בקרוב מותר: עולים לרכבת עם האופניים

פורסם: 5 בדצמ׳ 2009, 6:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בדצמ׳ 2011, 3:18 ]
מועד פרסום: 4/12/2009

בקרוב: רכבת ישראל תתיר הכנסת אופניים לקרונות
תוכנית הניסוי תוגבל לשעות השפל.
 
בשורה לרוכבי האופניים: הנהלת רכבת ישראל ועמותת "ישראל בשביל אופניים" הגיעו לסיכום שעל פיו תושק בעוד כחודשיים תוכנית ניסיונית להעלאת אופניים לרכבת. כיום מתירה הנהלת הרכבת העלאת אופניים מתקפלים בלבד לקרונות. בשלב הראשון יינתן לנוסעים להעלות זוגות אופניים בשעות השפל בלבד, ורק לרכבות שבהן שתי קומות ועם קרונות המיועדים לנכים - שם יאוחסנו האופניים במהלך הנסיעה.
 
רכבת ישראל הודיעה אתמול כי בתקופה הקרובה תגבש עם העמותה תוכנית לפיילוט, שבמסגרתו ייבדק באילו קווי הרכבת כדאי וניתן לאפשר העלאת אופניים. ברכבת הדגישו כי "העלאת האופניים לקרון הנכים תתאפשר על בסיס מקום פנוי בלבד, כשהעדיפות תינתן לבעלי המוגבלויות. עם תום הפיילוט ינותחו הממצאים כדי לגבש תוכנית קבועה".
 
עוד נמסר כי הרכבת תפעל לחבירה עם ספקי שירות להשכרת אופניים בתל אביב, במטרה להקים עמדות להשכרת אופניים בתחנות הרכבת בעיר. בהודעה שפרסמה הרכבת נאמר כי במחקר שערכו אנשיה ללמידת הנושא בעולם, נמצא כי מרבית החברות שמאפשרות העלאת אופניים לרכבת מגבילות את השירות לשעות ולקרונות מסוימים.
 
יותם אביזוהר, מנכ"ל "ישראל בשביל אופניים", בירך אתמול את רכבת ישראל על הסכמתה לאפשר העלאת אופניים לרכבת. "מאחר ואזורי תעסוקה רבים נמצאים בשכנות לתחנות הרכבת, אנחנו מאמינים שרבים יאמצו את השילוב המנצח בין אופניים לרכבת", אמר.
"האופניים, כמו הרכבת, הם אמצעי תחבורה סביבתי, חסין פקקים מהיר ויעיל. בנוסף, האופניים משלימים את הרכבת ויוצרים פתרון מוצלח ובריא להגעה מדלת לדלת", הוסיף.

רכבת ישראל תתיר הכנסת אופניים, אבל רק בשעות השפל.
הרכבת תחל בינואר הקרוב בפיילוט שבמסגרתו נוסעים שברשותם אופניים יוכלו להציבם בקרונות הנכים, על בסיס מקום פנוי בלבד ורק בשעות השפל.
 
רכבת ישראל הודיעה על כוונתה לקיים פיילוט שבמסגרתו תותר הכנסת אופניים לקרונות. הפיילוט עתיד להתחיל בינואר הקרוב וייערך בשיתוף עמותת "ישראל בשבלי אופניים". כיום מאפשרת רכבת ישראל הכנסת אופניים מתקפלים בתיק נשיאה בלבד, מכיוון שהעלאת אופניים רגילים לרכבות והובלתם דורשת הקצאת מקומות מיוחדת, על חשבון מקומות הישיבה לנוסעים.
 
על פי המתווה המסתמן, נוסעים שברשותם אופניים יוכלו להציבם בקרונות הנכים, על בסיס מקום פנוי בלבד ורק בשעות השפל. ברכבת מסבירים שבכל מקרה הצבת אופניים לא תבוא על חשבון מקומות פנויים לנוסעים. עם תום הפיילוט ינותחו הממצאים ויוחלט האם כיצד להמשיך בהפעלת התוכנית במתכונת קבועה. כצעד משלים תעודד עמותת "ישראל בשבלי אופניים" חברות להשכרת אופניים להקים עמדות בשטחי הרכבת, זאת תוך הקניית אבטחה ראויה לנוסעים בדמות מצלמות אבטחה.
 
"הפעלת פיילוט להעלאת אופניים לרכבות הנוסעים הוא חלק ממגמת שיפור השירות לנוסעים, הגדלת השימוש ברכבת והורדת אלפי כלי רכב מזהמים מהכבישים, יחד עם הפחתה בתאונות הדרכים", אומר מנכ"ל רכבת ישראל, יצחק (חקי) הראל, "הרכבת הינה כלי תחבורה ירוק וידידותי לסביבה והעלאת אופניים לרכבת היא מטרה שמשלימה את החזון של החברה בנוגע לערכים הסביבתיים שיש לפעול למענם".
 
לכתבה בכלכליסט 

הודעת רכבת ישראל:
שלום לכולם, חלקכם בוודאי יודעים ומעודכנים על כך אך היינו מעוניינים לעדכן גם את גולשי פורום אופניים.
רכבת ישראל בשיתוף עמותת "ישראל בשביל אופניים" יגבשו תוכנית פיילוט להעלאת אופניים אל הרכבות, בשעות השפל.
הפיילוט צפוי להתחיל בעוד כחודשיים ובמסגרתו תותר עליית אופנים לקרונות הנכים ברכבות הקומותיים (Double deck) בשעות השפל בלבד. העלאת האופניים לקרון הנכים, תתאפשר על בסיס מקום פנוי בלבד, כשהעדיפות תינתן לבעלי המוגבלויות. עם תום הפיילוט ינותחו הממצאים על מנת לגבש תוכנית קבועה למען רוכבי האופניים.
 
בנוסף, סוכם עם עמותת "ישראל בשביל אופניים", כי רכבת ישראל תפעל לחבירה עם ספקי שירות השכרת אופניים בת"א, בכדי שיקימו עמדות להשכרת אופניים בתחנות הרכבת בת"א. לצד פעילות זו, תמשיך רכבת ישראל בהגדלת מספר מתקני חניית האופניים בתחנות הרכבת והצבת מצלמות להתראה בפני גנבים, על מנת לאפשר לנוסעים להתנייד במהירות וביעילות מתחנות הרכבת ואליהן. 
שיהיה סופ"ש נעים,
שרית,
רכבת ישראל

כתבות קשורות:
טוקבק של "ישראל בשביל אופניים" לכתבה ב"כלכליסט"
'רוכבים לעבודה' - סקר עמדות עובדים כלפי הגעה לעבודה באופניים 
 
עמותת "ישראל בשביל אופניים" פועלת לקידום תחבורת האופניים בישראל ופועלת כדי שלעובדים יתאפשר להגיע לעבודה באופניים. נודה לך מאוד אם תשתתף/י בסקר העמדות הבא, גם אם אינך רוכב/ת על אופניים. נדרשות רק 10 דקות מזמנך (34 שאלות אמריקאיות).
 
הסקר הינו אנונימי, אלא אם תבחר/י להשאיר פרטים בשאלה המתאימה.
 
כדי לענות על השאלון, אנא העתיקו את הקישור הבא לשורת הכתובת:
http://www.sustainability.org.il/home/bike-news/seker-ovdim
 
נודה לכם אם תעבירו את הקישור לחבריכם ולעמיתיכם לעבודה, גם אם אינם רוכבי אופניים, ותבקשו מהם שישיבו לשאלון.
 
תודה,
'רוכבים לעבודה'
"ישראל בשביל אופניים"
Comments