באשדוד רוכבים לעבודה

פורסם: 8 במאי 2013, 9:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 במאי 2013, 9:22 ]
מאת תמי מאור 07.05.2013

באשדוד החלה המהפכה התחבורתית ולעובדי העירייה הוצע פיילוט מאתגר: תניחו את הרכבים בבית ותגיעו לעבודה עם אופניים שהעירייה תספק. גם על בעיית ההזעה בבוקר חשבו בעירייה ובשיתוף פעולה עם מועדון הבריאות הסמוך לעירייה שנידב את ה''ספא'' שלו לטובת המיזם, יוכלו העובדים להתקלח ולהתחיל את יום העבודה – נקיים ורעננים אשדוד יוצאת במהפכה תחבורתית ובעיריהי החליטו להוות דוגמה והציעו לעובדים שלא להשתמש עוד ברכבם בדרך לעבודה ולהגיע לעבודה רכובים על אופניים. אין לעובדים אופניים? אין בעיה, העירייה תספק להם אופניים, בחינם, וכל שנותר לעובדים לעשות, זה לדווש.
עובדי העירייה רוכבים לעבודה (צילום: דוברות עיריית אשדוד)

על היוזמה אחראים באגף רישוי עסקים ואיכות הסביבה, והיא משתלבת בחזון ראש העירייה לעיר בת קיימה. "כזכור, אשדוד נבחרה לשמש כעיר מודל ארצי לתחבורה ציבורית בת קיימה" אומרים בעירייה ומציינים כי פיילוט האופניים יעורר בוודאי מודעות ראויה לשימוש גובר והולך באופניים או בתחבורה ציבורית ופחות ברכב הפרטי. ''בשלב זה נרכשו 30 זוגות אופניים המוצעים לעובדי עירייה המוכנים לעשות בהם שימוש קבוע, בבואם אל העבודה וחזרה הביתה, וגם לאחר העבודה כאשר יוכלו הם או מי מבני ביתם להשתמש בהם ככלי תחבורה מועדף'', אומרת ימית הוניקמן פרץ - מנהלת מחלקת איכות הסביבה בעיריית אשדוד.

באגרת הפנייה לעובדים, שהוציא יעקב פלאצ'י, מנהל אגף רישוי עסקים ואיכות הסביבה, הוא מסביר כי בהיות אשדוד חתומה על האמנה להפחתת זיהום אוויר ולהגנת האקלים, וכרשות חלוצה במיזם להפחתת השימוש ברכב הפרטי אשר משתלב עם המיזם העירוני לעידוד אורח חיים בריא: ''פעילות גופנית התרופה הטבעית', הרי שהרכיבה על אופנים יכולה לתרום רבות לאיכות הסביבה ואיכות החיים של כולנו. הרכיבה חוסכת באנרגיה, אינה מזהמת, מסייעת לשמור על כושר גופני ותורמת לאיכות החיים".
ראש העיר והאופניים שלו

בשלב זה כאמור, רכשה העירייה 30 זוגות אופניים והציבה מתקן לחניית אופניים ברחבת בניין העירייה. האופנים יושאלו ללא תשלום ל-30 העובדים הראשונים, שיתחייבו להשתמש באופן יום יומי ולהגיע לבניין העירייה באופניים. ''האופנים (כולל מנעול וקסדה) יועמדו לרשות עובדים, תוך התחייבות להגיע לעבודה וחזרה לביתם באופנים'' אומרים בעירייה ומדגישים כי ''האופנים עומדים לשימוש העובדים גם מעבר לשעות העבודה''.

קבוצה של עובדים שנרשמו ראשונים למיזם, כבר הבטיחו את השתתפותם במיזם והבוקר הם קיבלו לידיהם זוג אופניים חדשים. מחר הם יגיעו איתם לעבודה, ייכנסו ל״דרך חיים״ - מועדון הכושר הנמצא בקניון סימול הסמוך לעירייה, יתקלחו ויתרעננו ויתחילו את יום העבודה בסימן של בריאות. שווה!

Comments