קריאה לשר התחבורה: "הרחק רוכבי אופניים מהכבישים"

פורסם: 28 באפר׳ 2011, 9:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 באפר׳ 2011, 9:55 ]
תאונות האופניים הקטלניות על כבישי ישראל שכנעו את עו"ד אילון אורון כי על שר התחבורה להתערב בנעשה, ולאסור באופן מוחלט נסיעה בכבישים שאינם עירוניים בלבד - "גם רוכבי אופניים זהירים ומנוסים מסכנים במודע את חייהם. יש להרחיקם מהכביש, ויפה שעה אחת קודם"
ynet, 28/4/2011

"לכבוד שר התחבורה, מר ישראל כץ. הנדון: הצעת חוק לאיסור רכיבה על אופניים בכל כביש בו המהירות המותרת עולה על 50 קמ"ש, ולחייב רוכב אופניים לנוע, בכבישים מסוימים, בשולי הדרך".

בעקבות תאונת הדרכים בה נהרג רוכב האופניים גיא תמרי ז"ל, החליט עו"ד אילון אורון לפנות ישירות לשר התחבורה, ולבקש ממנו לשנות את החוק המאפשר רכיבה על אופניים גם בכבישים בהם חולפות מכוניות במהירות גבוהה. "בעקבות התאונה בה נהרג עוד רוכב אופניים זהיר, מבוגר ומנוסה, נראה לי כי יש מקום לבצע שינוי מיידי של החוק. זאת, אם חפצי חיים אנחנו", כך כותב אורון לשר.

לדברי עו"ד, קריאה לנהגי הרכב להיות ערניים ולהיזהר יותר, תמיד במקומה. "אך אין בה די כדי להציל את חייהם של הקורבנות הבאים. הכתובת על הקיר" אומר אורון. "ניסיון החיים מלמד כי גם רוכבי אופניים זהירים ומנוסים מוצאים את מותם בכבישים, תוך שהם מסכנים במודע את חייהם, ומקריבים אותם לשבט או לחסד בידיהם של נהגים החולפים על פניהם", הוא מוסיף.

"אני ער לכך כי קיימת מגמה מבורכת של עידוד הרכיבה על אופניים. הרשויות העירוניות מקצות שבילים מיוחדים לרכיבה, ובנוסף נעשה תיקון לחוק בנוגע לחובת חבישת קסדות מגן. אך אין בכך די. יש להרחיק את רוכבי האופניים מהכבישים, ויפה שעה אחת קודם".

אורון מציין כי רוכבי אופניים יכולים להסתפק ברכיבה על שבילים מיוחדים שסומנו במיוחד לצורך כך, בפארקים, בשטחים פתוחים ובכבישים צדדיים בתוך שטחים עירוניים צפופים. עם זאת, הוא מזכיר כיט גם שם מסתכנים הרוכבים מדי יום, אך במידה פחותה. בכל מקרה, הוא קורא לשר לאסור את הרכיבה על אופניים בכביש שאינו עירוני באופיו.

בהמשך מפנה עו"ד את השר לפסק הדין שניתן בעניין ענת סורפין (רע"פ 4732/02) בתאריך 25.11.02, בה קבעה שופטת בית המשפט העליון, טובה שטראסברג-כהן, כי הנהגת שפגעה ברוכב אופניים מקצועי על כביש בין עירוני וגרמה למותו, רשלנותה הייתה רגעית. לאור זאת, בוטל עונש המאסר שהוטל עליה. "ללמדך" אומר אורון, "שדי בחוסר תשומת לב רגעית כדי לגרום לפגיעה קטלנית ברוכב אופניים על כביש בין עירוני".

לדבריו, על השר לאסור כניסת רוכבי אופניים לא רק לדרך מהירה כהגדרתה בחוק, אלא גם לכל דרך שאינה עירונית, כולל דרכים עירוניות בהן מהירות הנסיעה המותרת גבוהה מ-50 קמ"ש. עוד מציע אורון לאסור רכיבה על כביש בדרכים בהן יש שוליים ראויים לרכיבה, ולחייב את הרוכב לעשות שימוש בשולי הכביש הבטוחים יותר, אלא אם לצד הכביש סלול מסלול ייעודי עבור רוכבים.

"עלינו לעודד את הרכיבה על אופניים בעזרת שבילים ייעודיים, אך באותה עת להקפיד על חבישת קסדה, ולמנוע מרוכבים להמר על חייהם ולסכן עצמם. כפי שהחוק מחייב אותנו להיחגר בחגורת בטיחות ולחבוש קסדה ברכב דו גלגלי, כך וביתר שאת על המדינה לאסור על רוכבי אופניים - גם ממוגנים - להסתכן בפגיעה קטלנית שהפכה למכת מדינה, דברי אורון.

אילון אורון הוא מומחה המשפט התעבורתי של ynet

לכתבה באתר ynet 


כתבות קשורות:
"הרוצח השקט": 1 מכל 100 נהגים בישראל נרדם על ההגה
Ridership up, crashes down: “Safety in Numbers” in Minneapolis
Science News: Safety In Numbers For Bicycle Riders
Safety in Numbers - בטיחות שנובעת ממספר גדול של רוכבי אופניים
Portland’s Investments in Bicycling: Cost-Effective
Increase in cycling conducive to public health, despite extra traffic casualties
Separate Bikes-Only Lanes in Cities Cut Injury Rate: Study
cycling, safety & health
מחקרים: המתנגדים לשינוי בחוק הקסדה עלולים לסכן את רוכבי האופניים
Helmet Doubts: Recent Evidence
Not just safer for bikes: Fatal car crashes lowest since 1925
Not pedaling can kill you

אביזרי ההגנה לא עזרו: הרוכב המקצועי גיא תמרי נהרג מפגיעת מכונית בשפלה.
אלמנתו של גיא תמרי, רוכב האופניים שנדרס בכביש 40: "אמשיך לרכוב"

שניאור, קול דמיך צועקים: אשמים אנחנו

מקלות בגלגלים: רוכבי האופניים בסכנה

כך (כמעט) הפך פעיל של "ישראל בשביל אופניים" לעבריין

Comments