה הכנסת איסור על רכיבה על אופניים ללא חבישת קסדה, אבל החוק עורר ביקורת של ארגונים ירוקים שטענו כי הוא מקשה על עידוד נסיעה על אופניים בערים הגדולות. לאט לאט אושרו עוד ועוד הקלות לחוק, וביום האחרון של מושב הקיץ של הכנסת, העבירו ח"כ דב חנין (חד"ש) ושלי יחימוביץ (עבודה) בקריאה שנייה ושלישית את החוק המבטל את חובת חבישת הקסדה בערים. ארגוני בטיחות אמנם הביעו מחאה והזהירו כי לחוק עשויות להיות השלכות קטלניות, אבל יום כיפור הקרוב הוא חגיגה לחובבי האופניים, שהשנה ניצחו במלחמתם.


יום כיפור הקרוב הוא חגיגה לרוכבי האופניים (צילום: אורי לנץ)

יום כיפור הקרוב הוא חגיגה לרוכבי האופניים (צילום: אורי לנץ)

לכתבה בוואלה


כתבות קשורות:Comments