במשטרה שוקלים לסגור כבישים לרוכבי אופניים

פורסם: 28 באוג׳ 2011, 4:58 על ידי: Sustainability Org

בעקבות התאונות הקטלניות: המפכ"ל מקים צוות מיוחד להגנה על חיי הרוכבים. אחד הצעדים שיישקלו הוא סגירת כבישים בשעות וימים מסוימים

אבי אשכנזי | 28/8/2011 8:49    
תגיות: רוכבי אופניים, תאונות,

צוות מיוחד של המשטרה יבחן דרכים במטרה להגן על חייהם של רוכבי האופניים בכבישים. המפכ"ל יוחנן דנינו החליט כי בראש צוות הבדיקה תעמוד ניצב משנה אורית ידיד, ששימשה בעבר בשורה של תפקידים באגף התנועה. הצוות יבחן שורה של דרכי פעולה שבהם המשטרה תוכל לפעול כדי לשנות את רמת הבטיחות של רוכבי האופניים בישראל. 

זירת התאונה בה נדרסו למוות שני רוכבי אופניים צילום: אדי ישראל

במשטרה החליטו שהצוות יפעל לצד צוות מקביל שמינה שר התחבורה. עד היום פעלה המשטרה רק במתווה אחד: פעולות אכיפה. מצד אחד נענשו רוכבי האופניים שחרגו מכללי הבטיחות, למשל בדוחות לרוכבים שדיוושו בכבישים מהירים בניגוד לחוק או שסיכנו את חייהם ברכיבה בנתיבי תחבורה סואנים. מנגד, נענשו נהגים שנסעו על השוליים וסיכנו את רוכבי האופניים.

במשטרה אומרים כי אחד הרעיונות שייבחנו הוא האפשרות של מיפוי כבישים ונתיבי תחבורה ברחבי הארץ, שייסגרו לתנועת כלי רכב בשעות ובימים מסוימים במהלך השבוע, והתנועה בהם תתאפשר רק לקבוצת רוכבי האופניים כדי למנוע את היפגעותם מכלי רכב חולפים. "אנחנו פתוחים לרעיונות מהפכניים כדי שנוכל להציל חיי אדם", אמר גורם באגף התנועה של המשטרה.
עשרות אלפי רוכבים

בעקבות התאונה הקטלנית לפני כשבועיים, שבה נהרגו שני רוכבי האופניים, שלום גרוסמן ויצחק סימון מראשון לציון ושבעה אחרים נפצעו הוחלט כי יש צורך בשינוי מדיניות. התאונה אירעה כאשר חבורת רוכבי אופניים רכבה בכביש 3, שנחשב לבטוח לרכיבה, ליד צומת מסמייה.

על פי החשד, נהג רכב פרטי שנרדם וסטה לשוליים פגע בהם. כביש 3, כמו גם כביש 44 וכבישים סמוכים באזור מחלף לטרון, משמשים בסופי שבוע לתנועה של אלפי רוכבי אופניים. אלא שבשנים האחרונות אירע מספר רב של תאונות דרכים, שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים.

מפכ"ל המשטרה מבקש עתה לשנות את התפישה המשטרתית בהתמודדות עם סוגיית רוכבי האופניים. "אנחנו מדברים היום על עשרות אלפי רוכבים בכל רחבי הארץ", אמר גורם במשטרה. "טרנד רכיבת האופניים תופס תאוצה בשנים האחרונות, ואנחנו לא יכולים להתעלם ממנו אלא ולבנות תורת הפעלה של המשטרה בנושא: כיצד אנחנו מאבטחים והופכים את רכיבת האופניים בכבישי ישראל לבטוחה יותר".

לפי גורם אחר במשטרה, הצוות שהוקם קיבל משימה לבחון כיצד לשפר את בטיחות רוכבי האופניים ולהביא להפחתה ניכרת בהיפגעות שלהם בכבישים. לדבריו, הצוות ייפגש עם קבוצות רוכבי אופניים, עם אנשי עמותת אור ירוק, אנשי אקדמיה ואנשי תשתיות. הוא ישמע רעיונות ויעבוד במקביל ובצמידות לצוות שהוקם במשרד התחבורה ויגבש מסקנות בתוך זמן. 


כתבות קשורות:
Comments