המלצה: לאסור על תלמידי בית ספר יסודי להגיע באופניים חשמליים

פורסם: 6 באוק׳ 2014, 13:28 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 במרץ 2015, 21:35 ]
האם בקרוב ייאסר על התלמידים להגיע באופניים חשמליים לבתי הספר בתל אביב? ייתכן מאוד שכן. סגנית ראש העירייה, מיטל להבי, פנתה לראש העירייה בנושא
מירב שלמה מלמד, 6/10/2014

חסימה ראשונית: מיטל להבי, סגנית ראש העירייה והממונה על תיק התחבורה, פנתה בשבוע שעבר למינהל החינוך ולראש העירייה רון חולדאי בבקשה להורות לאלתר לכל 62 מוסדות החינוך היסודי בעיר לאסור על התלמידים להגיע ללימודים באופניים חשמליים.

לפני כשלושה חודשים, במסגרת קמפיין, קרא mynet להוריד מהמדרכות את רוכבי האופניים החשמליים, שמסכנים את חייהם של הולכי הרגל וגרמו לתאונות רבות עם נפגעים.

 

בבית הספר צהלה ההחלטה כבר מיושמת. תלמידים רוכבים על אופניים חשמליים  (צילום: תומי הרפז)
בבית הספר צהלה ההחלטה כבר מיושמת. תלמידים רוכבים על אופניים חשמליים (צילום: תומי הרפז)

לפני כחודש אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת שורת תקנות של משרד התחבורה. התקנות העדכניות שאושרו ונכנסו לתוקף ב־1 בספטמבר קובעות כי הרכיבה על אופניים חשמליים מותרת מגיל 14 בלבד ו־16 בכביש, האופניים יסומנו באופן ברור כ"אופניים עם מנוע עזר" ומהירותם תהיה עד 25 קמ"ש; הספק המנוע יהיה עד 250 ואט, והוא יופעל בדוושות בלבד (ההגבלה למצערת ­­—­ עד שישה קמ"ש); וחובה להתקין צופר, פנס קדמי ופנס אחורי.

בשבוע שעבר כתבה להבי לחולדאי ובכירי העירייה כי החוק נכנס לתוקף ויש לאכוף אותו. "כפי שנובע מתקנה זו, לילדים בגיל בית הספר היסודי אסור לרכוב על אופניים חשמליים, לדעתי על בית הספר כגוף מחנך מוטלת האחריות לאכוף זאת בכל הנוגע לתחום אחריותו, כפי שאף מנהל בית ספר יסודי לא יאפשר הכנסת אלכוהול או סיגריות לבית הספר היסודי, כך אין לאפשר הכנסת אופניים חשמליים. מעבר לעניין הבטיחותי, הרי שקיים פה אלמנט חשוב לא פחות של חינוך לכיבוד ולשמירת החוק כבר מגיל צעיר".

להבי ציינה בפני חולדאי כי בבית הספר צהלה החליט הצוות החינוכי בשיתוף ועד ההורים לאסור על כניסת אופניים חשמליים לבתי הספר. "התלמידים וההורים עודכנו וההחלטה גם נוספה לתקנון בית הספר, זו עשייה שראויה לא רק לגיבוי אלא גם לחיקוי", כתבה להבי וביקשה להוציא לאלתר הנחיה לאכוף את החוק: "אבקש את תמיכתכם להעברת הנחיה ברורה וגורפת לכל 62 בתי הספר היסודיים כי עליהם לאכוף לאלתר את איסור הכנסת האופניים החשמליים לשטח בית הספר, כפי שמחייבות תקנות משרד התחבורה וכפי שחובה עלינו לחנך את הילדים בבתי הספר היסודיים לשמור על התקנות ואיתנו לשמור על ביטחונם ובריאותם".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "הנושא נבחן כחלק מההתמודדות עם תופעת האופניים החשמליים ומתוך מגמה להגביר את בטיחות הולכי הרגל במדרכות העיר".

לכתבה באתר mynet
Comments