התרופה לכאבי מחלת הסרטן: רכיבה על אופניים

פורסם: 21 במאי 2012, 7:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 במאי 2012, 7:28 ]
כשהתגלתה מחלת הסרטן בגופה, החליטה מירי יצחקי מכפר סבא להתמודד עם הטיפולים הקשים באמצעות רכיבה על אופניים. בשבוע הבא היא תקיים אירוע רכיבה בפארק כפר סבא לעודד חולים לבחור בחיים
מאת עדי אטון, 7/5/2012

כשמירי יצחקי (49), מורה לחינוך גופני מכפר סבא, גילתה לפני כשנה כי היא חולה בסרטן השד, היא קיבלה החלטה: במקום לשבת ולשקוע בדיכאון, היא תקום על רגליה ותתגלגל - את המאבק הזה היא החליטה לנהל בנסיעה, ליתר דיוק ברכיבה על אופניים. בעוד קצת פחות משבועיים ייערך ביוזמתה אירוע רכיבה המוני - "רכיבת מירי לניצחון" - בפארק כפר סבא, שבו בכוונתה להעביר מסר לכל החולים לבחור בספורט כמציל חיים.

 הכול התחיל בחודש מרס 2011, אז גילתה יצחקי כי היא לוקה בסרטן השד. עד אז ניהלה יצחקי, נשואה ואם לשתי בנות, חיים פעילים ורגילים, אולם ביום בהיר אחד הכול נפסק. "יום אחד גיליתי שיש לי גוש בחזה", היא מספרת השבוע, "הכול קרה כל כך מהר והבדיקות מיד הראו שמדובר בגידול סרטני. לא היה לי זמן לעכל וכבר נכנסתי לשיגרת טיפולים. אני זוכרת את הימים האלה כתקופה בה חשתי חוסר אונים גדול בגלל חוסר ידע על המחלה". 

אחד הקשיים הגדולים, מולם ניצבה, היה להתמודד עם השאלות של בנותיה הקטנות. "הפכתי מאמא בלונדינית עם שיער מתולתל לאמא ללא שיער כלל. הסברתי להן שהטיפול יגרום לי לחולשה מאוד גדולה והן פרצו בבכי. הן נרגעו כאשר ביקשתי מהן לבחור לי פאה. להפתעתי הרבה הן בחרו לי פאה בצבע לא שלי, וכך מבלונדינית הפכתי לברונטית ג'ינג'ית עם שיער קצר". 

יצחקי. "חולה אבל יכולה" (צילום: עידו ארז)
יצחקי. "חולה אבל יכולה" (צילום: עידו ארז)

הרכיבה על אופניים, אינה פעילות זרה בעבור יצחקי. לפני כשנתיים ביקשה לכבוד יום הולדתה זוג אופניים חדשים מבעלה. כאשר גילתה את דבר המחלה, החליטה שהיא לא מוותרת על התחביב. "שבוע לאחר טיפול הכימותרפיה הראשון כבר התחלתי לרכוב על אופניים", היא מספרת, "הרכיבה גורמת לי להרגיש שאני יכולה, אני חולה אבל יכולה. גם במהלך הקושי הכי גדול אפשר לקום וליהנות. אני טיפוס שמחפש עליות ומאתגר את עצמו. הפעם לא חיפשתי שום עלייה, כי לא יכולתי, נשארתי בלי אוויר גם בירידה. אבל זה גרם לי להפסיק לחשוב על המחלה". 

הטיפולים שעברה החלישו אותה וגרמו לאובדן כוחות, אך הדבר לא מנע ממנה להגשים את רצונה. "שמתי לב שאם אני נשארת בבית, כל הרעלים והתרופות שוקעים למטה ולא נותנים לי לקום. נתתי לעצמי לנוח במינון, וכשהיה לי קשה אמרתי לעצמי: את קמה עם כל הקושי, כי זה עושה לך טוב", היא מספרת. 

עם הזמן החלו להצטרף ליצחקי רוכבים נוספים, שביקשו להביע תמיכה בדרך בה בחרה. במהלך אחת הרכיבות נהגה רעיון הרכיבה המשותפת בפארק. "הרעיון לרכיבה בפארק עלה בעקבות רכיבה עם חברה בשם ענבר רוזנר. רכבנו ביחד בתל אביב על הטיילת ליד הים, כאשר בדרך חזרה היא לפתע אמרה לי: "וואו, אני רואה פה 60 נשים רוכבות יחד איתנו". עניתי לה בטבעיות שאני רואה את אותו הדבר וזה היה לנו ברור שאנחנו הולכות לעשות את זה", היא משחזרת.  

במהרה החל הפרויקט לקרום עור וגידים, כאשר הכוונה מאחורי הרכיבה הייתה להציג מסר של בחירה בחיים. "זה המסר שאני מנסה להעביר גם לבנות שלי. אני לא בחרתי במחלה, אבל אני יכולה להתמודד בעזרת כלים חיוביים במקום ליפול ולבכות". 

ביום שישי, ב-18 בחודש יתקיים האירוע בפארק. "אני לא יודעת כמה נרשמו למסע, אבל זה יצר תחושת חמימות ופתיחות של לבוא ולדבר על זה", אומרת יצחקי, "נשים באו אליי וסיפרו לי על מחלות שהן עברו ולא סיפרו עליהן לאף אחד".  

במסגרת האירוע שייפתח בתשע בבוקר תוביל יצחקי רוכבים והולכי רגל במסלול המתחיל בקצה אחד של הפארק, ממשיך לקצה השני ובחזרה. "אפשר לבוא גם ברגל, בקורקינט ובכל גלגל אחר שבוחרים", אומרת יצחקי, "הרכיבה עצמה היא למטרת העצמה נשית והעלאת המודעות". לסיום היא מבקשת, פשוט בואו לרכוב, "צאו מאזור הנוחות בכדי שתוכלו לקבל זווית אחרת להסתכלות על החיים. הזמן קצר וצריך לנצל אותו". 

לכתבה באתר mynet


כתבות קשורות:

הקשר בין רכיבה על אופניים, פעילות גופנית, בריאות ומניעת מחלות לב

אופניים זה בריאות

מומחים ממליצים: אימון גופני בכל יום מפחית את הסיכון לסרטן

מתחילים לדווש: 5 סיבות לרכיבת אופניים

פעילות גופנית סדירה כדרך לטיפול והתמודדות עם מחלת הסרטן

על אופניים ובריאות

ארגון הבריאות העולמי: רכיבה על אופניים היא חלק מהפתרון

מגיפה כלל עולמית: הקשר הקטלני בין השמנת יתר לסרטן

10 סיבות להתחבר לאופניים

מה שורף יותר קלוריות: ללכת, לרוץ או לרכוב

מחלה יקרה: השמנת יתר עולה לנו 5.8 מיליארד שקל בשנה

רשימת הגזים הנפלטים מכלי רכב ואשר גורמים נזק לדרכי הנשימה

מה יש בפנים: גזי פליטה של מכוניות

ישיבה ממושכת כרוכה בסיכונים בריאותיים

 

Comments