פקחי עיריית ת"א חותכים מנעולים של אופניים שמפריעים למרחב הציבורי

פורסם: 24 באפר׳ 2012, 3:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 באפר׳ 2012, 9:22 ]

נגנבו לכם האופניים? תחשבו שוב. מתגברות התלונות על כך שפקחי עיריית תל אביב חותכים מנעולים של אופניים "שמפריעים למרחב הציבורי" ולוקחים אותם מהמקום

תגיות: עיריית תל אביב, אופניים
תושבי תל אביב המתניידים באופניים מכירים מקרוב את הרגע הזה שבו הם מגלים שבמקום שבו היה קשור זוג האופניים שלהם נמצא כעת רק עץ או עמוד, ואולי גם מנעול שבור.

הם מפריחים קללה לאוויר שמכוונת לגנב החצוף ומקווים שזוג האופניים הבא שלהם יאריך ימים יותר מהקודם. שני פרסומים בפייסבוק, שזכו לתפוצה רחבה למדי בשבועיים האחרונים, גרמו לרבים מבעלי האופניים לתהות: האם להיעלמות האופניים שלהם אחראים לא גנבים אלא פקחי עיריית תל אביב?
צילום: יהונתן שאול
דן חיימוביץ' ובתו שירה. שוקלים לתבוע את העירייה צילום: יהונתן שאול
"פריצה לכל דבר?

בתמונות שהופצו בפייסבוק נראים פקחים עירוניים נושאים קאטרים-באחד המקרים ניגשים לשני זוגות אופניים הקשורים לעמוד, ובמקרה השני נראה פקח שבעליו של האופניים מנעו ממנו ברגע האחרון לקחת את אופניו.

התמונות הללו חשפו בפני רבים נוהל עירוני שלא היה ידוע להם של החרמת זוגות אופניים על ידי פקחי עיריית תל אביב בלי להשאיר כל סימן במקום, וזאת בשם שמירה על ניקיון המרחב הציבורי.

"לפני בערך שבועיים ראיתי מהחלון שני אנשים רוכנים מעל האופניים של בתי, טסתי למטה והופתעתי למצוא שם שני פקחים", מספר דן חיימוביץ', המתגורר בסמוך לעירייה. "אחד מהם החזיק קאטר 'תוכי' והמנעול כבר היה שבור כך שלא ניתן היה להציל אותו. צרחתי עליהם וכשהם אמרו שהם פועלים לפי חוק שאלתי איזה חוק, והם סירבו לענות לי. אחר כך הם לקחו את הרגליים וטסו משם בלי האופניים".

לדברי חיימוביץ', האופניים של בתו שירה היו קשורים לגדר הבניין, לא הפריעו למעבר ולא היו נטושים, בניגוד לטענת הפקחים. "כל החטא של האופניים היה שהיה להם פנצ'ר, שהתכוונו לתקן", הוא אומר.

צילום מסך מתוך פייסבוק
פקחי עיריית תל אביב בפעולה צילום מסך מתוך פייסבוק

"הפקחים אמרו שהתריעו וששמו פתק על האופניים, אבל אני לא ראיתי אותו. הסיבה היחידה שאנחנו קושרים את האופניים לגדר היא שאין שום עמדה לקשירת אופניים בכל הרחוב שלנו, ובחצר האחורית של הבניין הרבה יותר קל לגנבים לפעול בלי שאף אחד יראה.

"גנבו לנו את האופניים כבר כמה פעמים, ובעבר לא הייתי מנחש שייתכן שבחלקן מדובר בכלל בפקחי העירייה. אם לא הייתי מגיע בזמן גם הזוג הזה היה נעלם, ולמרות שאני די מעורה במה שקורה בעיר - בחיים לא שמעתי על התופעה הזאת. לדעתי הפקחים חורגים מסמכותם ומדובר בפריצה לכל דבר. נשקול לתבוע את העירייה על הנזק למנעול".

חיימוביץ' העלה את תמונת הפקח לפייסבוק וזכה לתגובות רבות, בין היתר מדוברות העירייה, שכתבה לחיימוביץ' כי הפקחים פועלים מתוקף חוק העזר העירוני שמירת הסדר והניקיון ושהעירייה מקבלת פניות רבות בדרישה לפנות מדרכות מאופניים נטושים לטובת הולכי רגל ועגלות. תמונה אחרת הועלתה לפייסבוק בידי אילן שחורי, מורה דרך וחוקר תולדות תל אביב, שהתרעם על התופעה.

