לפדל בתפוח הגדול: ניו-יורק תשכיר לכם אופניים

פורסם: 30 במאי 2013, 13:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במאי 2013, 13:49 ]
אחד המטרופולינים האהובים בעולם מצטרף סוף סוף למאות ערים אחרות: החל מהשבוע תוכלו לשכור אחד מ-6,000 זוגות אופניים ברחבי העיר. כ-15 אלף איש כבר נרשמו, אבל יש גם מי שמתלוננים: "המסוף חוסם את הכניסה הביתה". כמה זה יעלה?
AP, 29/5/2013

להיט הערים העולמי מגיע סוף-סוף אל התפוח הגדול: העיר ניו-יורק השיקה השבוע את שירות השכרת האופניים הגדול ביותר בארה"ב, ואלפים מתושביה יכולים כעת לדווש ממקום למקום במקום להזדקק לאוטובוסים ולרכבות התחתיות.

שירות האופניים הפרטי, ששמו "Citi Bike", יצא לדרך עם יותר מ-300 תחנות ו-6,000 אופניים. יש תוכניות להרחיב את השירות כך שיכלול 600 תחנות ו-10,000 אופניים במנהטן, ברוקלין וקווינס. הרוכבים המבקשים להשתמש באופניים כאמצעי תחבורה יכולים לשכור לעצמם אופניים בעלי שלושה הילוכים מכל תחנה, לרכוב עליהם 45 דקות ולהחזיר אותם לכל תחנת השכרה - בדומה לגרסה התל-אביבית "תל-אופן". 

האופניים החדשים של ניו-יורק. אפילו גניבה ראשונה כבר יש (צילום: AFP)
האופניים החדשים של ניו-יורק. אפילו גניבה ראשונה כבר יש (צילום: AFP)
 

"יש לנו רשת חדשה לגמרי של תחבורה ציבורית מבלי לשלם אפילו דולר אחד מכספם של משלמי המסים", אמר ראש העיר ניו-יורק מייקל בלומברג במסיבת עיתונאים. ניו-יורק נמנית כעת עם יותר מ-500 ערים ברחבי העולם הנהנות משירות השכרת אופניים. כ-15 אלף בני אדם כבר נרשמו לשירות האופניים של העיר ניו-יורק. 

רבים מתושבי ניו-יורק כבר מתנהלים ללא שימוש במכוניות, והעירייה בראשותו של בלומברג הוסיפה מאות קילומטרים של קווי אופניים במסגרת הניסיון לקדם את השימוש בכלי הרכב הדו-גלגלי, שמועיל לבריאות וגם ידידותי לסביבה. בעיריית ניו-יורק רואים במערך השכרת האופניים צעד גדול נוסף קדימה. 

הפעלת מערך האופניים התעכבה בשל בעיות שונות שנגרמו בין השאר מנזקי סופת הענק סנדי. אפילו גניבה ראשונה של אופניים נרשמה, כשאישה נמלטה עם אופניים ביום ראשון בערב, בשעה שעובדים הציבו אופניים בתחנת השכרה במנהטן. ראש העיר בלומברג סיפר כי האופניים נתפסו, והמשטרה מחפשת אחר החשודה. 

95 דולר לשנה, לא מזהם - ומועיל לבריאות. אופני ניו-יורק (צילום: AFP)
95 דולר לשנה, לא מזהם - ומועיל לבריאות. אופני ניו-יורק (צילום: AFP)

חלק מהתושבים בניו-יורק כועסים על הצבת תחנות האופניים, ומתלוננים על כך שהמסופים חוסמים את הכניסות לבנייניהם או גוזלים מקומות


חניה, וכל זאת - עבור תוכנית שנועדה למטרות רווח. "אנחנו לא נגד האופניים, אנחנו נגד זה שהם יהיו בפארק שלנו", אמרה לורה טננבאום, שנמנית עם מבקרי התוכנית והגיעה למסיבת העיתונאים של בלומברג. 

מנויי שירות האופניים "Citi Bike" ישלמו סכום שנתי של 95 דולר למספר בלתי מוגבל של רכיבות בנות 45 דקות. החל ב-2 ביוני, רוכבים יוכלו גם לקנות כרטיסים לשימוש של 24 שעות באופניים עבור כעשרה דולרים, וכרטיסים עבור שבעה ימי אופניים בסך של 25 דולר. שני סוגי הכרטיסים האלה יהיו תקפים למספר בלתי מוגבל של נסיעות שיימשכו כ-30 דקות. משמעות הדבר, כמו בתל-אביב, היא שתיירים שיבקשו לטייל ברחבי העיר במשך כמה שעות, יצטרכו להחליף אופניים בתחנות ההשכרה אחת לחצי שעה.

לכתבה באתר ynet

Comments