20 ק"מ באופניים ביום חוסכים 1.3 טונה גזי חממה בשנה

פורסם: 22 בספט׳ 2010, 15:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 בספט׳ 2010, 15:42 ]

 22.9.2010 רינה רוזנברג

כלי רכב ממונעים הם הגורם העיקרי לזיהום אוויר עירוני. "80% מזיהום האוויר בערים נובע מתחבורה ציבורית ופרטית", אומר דני מורגנשטרן, חבר הנהלת המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל (מלר"ז). "אם נעבור להתנייד באמצעות אופניים במקום במכוניות, נתרום להפחתות רמות זיהום, וזה חשוב במיוחד בישובים עירוניים בהם זיהום האוויר גבוה במיוחד", אומר מורגנשטרן.
 
מנתוני חברת המחקר ANCS עולה כי רכיבה לעבודה על אופניים, מרחק של 10 ק"מ לכל כיוון, במקום נסיעה מקבילה במכונית, יכולה לחסוך פליטה של כ-1.3 טונות גזי חממה לאוויר בשנה, שתורמים להתחממות הגלובלית.
 
מורגנשטרן מסביר שדווקא בסידורים הקטנים, כמו ללכת לבנק או למכולת או לאסוף את הילד מהגן, אנחנו מזהמים את האוויר יותר כשאנו נוסעים במכונית. "מנוע מזהם יותר בהפעלה שלו", הוא מבהיר. "הדלק לא נשרף במלואו והוא נפלט לאוויר. לכן בכל נסיעה קצרה שאנחנו עושים, רמות זיהום האוויר גבוהות יותר מאלה שבנסיעות ארוכות".
 
לפי דו"ח רשמי של כלכלני משרד האוצר מ-2007, העלות של זיהום האוויר מכלי הרכב עלולה להגיע ל-50 מיליארד שקל בשנה, שכוללים נזק שנגרם כתוצאה ממחלות אותן גורם זיהום האוויר, עלויות הטיפול בהן, אובדן ימי עבודה ונזק לגידולים חקלאיים.
 
גלית כהן, ראש אגף מדיניות סביבתית במשרד להגנת הסביבה, אומרת כי ממחקר של המשרד, הסוכנות להגנה סביבתית של ארה"ב (US EPA) ועמותת אדם טבע ודין, עולה כי חשיפה כללית ממושכת ל-2.5 PM - חלקיקים שקוטרם קטן מ-2.5 מיקרומטר שמקורם במזהמים אנטרופוגניים (כמו תחנות כוח, תעשייה ותחבורה), הנחשבים לבעייתיים ביותר מבחינה בריאותית - היא הגורם לכ-8% מהתמותה הטבעית השנתית של אוכלוסייה בוגרת בגיל 30 ויותר. לפי הערכות, מדובר ב-620 מקרי מוות באזור תל אביב בשנה.
 
מלבד התרומה הסביבתית, לרכיבה על אופניים יש יתרונות בריאותיים רבים. אך מלבד פיתוח הכושר הגופני, מסתבר כי רכיבה על אופניים מועילה גם מבחינה קוגניטיבית
 
"אחד הדברים החשובים בפיתוח תאי המוח הוא לעשות דברים שאינם בשגרה", אומרת ד"ר איריס אורבך, פסיכולוגית ספורט במרכז לרפואת ספורט ומחקר על שם ריבשטיין במכון וינגייט. "אם משווים פעילות אירובית כלשהי, כמו ריצה על מסילה או שחייה, לרכיבה על אופניים, הרי שלרכיבה יתרונות בולטים יותר מבחינה מוחית, מכיוון שמדובר בפעילות שכל הזמן משתנה, מצריכה התמודדות עם תנאי שטח משתנים והחלטה מהירה. פעילות כזו מגרה את תאי המוח ומפתחת אותם".
 
לרכיבה על אופניים יתרונות נוספים: היא מעוררת מצב רוח טוב יותר, ומשחררת הורמונים לגוף שגורמים לרוגע. "מחקרים מראים גם כי רכיבה על אופניים, כמו כל פעילות גופנית, גורמים לחשיבה אופטימית יותר וקבלת החלטות יעילה יותר תחת לחץ", אומרת אורבך. "רכיבה על אופניים מייצרת יעילות גבוהה יותר בזמן העבודה, גורמת לרוכב להשתחרר ולהיות מסוגל לשים בצד מחשבות, רגשות ורעש חיצוניים - מה שמאפשר לו להיות ברמת ריכוז גבוהה יותר". 
 
לדברי פרופ' מאיר ברזיס, מנהל המרכז לאיכות ובטיחות קלינית של בית החולים הדסה והאוניברסיטה העברית ירושלים, היעדר פעילות גופנית הוא גורם מרכזי לתחלואה, לתמותה ולעלויות גבוהות של הטיפול הרפואי בעולם המערבי. "עלייה של 1% בלבד בשיעור הפעילים גופנית, כאלה שהולכים או רוכבים לעבודה, תחסוך למשק יותר מ-300 מיליון שקל בשנה על טיפול רפואי במחלות שונות", הוא מסביר.
 
Comments