עברי לידר: "לא אעלה עם אופניים על הכביש"

פורסם: 8 במרץ 2012, 10:12 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 במרץ 2012, 10:28 ]
רק מעטים יודעים שהזמר המוערך הוא גם רוכב אופניים מושבע, שזכה בעבר במקום שישי באליפות ישראל. 15 שנים לאחר תאונת אופניים בקרבת צומת מורשה וחזרה לרכיבת כביש, נפגע באותו מקום חבר שרכב אף הוא. לכביש לידר כנראה כבר לא יחזור
אייבי גילת, מגזין אופניים, 21/10/2011

לפני כחודשיים, כשרכב על אופניו על כביש 4 סמוך לצומת מורשה נפגע י', ידיד ותיק וקרוב של הזמר עברי לידר, על-ידי מכונית. הפציעה הייתה קשה, והוא עדיין מאושפז בבית חולים, מורדם ומונשם. התאונה הקשה החרידה את לידר, רוכב אופניים מושבע, ועוררה בו זיכרונות אישיים קשים. שכן לפני 15 שנים נפגע תוך כדי רכיבה על-ידי מכונית חולפת, ממש בסמוך למקום בו נפגע י'. לידר נפצע, איבד את הכרתו והתעורר רק בבית החולים, עם קסדה חצויה וטראומה קשה.

לידר מדווש על הסימולטור. התאונה שינתה הכל (צילם: אוריאל כהן , מגזין אופניים)
לידר מדווש על הסימולטור. התאונה שינתה הכל (צילם: אוריאל כהן , מגזין אופניים)

השבוע פגשנו אותו מדווש על הסימולטור במרכז אימוני רכיבה, באולם ממוזג שרחוק מאד מהכביש הסואן. כאשר אנחנו מתחילים לדבר על התאונה הקשה שאירעה לחברו הקרוב, הוא מודה כי מאז אותה תאונה השתנתה גישתו לרכיבת הכביש, וכלל לא בטוח שיעלה עליו שוב כשהוא רכוב. שינוי קיצוני עבור הזמר המוערך שחלם בין גיל 19 ל-23 על קריירת רכיבה דווקא, ודיווש במרץ מביתו בהרצלייה לחדרה וזיכרון יעקב דרך כביש החוף הישן, תוך שהוא גם מתחרה באליפויות ותחרויות כביש בכל רחבי הארץ. השיא: מקום שישי באליפות ישראל באופני כביש.

"התאונה שעברתי", כך הוא מספר היום, שינתה את תפיסתי לגבי נושאים רבים, וזמן קצר אחריה הפסקתי לרכוב". ההפסקה שלקח לידר נמשכה מספר שנים, עד אשר לפני כשנתיים מצא עצמו ברחוב החשמונאים בתל אביב, נכנס לאחת החנויות "רק כדי להביט בדגמים החדשים". את הביקור הלא מתוכנן הזה הוא סיים עם זוג אופניים חדשים שבזכותם חזר לרכב ולהתאמן, במכון, בשבילי הפארקים ובכביש.

תקופה קצרה לפני התאונה שאירעה לחברו הטוב בצומת מורשה, שידרג לידר את אופניו, ורכש הפעם אופני קאררה יוקרתיים, עליהם אמור היה לצאת ולרכב עם כמה חברים טובים בטור כביש באיטליה. אלא שהתאונה שאירעה לחברו, קטעה שוב את שאיפותיו. לידר מעיד שהרכיבה על הכביש אינה אפשרית כעת מבחינתו. "מקסימום באמצע השבוע בפארק הירקון או בסימולטור שבמכון".

"התאונה של החבר שלי שינתה אצלי הרבה", אומר לידר בהתייחסו לסיכוי להיפגע בתאונת דרכים תוך כדי רכיבה. "היום קשה לי לעלות על הכביש ולנסוע בין מכוניות. אין ספק שאחרי שראיתי את זה כל-כך מקרוב, השתנה אצלי משהו". מבחינתו, המקרה הוכיח שהתאונה תמיד נמצאת לידך בדרך כלשהי, גם אם אתה בוחר בתחילה שלא להתייחס לאפשרות הזו באופן אישי מדי.

היום לידר מאד ריאלי בגישתו לבעיית הרכיבה על הכביש. "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמפגש בין מכונית לאופניים הוא בעייתי, אבל זה בעיקר עניין תרבותי. צריך לפתח תרבות של כבוד לאנשים שרוכבים, ולא ניתן ליצור הפרדה מוחלטת בין כלי רכב ממונע לאופניים. ככה זה בכל העולם. רוכב כביש רוצה לרכוב בכל מיני מקומות. וחוץ מזה, הלוואי ובעלייה לקיבוץ צובה היה מסלול נפרד לרוכבי אופניים. אבל בוא נהיה ריאליים, זה לא יקרה".

יחד עם זאת, לידר מכיר גם בחובות של רוכבי האופניים ואחריותם המשותפת למה שקורה על הכביש: "הרוכבים צריכים להתנהג על הכביש ככלי רכב עם זכויות, אבל גם עם חובות. אם זה ברמזורים, אם זה ברכיבה בשולי הכביש, ואם זה בתמרורי עצור. תאונות דרכים יקרו תמיד כי כולנו אנושיים. אבל אנחנו צריכים לשמור על כבוד הדדי בין נהגים ורוכבים".

ח"כ זאב בילסקי הציע לאסור רכיבה בשולי דרך מהירה. מה דעתך?

"זה כמו להגיד שנהגים לא מסוגלים לנהוג על הכביש בלי לדרוס את מי שבשוליים. למשל הנהג שדרס אותי יצא לעקיפה דרך השוליים. אז להגיד שאני אשם כי הייתי שם? י ש משהו לא הגיוני באיסור המוצע. זה כמו לאסור על בחורה ללכת עם בגד חשוף בטענה שזה גורם לכל האנסים בפוטנציה שלא לשלוט על עצמם".

איך אתה מתייחס לנהג הישראלי?

"הייתי בעיקר רוצה לבקש ממנו לכבד את רוכבי האופניים, ולנסות לשמור עליהם. ואני גם רוצה לבקש ממנו להירגע, אבל זה כבר בין מכונית למכונית. חשוב שהנהגים ידעו שזה ספורט שתורם לנו כקהילה וכחברה. חשוב שהם יזכרו שככל שיותר אנשים ייסעו על אופניים, יפתרו הרבה מבעיות התנועה, בתל אביב לפחות".

לסיום, נראה אותך על אופניים בעתיד?

"ברור, הבעיה היא רק בכביש. התחלתי להיכנס גם לעולם הטריאתלון וחזרתי לשחות. אני מנסה ללמוד לרוץ, אבל אני לא יודע אם אעלה לרכב שוב על הכביש. עבורי, רכיבת אופניים בכביש זה עדיין ספורט מקסים שאני אוהב לעשות, אבל לא אם זה תלוי באנשים הקרובים אלי".

 

לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:

עברי לידר: פריק של אופניים

עברי לידר: "צריך לפתח תרבות של כבוד לאנשים שרוכבים"

השופט במשפט חשין: "נהגי מכוניות מסכנים רוכבי אופניים במכוון"

אביב לביא מתרגש מההשקה הקרבה של פרויקט השכרת האופניים

הצעה ל-Waze: הוספת התראה אופניים לפניך

 

 

 

 

 

 
Comments