מה יפחית ב-59% את הסיכון שלך ללקות בסוכרת?

פורסם: 8 באוג׳ 2012, 7:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 באוג׳ 2012, 7:17 ]
מגפת הסוכרת רק עולה, אבל יש משהו שיוכל להפחית את סיכוייך ללקות במחלה: חוקרים בדנמרק שעקבו אחר 32 אלף איש במשך 18 שנה מצאו: אימוני משקולות מפחיתים את הסיכון ללקות בסוכרת מבוגרים ב-34%, ושילוב של פעילות אירובית ומשקולות הפחיתה את הסיכון ב-59%
ד"ר איתי גל, 8/8/2012
לא חייבים אירובי: במחקר דני חדש שהתפרס על פני 18 שנה וכלל מאות חולים נמצא כי הרמת משקולות מפחיתה את הסיכון לסוכרת סוג 2 בגברים. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת Archives of Internal Medicine.  כבר שנים רבות ידוע כי בכוחה של פעילות גופנית למנוע סוכרת מבוגרים, אולם לא היה ברור אם יש השפעה חיובית לפעילות אירובית בלבד או לפעילות אנאירובית.

החוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת דנמרק הדרומית בדקו 32 אלף איש, מתוכם 2,300 לקו במחלה במהלך שנות המחקר. החוקרים מצאו כי 30 דקות של הרמת משקולות ביום, חמש פעמים בשבוע, הפחיתו את הסיכון לסוכרת ב-34%.  

החוקרים מצאו שגם הרמת משקולות פחות תדירה, של עד שעה בשבוע, משפיעה על הסיכון ללקות בסוכרת ומפחיתה אותו בשיעור של 12%. אמנם פעילות אירובית נמצאה יעילה יותר בהפחתת הסיכון לסוכרת, אבל שילוב של השניים - אירובי ומשקולות, הפחית את הסיכון לסוכרת ב-59% סך הכל.  

לדברי החוקרים, לא ברור אם ניתן לצפות לתוצאות דומות גם בקרב נשים.

"רבים מתקשים לדבוק בפעילות אירובית", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר אנדרסגרונטבד. "הממצאים החדשים מגלים שאפשר לעסוק בהרמת משקולות כאלטרנטיבה לפעילות הגופנית האירובית, לצורך הפחתת הסיכון לסוכרת".  

מחלת הסוכרת נחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1 הקרויה גם סוכרת נעורים, וסוכרת מסוג 2 הקרויה גם סוכרת מבוגרים. סוכרת נעורים היא מחלה מולדת שבה תוקף הגוף את התאים בלבלב האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. האינסולין אחראי על החדרת הסוכר מהדם לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה. כ-10% מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת נעורים, והשאר סובלים מסוכרת סוג 2.  

סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב אחרי גיל 40, עקב רגישות מופחתת של הגוף לאינסולין. במצב זה הלבלב מפריש כמויות הולכות ועולות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מהחולים הללו נאלצים להזריק את ההורמון אינסולין מדי יום ביומו. 

מלבד 400 אלף חולי הסוכרת החיים בישראל, על פי ההערכות ישנם עוד 700 אלף איש במצב המוגדר "טרום סוכרת", המתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מסוג 2 בתוך כמה שנים.

לכתבה באתר ynet

 
Comments