חלם: שכחו לסלול שביל אופניים בשכונת אם המושבות בפתח תקוה

פורסם: 3 בינו׳ 2012, 11:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 בינו׳ 2012, 11:43 ]
כתב: ערן בודנקין
03.01.2012
 
לעיר פתח תקווה, תוכננה "תכנית אב" לשבילי אופנים. תכנית האב מספקת מסגרת כוללת לשבילי האופנים תוך התחשבות באופי ובצרכי העיר. יש לציין כי התכנית גמישה אך חובה ליישם אותה, ע"פ המתווה הכולל.

בשכונת אם המושבות חדשה, כחלק מהעיר, תוכננה ביולי 2008 תוכנית לשבילי אופנים. בתוכנית שורטטו הנתיבים הנדרשים ומיקומם. התכנית הולבשה על התכנית הכללית של השכונה שכבר הייתה קיימת כך שבחלק מהמקרים לא הוקצה שטח לטובת שביל האופניים אלא הוא סומן בתכנית כשביל משולב עם מדרכה (בניגוד להנחיות לתכנון שבילים חדשים של ממשלת ישראל). כאן המקום להסביר כי את בניית שבילי האופניים בפועל, מבצעים בד בבד עם פיתוח הרחוב, כך שרחוב שלא עבר פיתוח, לא יכלול שבילי אופניים.

כשיזם או קבלן מעוניין לבנות נכס כלשהו, הוא פונה למחלקת ההנדסה, מקבל מידע על הנכס ובאישור הראשוני לבנייה מהוועדה לתכנון ובנייה, מקבלים רשימה כתובה של סייגים בהם חובה להתחשב. הכלל הזה נכון לכל אחד גם אם הוא יזם פרטי או גוף מוסדי.

עיריית פתח תקווה, החלה להקים תיכון וחטיבה ברחוב ראשון לציון ובין השאר, בנתה מגרש ספורט לטובת התלמידים. בגמר בניית מגרש הספורט, התברר למר יוסי זיגדון, רכז תא "פתח תקווה בשביל אופניים" כי לא ביצעו את שביל האופניים המשורטט בתכנית לשבילי האופניים על ציר ראשון לציון. מר זיגדון פנה באופן מיידי למהנדס התנועה של עיריית פ"ת ולאגף איכות הסביבה בעירייה, האמון על הנושא אך לשוא. יתירה מזו, לא רק שלא בנו את שביל האופניים אלא בנו על שיטחו גדר גבוהה התוחמת את מגרש הספורט.

פניתי בבקשת תגובה לאחראי על בינוי המתחם ותגובתו הראשונית הייתה שהושאר די והותר מקום מכיוון שהוא השאיר מקום גם למערכת מים שעוברת לאורך המתחם. כשעימתתי אותו עם העובדות בשטח, טען כי כרגע המצב אבוד ולא יהרסו את גדר מגרש הספורט בשביל לבנות את שביל האופניים ובעצם אין לו מושג, מה לעשות במקרה דנן.

פניתי בבקשת תגובה למינהל ההנדסה בנושא אך וההסבר שקיבלתי היה, שתכנית שבילי האופניים טרם הוטמעה בתכנית בניין עיר ולכן שכחו לבצע את השביל. בעתיד יופקו הלקחים ובכל תכנית בינוי, תתווסף הערה לטובת תכנית שבילי אופניים. לגבי השביל המדובר בראשון לציון, נכון לרגע זה, טרם נמצא פיתרון.

נראה כי עיריית פתח תקווה, טרם הפנימה את החשיבות של שבילי האופניים ולא משכילה להתאים את עצמה לדרישות. גם כשכבר מבצעים שבילים, הבינוי לוקה בחסר ולראייה, בצומת משה סנה ויעל רום, הוטמעו מעברים לאופניים אך הביצוע כושל וגובה המדרכה עומד על 5 סנטימטר ולא על אפס כנדרש.
גם בנושא זה, טרם נמצא פיתרון וזאת למרות פנייתי.

כתב: ערן בודנקין
03.01.2012

קישורים:

מפת שבילי אופנים בפתח תקווה
מפ"ת לתל אביב על אופניים גם בחורף וואי נט 14.11.08
גשר חדש לרוכבי אופנים, וואי נט 03.06.10

 

 
 

תצלום מצפון לדרום:

צילום יוסי זיגדון

תצלום מדרום לצפון:

תצלום יוסי זיגדון

מפת שבילי אופנים - צפון פתח תקווה

צילום התכנית: יוסי זיגדון

חלק ממפת שבילי האופניים של גוש דן

תכנית: עיריית פתח תקווה

כתבות קשורות:
 
Comments