צעד קטן לאדם, צעד גדול לסביבה

פורסם: 19 באפר׳ 2010, 2:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 באפר׳ 2010, 2:31 ]
שם: עופר שטרן / גיל: ‭/ 40‬ מקום מגורים: תל אביב / מצב משפחתי: רווק

השינוי:
"בשנה האחרונה העליתי בהדרגה את המינון ברכיבת האופניים. לפני שלושה-ארבעה חודשים הגעתי למצב שאני רוכב כל יום לעבודה באופניים. יש לי אוטו אבל הוא נשאר בבית, לא מתוך אילוץ אלא מתוך בחירה".
צילום: יוסי אלוני
עופר שטרן צילום: יוסי אלוני
‬ההארה:
"רכיבה על אופניים תמיד היוותה בשבילי תחביב. פעם בשבועיים הייתי יוצא לטיולי רכיבה בסופי שבוע. באיזה שהוא שלב חשבתי לעצמי למה לא להעביר את ההנאה הזאת ליומיום? למה שאני אמשיך להיתקע כל יום בפקקים בדרך לעבודה שלי בהרצליה? למה לזהם את האוויר והאם זה בכלל שווה את הוצאות הרכב? חשבתי שאוכל להחליף את העצבים מהפקקים בדרך לעבודה בהנאה מהרכיבה. חשבתי שזה יכול גם לחסוך לי בהוצאות הרכב. עשיתי חישוב כמה עולה לי הדלק. בתור אחד שיוצא לטיולים בסופי שבוע, מעריך את הטבע ואוהב אותו, חשבתי שאני יכול להפסיק "לתרום" את החלק שלי בזיהום האוויר. היום כבר שכחתי מה זה פקקים. לפעמים כשאנשים בעבודה מספרים על הפקקים שהם נתקעו בהם, אני חושב לעצמי איך שכחתי מה זה פקקים. בעבר, בימים גשומים הייתי נוסע עם הרכב, אבל בחורף האחרון הצטיידתי בחליפת סערה. הזדקקתי לה רק ארבע פעמים בחורף האחרון".

מה זה דרש?
"לא הרבה. בגלל המאמץ הגופני, הייתי צריך למצוא פתרונות של מקלחת בעבודה. בהתחלה הייתי עושה מקלחות מאולתרות בכיורים שבעבודה, אבל מאוחר יותר היה הסדר עם מוסך שנמצא בסמוך למקום העבודה שלי להשתמש במקלחות שלהם. הייתי מתקלח שם ובעקבות הביקוש, בהמשך הם בנו לנו מקלחות במקום העבודה, ממש ברמה של חמישה כוכבים. אני גם לא צריך לצאת מוקדם יותר מהבית בגלל הבחירה שלי באופניים. זמן הנסיעה באופניים זהה לזמן הנסיעה ברכב. ברכב אתה מתעכב בגלל הפקקים ולמרות שהאופניים איטיים יותר, אתה מדלג על הפקקים  ומגיע באותו פרק זמן"

איך זה משפיע על החיים?
"הייתי צריך לעבור שינוי בתפיסה המחשבתית. לנסוע על אופניים זה לא פשוט כמו לנסוע באוטו. צריך למצוא את הדרך שהיא הכי אידיאלית לאופניים. עד שהיו מקלחות הייתי צריך לאלתר כמו מעין מקלחות מאולתרות בכיור. ההשקעה הכספית הסתכמה ב‭2,800-‬ שקל, על אופניים מסוג היבריד. מצד אחד הם חזקים כמו אופני שטח ומצד שני הם מהירים מספיק לרכיבה על כביש".

מסר ירוק:
"אני חושב שאם מישהו שהוא בעל השפעה או שנמצא בתפקיד מנהיגותי בשלטון היה דואג לתשתיות לאופניים אז אחוז גדול מאוד מהציבור היה בוחר באופניים. המחסור בשבילים הוא הבעיה הגדולה ביותר שעומדת בפני הרכיבה על האופניים. אני קורא למנהיגים לעשות מעשה וממליץ לכולם לעבור לרכיבה על אופניים למען הקטנת הזיהום של כדור הארץ".
Comments