בוטלה חובת חבישת קסדה ברכיבה על אופניים בעיר

פורסם: 5 באוג׳ 2011, 11:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 באוג׳ 2011, 2:12 ]

ארבע שנים לאחר שחוקק, הכנסת שינתה את החוק. רוכבי האופניים יכולים להוריד, בראש שקט, את הקסדה בעת רכיבה בערים

אריק בנדר | 4/8/2011 9:37
תגיות: רכיבה על אופניים

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ה') בקריאה שנייה ושלישית חוק המבטל את חובת חבישת הקסדה בעת נסיעה על אופניים בתחומי הערים. החוק שאושר משלב שתי הצעות חוק מטעמם של ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית ושל ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה).

עכשיו זה חוקי, לרכוב בלי קסדה בעיר
עכשיו זה חוקי, לרכוב בלי קסדה בעיר צילום: יהונתן שאול

מדובר לתיקון לחוק שחייב חבישת קסדה ואושר לפני ארבע שנים. על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מדובר בגזירה שהציבור לא עמד בה ונרשמת ירידה מובהקת בשימוש בקסדה בקרב מבוגרים הרוכבים בערים.

"זהו סופו של מסע ארוך של שכנוע בכנסת שאין להילחם ברוכבי האופניים", אמר חנין לאחר ההצבעה. לדבריו, אופניים אינם הבעיה אלא חלק מהפתרון לבעיות סביבתיות ותחבורתיות. "הבטחת בטיחות רוכבי האופניים תושג, על פי המחקרים, קודם כל באמצעות נתיבי תחבורת אופניים בטוחים ויעילים ובאמצעות הגדלת מספר הרוכבים".

בשביל האופניים

חנין סבור שחובת הקסדה דווקא מקטינה את מספר רוכבי האופניים. "אין לפתור את אוזלת ידה של הממשלה בתחום זה באמצעות הפרטת האחריות לבטיחות באמצעות גילגולה אל הרוכבים והפיכתם לעבריינים פליליים. על הממשלה והשלטון המקומי לפעול יחדיו למען עידוד תחבורת האופניים ולא להציב לה מכשולים", אמר.

"אנחנו מאמינים שהחוק שאושר הינו פשרה נכונה בין הצורך לעודד את השימוש באופניים ובין הצורך לשמור על בטיחות הרוכבים", הוסיף יותם אביזוהר, מנכ"ל עמותת ישראל בשביל אופניים. "אנחנו מקווים שבמושב הבא תשלים הכנסת את המהלך ותעביר בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק 'לעידוד תחבורת אופניים' אותה יזמו בכנסת הקודמת, השר גלעד ארדן, השר גדעון סער ויו"ר השדולה החברתית-סביבתית - דב חנין". לדבריו, הצעת חוק זו תוביל לפיתוח שבילי אופניים בערים, לקמפיינים שמטרתם הגברת בטיחות הרוכבים, להסדרת העלאת האופניים לרכבת וליצירת תמריצים כלכליים לעידוד הרכיבה לעבודה.

גם ד"ר ברנהארד אנסינק (Bernhard Ensink), מזכ"ל פדרציית הרוכבים האירופאית (ecf) הצטרף למברכים. "יש לעשות כל מאמץ כדי לקדם ולעודד רכיבה על אופניים מסיבות רבות, ובכללן התרומה לאיכות הסביבה, לבריאות האישית ולבריאות הציבור". לדבריו, לקסדות האופניים תרומה מזערית לבטיחות הרוכבים. הדרך הטובה ביותר לשפר את בטיחות רוכבי האופניים, היא לעודד את השימוש באופניים ולהגדיל את מספר הרוכבים. "פדרציית הרוכבים האירופאית המליצה לחברי הכנסת של ישראל לבטל את חוק קסדה גורף", ציין.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
רוכבים על אופניים? כבר לא צריך קסדה בעיר
בוטלה חובת חבישת קסדה ברכיבה על אופניים בעיר
תמצית הטיעונים בעד השינוי בחוק הקסדה
לקראת דיון בכנסת: שינוי חוק קסדה לרוכבי אופניים
מחקרים: חוק הקסדה עלול לסכן רוכבי אופניים
השפעתו של חוק הקסדה באוסטרליה (פחות רוכבים, פחות בטוח)
דיון באתר "גרופי" לאחר השינוי בחוק
Comments