גיל, תושב פלורנטין, מספר שגם אופניו ניצלו ברגע האחרון מידיהם של אנשי עיריית תל אביב: "לי ולבן זוגי יש שני זוגות אופניים שחונים על עמוד ליד הבית, ואנחנו משתמשים בהם באופן קבוע. לפני כחודש באו לעשות איזה תיקון בעמוד, חתכו לנו את המנעולים ועמדו לקחת את האופניים, ורק במזל שכן ראה אותם ושכנע אותם להשאיר לנו את האופניים בחדר המדרגות.

"עד היום עומד שם זוג שלישי שהיה קשור לעמוד ואולי מישהו חושב שהוא נגנב. לא הייתה שום התראה לדבר הזה, וגם אין לנו מקום אחר לקשור בו את האופניים כי אין בכל הרחובות הקרובים מתקן לקשירה. שבוע לאחר מכן נעלמו האופניים של בן זוגי שהיו קשורים לעמוד, ועד עכשיו אני לא יודע אם זה גנבים או העירייה".

צילום: יוסי אלוני
ראש עיריית תל אביב על אופניים. הפקחים פעולים על פי חוק צילום: יוסי אלוני
 
העירייה : נותנים התראה

"קול הזעקה לא קם בגלל אופניים נטושים או שלדות אופניים, אלא בגלל אופניים שמישים שבעליהם ידעו איפה הם, שההפרעה שלהם למעבר הייתה מינורית אם בכלל ומפני שהדרך שבה זה נעשה היא קלוקלת", אומרת חברת המועצה שרון מלכי (עיר לכולנו), ששלחה מכתב לראש העירייה בנושא.

"מה שקורה עכשיו זה שאופניים נעלמים ואנשים לא יודעים לאן. כשנפתח מחסן משטרתי לאופניים גנובים זה פורסם בהרחבה וכולם יודעים שאפשר לחפש את האופניים שם, אבל מתברר שלעירייה יש בכלל מחסנים אחרים שאף אחד לא יודע עליהם. הפתרון כאן הוא לשים יותר חניות לאופניים כי ברגע שיהיו כאלה - אף אחד לא יחנה בצורה שחוסמת את המדרכה".

בעמותת "ישראל בשביל אופניים", שבשנים האחרונות עובדת בצמוד לעיריית תל אביב לטובת קידום תחבורה בת קיימא, גיבשו הצעה לנוהל פינוי אופניים. במסמך, שיוגש לעירייה בקרוב, מוצע לנסות לאתר את בעל האופניים באמצעות מספר השלדה, לתלות הודעת אזהרה במקום בולט על האופניים למשך חודש, ולשמור על האופניים במחסן העירוני במשך חודש לפני שמעבירים אותם למחסני גרוטאות.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ברחבי תל אביב ישנם כ-3,500 מתקני חניה המאפשרים קשירה של כ-7,000 זוגות אופניים והעירייה ממשיכה בהוספת מתקנים. ברמת המדיניות, עיריית תל אביב מפנה אופניים כאשר הם חונים במקום שאסור לחניית אופניים על פי שילוט או חונים באופן שמפריע למרחב הציבורי, מונעים את השימוש במתקנים ציבוריים או פוגעים בתשתיות ציבוריות.

"בנוסף, העירייה מפנה חלקי אופניים שקשורים לעמודים ומוגדרים כגרוטאות. פעילות זו מבוצעת מתוקף חוק העזר העירוני שמירת הסדר והניקיון. בטרם פינוי האופניים ניתנת התראה ודרישה לפינוי הנכס במטרה לאפשר לבעל האופניים לפנותם בעצמו. האופניים המפונים מועברים למחסנים וניתן לקבלם במשרדי אגף הפיקוח על פי פרטים מזהים.

"כל בקשה נבחנת לגופה, לרבות שקילת גביית הוצאות הפינוי והאחסון מבעל האופניים בהתאם לנסיבות האירוע. ככלל, אנו ממליצים לקשור אופניים לעמודים המיועדים לכך ברחבי העיר".


כתבות קשורות:
הצעה לנוהל מסודר לפינוי אופניים נטושים - מטעם עמותת ישראל בשביל אופניים
 
 
 
Comments