נהג שביצע עבירת תנועה בעודו רוכב אופניים עלול לאבד את רשיון הנהיגה שלו על רכב

פורסם: 16 במרץ 2013, 13:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 במרץ 2013, 8:23 ]
מאת עו"ד דודי דויטש, מאמר אורח בוואלה!, 15/3/2013

.....

מה בנוגע לשימוש בכלי רכב אלטרנטיביים במהלך פסילת הרשיון כמו אופניים ממונעים, רכינוע (Segway), קלנועית ועוד?

בעניין זה בתי המשפט נוטים להכיר בקביעת החוק בעניין, לפיה, "רכב מנועי" הינו כל רכב המונע בכוח מכני מכל צורה שהיא. כלומר, הרכיבה על אופניים חשמליים, Segway או רכב שמונע על סוללה בזמן השלילה הוא אסור. במבחן המציאות, המשטרה אוכפת פסילה כנגד שימוש בכלים חשמליים 'כבדים', כגון רכב 'גולפית' חשמלי, אולם אינה אוכפת פסילה על כלים 'קלים' כגון אופניים ממונעים.

בתיק שנדון לאחרונה בבית המשפט לתעבורה בתל אביב כנגד נהג שנהג בגולפית בעת פסילה, נדחתה טענת נהג כי הגולפית מונעת על ידי סוללה ולכן לא נחשבת לכלי רכב מנועי. בית המשפט פסק כי ההגדרה ע"פ החוק פשוטה וכוללת כל רכב המונע בכוח מכני, ולכן כלולים בתוכה כל כלי הרכב המונעים באמצעות כוח מכני חשמלי, בניגוד לכוחות הפעלה אחרים, כמו לדוגמא כוחו של הנהג עצמו ברכיבת אופניים, אשר עליהם לא תחול הפסילה.

ועוד משהו שכדאי מאד לכל רוכבי האופניים לדעת:

ע"פ החוק, רשאי בית משפט להטיל שלילת רשיון על עבירה שבוצעה בעת נהיגת 'רכב'. יש לשים לב שהגדרת ה"רכב" רחבה מעבר למוּכּר לציבור, והיא כוללת בתוכה כל רכב הנע בכוח מיכני כלשהו, או הנגרר ע"י רכב (ואף ע"י בהמה), ומכאן שרכב הינו גם עגלה עם סוס, וכן - גם אופניים רגילים. כלומר, נהג שביצע עבירת תנועה בעודו רוכב אופניים (אפילו לא ממונעים) עלול לאבד את רשיון הנהיגה שלו על רכב.

*הכותב הוא עו"ד מומחה בתחום התעבורה, מכהן כסגן יו"ר ועדת התעבורה במחוז ת"א והמרכז של לשכת עורכי הדין ומנהל פורום תעבורה באתר zap mishpati

לכתבה המלאה באתר וואלה!


כתבות קשורות:
שינוי בחוק הביטוח: רכיבה על קורקינט לא חוקי דינה כנהיגה ברכב ללא ביטוח
אופניים חשמליים: חלקם מסוגלים לפתח מהירות מסוכנת
כתב אישום לרוכב אופניים באשמת גרימת תאונת דרכים נמחק
Comments