רוכבי האופניים - כמעט שכחו מהם

פורסם: 14 באוג׳ 2015, 13:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 באוג׳ 2015, 13:30 ]
סערת האופניים על המדרכות והסכנות שהם מייצרים עבור הולכי הרגל, השכיחה עובדה מטרידה וחשובה לגבי הרוכבים עצמם - גם הם בקבוצת סיכון, ויש צורך למצוא פתרונות ראויים שישמרו עליהם בחיים
הלל פוסק, 30/07/2015

רוכבי האופניים מהווים סכנה עבור הולכי רגל על מדרכות. אבל מה לגבי הסכנות עימן הם צריכים להתמודד? נדמה כי אין ספור כתבות, דיונים, ישיבות והצהרות עסקו בחודשים האחרונים בנושא רוכבי האופניים, או אם לדייק, הסכנה שהם מייצרים עבור הולכי רגל. בעיקר אופניים חשמליים, ובעיקר על מדרכות. הסיבה לכך ברורה, והדיונים העוסקים בפתרונות אפשריים, מוצדקים לחלוטין. היעדר תשתיות, קבלת החלטות מאוחרת (אם בכלל), חוסר מודעות ואכפתיות, הביאו לסוג של כאוס דו-גלגלי ברחובות הערים. התוצאה לא איחרה לבוא - מאות פצועים ואף הרוגים כתוצאה מתאונות בין הולכי רגל לרוכבים.

לפני מספר שבועות דיווחנו לכם על קמפיין "שים לב לרוכב" שיצא לדרכו בעקבות שיתוף פעולה בין עמותת אור ירוק למשפחתו של שניאור חשין, רוכב אופניים שנהרג לפני חמש שנים. קמפיין שמטרתו להעלות את המודעות לסכנות העומדות בפני רוכבי האופניים, ואשר ימשך מספר חודשים באמצעות שלטים, חסויות, תשדירים ופעילות במדיה החברתית.

 

להערכת מובילי הקמפיין, בישראל יש כיום למעלה מ-300 אלף רוכבי אופניים וקצב הגידול השנתי בעשור האחרון עומד על כ-10% בממוצע. לדברי עדו מזורסקי, יו"ר מסע האופניים "בשביל השנטי" ומהיוזמים: "הקמפיין בא ממקום של הסברה וחינוך. רוכבי האופניים נמצאים בשולי הכביש באופן חוקי, בכבישים שבהם מותרת הרכיבה, ומטרתנו היא להסב את תשומת הלב של הנהגים, שיהיו ערניים לנוכחותם של הרוכבים ולקבל את השותפות שבשימוש בכביש".

 

מלבד רוכבי הכביש, ספורטאים ברובם, מייצרת העיר סכנות לא פחותות עבור רוכבים "רגילים", כאלה המדוושים מהבית לעבודה או לבית הספר, לבילוי או לסידורים. מהירות הנסיעה של המכוניות אמנם איטית הרבה יותר, ופגיעה אינה תמיד קטלנית, אך עם כמעט 2,000 הרוגים ופצועים בדרגות חומרה שונות, מדובר ללא ספק בבעיה שיש לתת עליה את הדעת. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במהלך שלוש השנים האחרונות (2012-2014) נרשמו בממוצע כ-1,500 נפגעים בתאונות בהן מעורבים היו רוכבי אופניים.

 

במהלך 2012 נרשמו לפי הלמ"ס כ-1,400 רוכבים נפגעים (12 הרוגים), בשנה שאחר כך נרשמו כבר כ-1,600 נפגעים (14 הרוגים), ואילו אשתקד דווחו כ-1,800 רוכבי אופניים שנפגעו, 10 מהם הרוגים. גם השנה מדווח מספר דומה של נפגעים, ולא נראה כי המגמה עומדת להשתנות. בעיקר עקב היעדר תשתיות מתאימות, ובעיית ההשתלבות בכביש הסואן עבור הרוכבים שאינם מורשים לעלות על מדרכה.

לכתבה באתר ynet


Comments