גנבו לך אופניים מהמקלט? ביטוח הדירה יכסה

פורסם: 7 באוק׳ 2010, 9:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בנוב׳ 2010, 0:00 ]
הפניקס סירבה לפצות מבוטח על גניבת שני זוגות אופניים ממקלט הבית המשותף, בטענה שכבר פוצה בעבר על גניבה דומה ושמקלט זה לא בית. ביהמ"ש צידד במבוטח
מערכת PsakDin.co.il, פורסם בתאריך: 7/10/2010

אדם המתגורר בבית משותף, ביטח את תכולת ביתו באמצעות חברת הפניקס. לטענתו, שני זוגות אופניים בשווי 3,195 שקל נגנבו ממקלט הבניין, לאחר שכשנתיים קודם לכן, נגנבו מהמקלט שני זוגות אופניים קודמים בגינם קיבל פיצוי מהפניקס.

אחרי שרכש את האופניים החדשים הוא העביר את חשבונית הרכישה לפניקס, אולם החברה סירבה לפצותו בגין האופניים בטענה כי כלל לא ביטחה אותם, ופניות נוספות שלו לא נענו. בתביעה שהגיש לבית-המשפט לתביעות קטנות בת"א, דרש האיש פיצוי בגין ערך האופניים וכן פיצוי של 500 שקל בגין בזבוז זמן ועגמת נפש.

חברת הפניקס טענה, כי הפוליסה לא חלה על המקרה משוםש אחרי שקיבל התובע פיצוי בגין הגניבה הקודמת, נגרעו האופניים מתכולת הדירה. בנוסף טענה, כי הפוליסה חלה על תכולת הדירה, ואילו האופניים הוחזקו במקלט הבית המשותף, ללא אמצעי מיגון, ולכן אין כיסוי ביטוחי לרכוש זה. לחילופין טענה, כי ככל שהתביעה תתקבל , יש לנכות מסכום הפיצוי את דמי ההשתתפות העצמית - 456 שקל.

מקלט בבית משותף - חלק מהדירה

השופטת לימור ביבי-ממן קיבלה את התביעה לאחר שדחתה את טענות הפניקס בעניין אי תחולת הביטוח על האופניים.

נקבע, כי מחדלה של הפניקס בכך שלא הציגה בפני בית המשפט את רשימת התכולה שעל בסיסה נקבע אומדן שווי התכולה, מחזק את טענות התובע לפיהן האופניים נכללו ברשימת התכולה, ובכל מקרה, ציינה השופטת כי לגישתה, רשימת התכולה שעל בסיסה נעשה האומדן אינה רשימה סגורה, והמבוטח אינו מחויב להודיע לחברת הביטוח על שינויים שוטפים בתכולת הדירה אלא במקרים חריגים.

השופטת אף דחתה את טענת הפניקס כי הביטוח אינו חל משום שהאופניים אוחסנו במקלט, וקבעה כי הגדרת "דירה" בפוליסה תקנית כוללת גם את חלקו של המבוטח ברכוש המשותף, ולכן מקלט/מחסן בבית משותף מהווה חלק מן הדירה, והרכוש המאוחסן בו מבוטח. עוד קבעה כי משלא בוטלה הפוליסה לאחר אירוע הגניבה הקודם והחברה אף לא הודיעה לתובע כי אין תחולה לפוליסה במקלט הבניין, הרי שהיא מנועה מלהתכחש לכיסוי הביטוחי במקרה זה . לפיכך, חויבה הפניקס לשלם לתובע 3195 שקל עבור עלות האופניים בקיזוז דמי ההשתתפות העצמית, וכן חויבה לשלם לו הוצאות משפט של 1,000 שקל.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין


לכתבה באתר ynetלדיון באתר גרופי
לדיון באתר תפוז - כולל ציטוט פסק הדין

Comments