פקחי עירייה יוסמכו לקנוס רוכבי אופניים חשמליים

פורסם: 1 באפר׳ 2016, 12:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באפר׳ 2016, 12:16 ]

לפי הצעת חוק שאושרה היום יוכלו פקחי העירייה להוציא את האוויר מהגלגלים ואף להחרים אופניים חשמליים בהן בוצעה עבירה

ירון דורון | 27/3/2016 15:24

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לפיה פקחים עירוניים יוסמכו לאכוף עבירות תעבורה של אופניים וקורקינטים חשמליים המסכנות הולכי רגל בערים.

על פי הצעת החוק לייעול האכיפה והפיקוח העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה), במקביל לאכיפה המבוצעת על ידי המשטרה, יוסמכו פקחי הרשויות המקומיות לאכוף עבירות תעבורה הקשורות לנסיעת אופניים, אופניים חשמליים ואופנועים על מדרכות.
 
צילום: חטיבת דובר המשטרה
אופניים חשמליים צילום: חטיבת דובר המשטרה

בין הסמכויות שיוענקו לפקחים העירוניים במסגרת החוק החדש: עיכוב, מתן קנסות, החרמת כלי רכב בו בוצעה העבירה והוצאת אוויר מגלגלי כלי הרכב בו בוצעה העבירה. בנוסף, תינתן לפקחים עירוניים סמכות לתת קנסות להולכי רגל שילכו בנתיב המיועד לרוכבי אופניים. במסגרת הצעת החוק תיקבע מדיניות אכיפה אחידה ברשויות המקומיות, ובה תובטח מדתיותה וסבירותה.

בנוסף, מועצה של רשות מקומית תהיה רשאית להתקין חוקי עזר בדבר אופן החרמת או הרחקת כלי הרכב ואופן אחסנתו, וכן חיוב בעל הרכב לשלם אגרות או תשלומים על החרמת או הרחקת כלי רכב ואחסנתו.

השר ארדן: "מדרכות מיועדות להולכי רגל וחייבות להיות בטוחות עבורם. לצערי המדרכות הפכו בשנים האחרונות למקום מסוכן. לא מעט הולכי רגל נפגעו בגלל נסיעה חסרת אחריות על המדרכות, וכעת הפקחים העירוניים יוכלו לסייע למשטרה בהפיכת המדרכות למקום בטוח".
 
צילום: אור ירוק
אופניים חשמליים צילום: אור ירוק

באחרונה קבעה ועדת הכלכלה של הכנסת תקנות הקובעות גיל מינימלי לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים, לפיהן בשני כלי הרכב יותר לרכוב רק מגיל 16 ומעלה, ועל רוכב בכל גיל תחול חובה לחבוש קסדה - ובשעות החשכה גם אפוד זוהר. הרכיבה תותר על שבילי אופנים בלבד או על הכביש, ועל הרוכבים ייאסר להרכיב אדם נוסף.

עוד אושר כי הרוכבים לא יחויבו ברישוי ורישום של הקורקינטים, אולם יחויבו להדביק על הקורקינט מדבקה שתכיל מידע עם שם היצרן, הודעה על הגבלת גיל הרכיבה ל-16, מספרו הסידורי של הקורקינט, משקלו ומשקל מרבי של הרוכב, ההספק והמהירות המרבית ולחץ האוויר בצמיגים.

Comments