האם אופניים חשמליים הם רכב מנועי?

פורסם: 9 במאי 2015, 3:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 במאי 2015, 3:54 ]
אופניים חשמליים מוגדרים בחוק אופניים עם מנוע עזר ■ השאלה עלתה בעקבות תביעה שהגיש נגד תאגיד קרנית רוכב שנפגע מרכב ונקבעה לו נכות ■ קרנית: מדובר ברכב מנועי

מאת אסא ששון, 5/5/2015

א', בן 63, רכב בשעת לילה מאוחרת על אופניו החשמליים. באחת הכיכרות הוא הבחין בכלי רכב, הסיט את אופניו כדי למנוע התנגשות ברכב, נפל ונחבל קשות בידו וברגלו. אף שהרכב עצר, א' לא לקח את פרטי הנהג.

מאחר ש־א' לא לקח את פרטי הנהג, מי שאמור לטפל בסוג כזה של תאונה היא חברת קרנית - תאגיד שהוקם בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ותפקידו להבטיח פיצוי לנפגע שנגרמו לו נזקי גוף בתאונת דרכים, שאינו יכול לקבל פיצוי מחברת ביטוח (למשל, בתאונת פגע וברח).

לאחר טיפול בחדר מיון פנה א' לתבוע את קרנית. מכתב התביעה שהגיש לבימ"ש השלום בתל אביב עולה כי קרנית השיבה לו שאופניים חשמליים הם "רכב מנועי" לכל דבר ועניין, וכנהג בכלי רכב חסר ביטוח, אין התובע זכאי לפיצוי מהנתבעת. בהגדרת החוק, אופניים חשמליים מוגדרים אופניים עם מנוע עזר.

א' נבדק בידי ועדת מומחים, ונקבעו לו שיעורי נכות, כולל 19% נכות לצמיתות. בכתב התביעה טוען א' כי עקב התאונה נאלץ לשנות את עבודתו, הפסיד הכנסות, ועתיד להפסיד הכנסות - והוא זכאי לתבוע ולקבל פיצויי הפסדים אלה מהנתבעת. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד רויטל הורוביץ ממשרד הורוביץ־עופר.

צילום: דודו בכרלכתבה בדהמרקרComments