מדור אופניים חדש באתר ynet: מה מותר, מה אסור?

פורסם: 17 ביולי 2012, 5:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 ביולי 2012, 5:58 ]
מה קורה אם חלילה פגעתם בהולך רגל, האם מותר לחצות באור אדום והאם מותר להוביל על האופניים? העברנו שאלות גולשים בנושאי חוקי האופניים בישראל, לתגובת משרד התחבורה
ynet, 17/7/2012

רכיבת אופניים הופכת בשנים האחרונות לפופולארית מאי-פעם, ולאמצעי תחבורה חלופי של ממש. רבים רוכשים אופניים מתקפלים או עירוניים כדי להגיע לעבודה, אחרים רוכבים בשעות הפנאי עם אופני שטח מושקעים. 

למרות המודעות ההולכת וגוברת לנושא, לא תמיד כולנו מכירים את החוקים והתקנות החלים עלינו כאשר אנחנו מדוושים. ליקטנו עבורכם כמה שאלות גולשים שהתקבלו במערכת בנושאי אופניים, ואת תשובת משרד התחבורה לכל אחת ואחת מהן.

שאלה: האם מותר לרכוב על המדרכה? כאשר יש נתיב אופניים, האם חובה להשתמש בו? והאם מותר לרכוב על הכביש כאשר אין נתיב ייעודי?

תשובה: הרכיבה על אופניים מותרת רק על הכביש, למעט בדרך שבה יש שביל אופניים - במקרה שכזה, אסור לרכוב בשום חלק אחר של הדרך זולת שביל האופניים. נוסף לכך, אין לרכוב בתוך מנהרה בשום מקרה, או בכל מקום בו מוצב תמרור האוסר על כניסה לאופניים (תקנה 129).

כאשר קיים שביל אופניים - חובה להשתמש בו (צילום: רותם מלנקי)
כאשר קיים שביל אופניים - חובה להשתמש בו (צילום: רותם מלנקי)

 

שאלה: רכבתי כחוק, ילד רץ לי לגלגלים, נדרס ונפגע. מה אחריותי? האם חובתי למסור פרטים למישהו?

תשובה: בכל מקרה של תאונה ישנה חובת הושטת עזרה וחובת מסירת פרטים, והדבר נכון גם לגבי רוכבי אופניים. 

שאלה: נתקעתי עם האופניים בזוג אופניים אחר במהלך רכיבה. לרוכבים שלום, לאופניים נזק רב. מי אשם ובמה? יש ביטוח או פיצוי קבוע בחוק?

תשובה: החוק מסדיר ביטוח חובה רק לנזקי גוף, ורק לגבי תאונות בהן מעורב רכב מנועי. במקרה של תאונה בין שני רוכבי אופניים, האחריות היא לפי דיני הנזיקין הכלליים (מי התרשל, מי הפוגע ועוד). 

שאלה: האם מותר לרוכב אופניים לעבור באור אדום בכביש? ובאור אדום ברמזור הולכי רגל?
תשובה: אסור. כל חוקי התמרורים והרמזורים חלים גם על רוכבי אופניים. מעבר חציה או רמזור הולכי רגל, אינם מיועדים עבור רוכב האופניים, שכן הם נחשבים ככלי רכב.
הרמזור מחייב אתכם גם על האופניים (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
הרמזור מחייב אתכם גם על האופניים (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

שאלה: האם מותר להרכיב נוסעים על האופניים?

תשובה: לפי תקנה 124, מותר להרכיב ילד עד גיל 8 על גבי אופניים, במושב המתאים לכך ובתנאי שרוכב האופניים בן 14 ומעלה.  

שאלה: האם יש גודל / רוחב / משקל מקסימלי לתוספות שניתן להרכיב על האופניים, סל נשיאה למשל?
תשובה: לפני תקנה 121 ,שחלה גם על אופניים, אין להוביל חפץ שאורכו עולה על 70 ס"מ, או שחורג מאורך האופניים (קדימה או אחורה), או שיש בו כדי להפריע לשליטה מלאה של הרוכב על האופניים.

כתבות קשורות:
Comments