רוצים הקלה בפקקים? מקלחות בעבודה כתנאי לשימוש באופניים ככלי תחבורה

פורסם: 21 במרץ 2016, 11:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 במרץ 2016, 12:19 ]
מאת ערן שחורי, רכז פעילות 'רוכבים לעבודה' בעמותת 'ישראל בשביל אופניים'

סקר בנושא הרגלי הנסיעה לעבודה, שנערך על ידי מחלקת המחקר והתוכן של AllJobs בקרב 750 משיבים, מראה עד כמה התלות ברכב הפרטי חזקה מתמיד, וזאת למרות הקשיים שנוצרו עם תחילת העבודות על הרכבת הקלה בתל אביב, אשר משפיעות על כלל המטרופולין. יחד עם זאת, מהסקר עולה דרישה למקלחות בעבודה אשר עשויות להביא לשימוש גדול באופניים ככלי תחבורה לעבודה.

רק 1% מקרב הנשאלים בסקר השיבו שהם מגיעים לעבודה באופניים אולם לשאלה "כיצד יכול המעסיק להקל על העובדים בכל הקשור להגעה לעבודה?" 11% הציעו להציב מקלחות עבור אלו שמגיעים לעבודה באופניים. הפער הגדול בין שיעור העובדים שמגיעים לעבודה באופניים לבין שיעור המציעים להציב מקלחת במקום העבודה מצביעה על החסם שמהווה המחסור במקלחות, ועל פוטנציאל למספר עובדים גדול שמוכן להחליף את הרכב הפרטי באופניים ככלי תחבורה לעבודה. הורדה של 10% מכלי הרכב בשעות העומס תחולל שינוי משמעותי בגודש בכבישים ובפקקים שכולנו מכירים בכניסות לאזורי תעשיה, ומכאן שתהיה לה השפעה גם על מי שאינו מגיע לעבודה באופניים (כפי שניתן לראות מהתשובות לשאלה "באיזה אופן זמן הנסיעה משפיע על עבודתך" - ראה הגרף בהמשך הכתבה).

שאלה נוספת שנשאלה היתה "עד כמה מדיניות תחבורתית מתקדמת בארגון חשובה לך?". למעלה מ-60% השיבו שמדיניות תחבורה של המעסיק הינה חשובה או חשובה מאוד, ומכאן שלפעולותיו של מעסיק צפויה להיות השפעה רבה על עובדיו בהחלטה אם להגיע לעבודה באופניים. מעסיק 'ידידותי לאופניים' יתקין מתקני חניה מאובטחים לאופניים (ולחלופין יאפשר הכנסת אופניים למשרדים), יציב מקלחות; מלתחות וארוניות לשמירת חפצים, ייזום פעילויות הדרכה (לימוד רכיבה, תחזוקת אופניים), ואף יתמרץ כספית עובדים שיגיעו לעבודה באופניים.

בין השאלות שנשאלו בסקר:


כתבות קשורות:
מקלחת לכל רוכב
רוכבים לעבודה בהרצליה, סיכום ארועי אוקטובר 2013
יום 'רוכבים לעבודה בהרצליה' - מאי 2014
עומס תנועה ביציאות מאזוה"ת הרצליה פיתוח
Comments