הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים לא קבלה דין רציפות

פורסם: 19 באוג׳ 2009, 11:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 בנוב׳ 2010, 23:42 ]
מועד פרסום: יולי 2009
 
הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים אשר עברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת ברוב של 66:1 לא אושרה בדין רציפות ותעבור תהליך אישור מחדש בכנסת הנוכחית.
 
הרכיבה על אופניים היא אחד מאמצעי התחבורה הידידותיים ביותר לסביבה, והיא תורמת הן לבריאות הרוכב והן לאיכות הסביבה ובריאות הציבור, לצד תרומתה לשיפור הנגישות לתעסוקה ולחינוך עבור מגזרים רחבים. הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים היא יוזמה של ח"כ דב חנין וח"כ מיכאל מלכיאור וגובשה על ידי עמותת "ישראל בשביל אופניים" בסיוע עמותת "אדם טבע ודין" וארגון "מגמה ירוקה". ההצעה כוללת בתוכה הקצאת תקציבים לפיתוח שבילי אופניים בערים, חובת תיאום בין הרשויות המקומיות ומשרד התחבורה, יצירת רשת שבילי אופניים בטוחים ונוחים לשימוש, שניתן להגיע באמצעותם מכל נקודה לכל נקודה בכל עיר וישוב, הסדרת האפשרות להעלות אופניים על רכבת ישראל ועל הרכבת הקלה, הסדרת מתקני חניה רבים לאופניים, הקמת מקלחות לרוכבים במקומות עבודה ויצירת תמריצים כלכליים אשר ילוו את יישום החוק. בנוסף כוללת הצעת החוק גם הסדרת התקנת חניית אופניים בבנייני צבור ובמקומות העבודה, תיקון של פקודת התעבורה והטלת חובת חבישת הקסדה על אוכלוסייה הנתונה בסיכון גבוה של ילדים עד גיל 16 והשארת חבישת הקסדה לשיקול דעתם של מבוגרים המשתמשים באופניים כאמצעי תחבורה.
בדברי ההסבר לחוק הודגש כי רשת הכבישים בישראל צפופה, הגודש בדרכים רב מאוד ורבים מאזרחי המדינה מבלים מדי יום שעות ארוכות בהמתנה בפקקים. לרכיבה על אופניים חשיבות גדולה כאמצעי תחבורה חלופי לרכב הפרטי אשר יפחית את הגודש בדרכים ויקטין את מספר הפקקים.

עו"ד ציפי איסר איציק, מנכ"ל אדם טבע ודין סיכמה כי: "החוק לעידוד תחבורת אופניים מציע שורה של הסדרים לקידום ועידוד השימוש באופניים ככלי תחבורה חלופי לרכב הפרטי, באופן שיפחית את הגודש בדרכים, ויצמצם את זיהום האוויר ואת התלות בדלקים. הרכיבה על אופניים היא אחד מאמצעי התחבורה הידידותיים ביותר לסביבה והיא תורמת לבריאות הרוכב, לאיכות הסביבה ובריאות הציבור, לצד תרומתה לשיפור הנגישות לתעסוקה ולחינוך עבור מגזרים רחבים.
 
השותפים למאבק: עמותת ישראל בשביל אופניים והארגונים, חיים וסביבה, החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, כלכלה בת קיימה, מרכז השל, המרכז לקיימות מקומית, עמותת אזרחים למען סביבה בגליל, פורום האנרגיה, הקואליציה לבריאות הציבור, שתיל, תחבורה היום ומחר, תיירות אקולוגית ואדם טבע ודין.
לכתבה באתר אדם טבע ודין

עצומת תמיכה בחוק לעידוד תחבורת אופניים בישראל

אדר א' תשס"ח
פברואר 2008

לכבוד
חברי כנסת ישראל
הנדון: תמיכה בהצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים בישראל
אנו, אזרחים הרוצים לשפר את איכות החיים והסביבה, להפחית את זיהום האוויר ולשפר את בריאות הציבור והבטיחות בדרכים, קוראים לכם לתמוך בהצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים אותה מובילים יושבי ראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, חתומים עליה 70 חברי כנסת, מכל סיעות הבית ותומכים בה הארגונים החברתיים והסביבתיים וארגוני רוכבי האופניים בישראל.
מעיקרי החוק:
  • הקצאת תקציבים לפיתוח שבילי אופניים בערים
  • הסדרת האפשרות להעלות אופניים לרכבת
  • יצירת תמריצים כלכליים לעידוד תחבורת אופניים
  • הסדרת התקנת חניית אופניים ומקלחות לרוכבים בבניני צבור ובמקומות העבודה
  • חובת קסדה לילדים מתחת לגיל 16
לעצומה באתר עמותת "ישראל בשביל אופניים"
Comments