האופניים והקורקינט החשמליים עלולים לעלות לכם ביוקר

פורסם: 15 בינו׳ 2015, 11:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בינו׳ 2015, 11:45 ]

האופניים והקורקינטים החשמליים הולכים וממלאים את הרחובות ובמקביל מעלים את מפלס תאונות הדרכים. בניגוד לרכב רגיל, על כלי רכב אלה, המסוגלים להגיע גם למהירות של 40 קמ"ש, אין חובת ביטוח ומי שייתבע עקב פגיעה עשוי לשלם פיצויי עתק. ההמלצה: לא מחכים שישנו את החוק ומבטחים

mako | פורסם 13/01/15 16:21 
אופניים חשמליים (צילום: עודד קרני)
צילום: עודד קרני

אם לא הספיקו לנו תאונות הדרכים המרובות שפוגעות בחייהם של נהגים והולכי רגל, הצטרפו בשנים האחרונות לסטטיסטיקה הכאובה גם האופניים והקורקינט החשמליים. כלי תחבורה אלה אמנם זמינים, זולים ואינם פוגעים באיכות הסביבה, אבל כל אחד יכול לרכב עליהם, והמהירות אליה הם מסוגלים להגיע מסכנת את הולכי הרגל, כמו גם את רוכבי האופניים והקורקינטים. עורך הדין יריב ברוקמן, המתמחה בדיני ביטוח וביטוח לאומי ומנהל את פורום הגזזת ואובדן כושר עבודה בפרקליטי IL, ועו"ד אלי זהר, המתמחה בנזיקין, ממשרד עו"ד יריב ברוקמן, מסבירים מה ניתן לעשות במקרים של פציעות בתאונות של כלי רכב ממונעים.

אין ביטוח שניתן לתבוע על תאונה עם אופניים חשמליים

משפחה צעירה יצאה מרכבה. האב רכן על מנת להוציא את בתו בת הארבע מכיסא הבטיחות במכונית אך ברגע שהוציא אותה מהרכב והניח אותה על המדרכה, הגיח במהירות ילד רכוב על אופניים חשמליים ופגע בה קשות. הילדה שברה את שיניה ונחבלה בפניה. הילד המשיך לנסוע על האופניים, מבלי לעצור.

"לפי החוק אין ביטוח שניתן לתבוע אותו על תאונה שכזו", אומר עו"ד זהר, "אלא אם כן אותו אדם ביטח את עצמו באופן חריג כנגד פגיעה. כיוון שאין חובה לעשות זאת, אף אחד לא מבטח עצמו באופן כזה".

לדבריו, אמנם כלי התחבורה הממונעים נכנסו לשוק כבר לפני מספר שנים, אך החוק לביטוח חובה, חוק פיצוי תאונות דרכים ופקודת רכב מנועי, נכתבו כאשר אלה עדיין לא הומצאו. "אי אפשר להתעלם מזה שאלפי ילדים משתמשים בהם כיום, ללא תיאוריה, ללא ביטוח, ולא מעט פעמים כלים אלה מעורבים בתאונות, ולכן חוק זה יצטרך לעבור רענון".

ההורים חשופים לתביעות נזיקין

"כיוון שקטינים רוכבים על אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי, אחת הבעיות היא המיקום. הם לא יכולים לנסוע על הכביש אז הם נוסעים על המדרכה. מנוע עזר חשמלי יכול להגיע ל-30-40 קמ"ש. הילדים רוכבים כשהם שומעים מוזיקה, לא מודעים לסביבה ולא עברו הכשרה. הם לא מתייחסים לשילוט, ולכן הפגיעה עלולה להיות מאוד קשה במקרה של תאונות", אומר עו"ד זהר, "היות ומדובר בקטינים, ההורים לא יודעים שבמקרה של תאונה ונזק הם חשופים לתביעות נזיקין.

עו"ד זהר מציין שבמקרה של הילדה בת ה-4 שנפגעה, כיוון שהיה זה מקרה של פגע וברח, לא היה את מי לתבוע. במקרה כזה, כל שנותר הוא לתבוע את ביטוח התלמידים, המכסה כל ביטוח אפשרי לילדים בגילאים צעירים.

הקלנועית הפוגעת, אמש
עדיין לא נחשבת ככלי רכב. קלנועית לאחר תאונה
צילום : מוישי חן, תעוד מבצעי - מד"א

פסק דין מחוזי: קלנועית אינה רכב מנועי

גם קלנועית המיועדת לקשישים, אינה מצריכה הכשרה על מנת לנהוג עליה, וגם כאן ההנחיות נמצאות בתחום האפור, וזאת משום שיכולות לקרות תאונות ואין כיסוי מבחינת הביטוח.

קשישה שנסעה על קלנועית לאחור, פגעה בהולך רגל. במקרה זה, ניתן היה לתבוע את הקשישה בפגיעה ישירה.
"כיום יש יותר לוביסטים שמעלים את הנושא הזה לחקיקה, אבל עדיין לא נעשה משהו שמחייב את הצעת החוק", אומר עו"ד זוהר, "בנוגע לקלנועית, היו פסקי דין שאמרו שקלנועית היא רכב לכל דבר ועניין ויש צורך בביטוח רכב חובה, כמו תיק 061077/04 בבית משפט השלום בתל אביב. אולם, פסק דין מחוזי קבע, שהקלנועית אינה רכב מנועי.

כאשר יהיה שינוי בחוק, ויקבעו שקלנועית היא רכב מנועי, אז גם הקורקינט והאופניים יהיו חייבים בביטוח רכב", מסביר עו"ד זהר ומדגיש כי פסק הדין של בית המשפט המחוזי הוא מנחה ולא מחייב כמו של בית המשפט העליון. כאשר ישנה מחלוקת בין השופטים ולא הוכרע הדבר בבית משפט עליון, ישנו פותח פתח לתביעות בטענה שקורקינט ואופניים חשמליים הם כלי רכב שדורשים ביטוח.

אופניים חשמליים
הילדים פוגעים, ההורים חשופים לתביעות
צילום : עודד קרני

ההמלצה: לא מחכים לחקיקה ומבטחים

פקודת התעבורה קובעת שעל אופניים נוסעים אך ורק על הכביש, מי שרוכב על המדרכה למעשה מפר חובה חקוקה, שנועדה להבטיח את הולכי הרגל, ויוצר לעצמו סיכון לתביעה כי הוא נוהג בניגוד לחוק. באוגוסט האחרון פורסמו תקנות לגבי אופניים חשמליים לגביהן קבע המחוקק שאין צורך בביטוח לקורקינט ואופניים חשמליים.

"המשמעות של זה היא מרחיקת לכת", קובע עו"ד זהר. "הנהג חשוף לשני מצבים: שהוא עצמו נפגע, ואין ביטוח שיכסה אותו, שנית, אם הוא פוגע בהולך רגל, הוא חשוף לתביעה נזיקית. מדובר כאן בפגיעות משמעותיות, ולסכומים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף יותר מזה". בנוסף, מסביר עו"ד זהר כי במקרים מסוימים, ההורה יכול למצוא עצמו עם צווי עיקול ופשיטת רגל בגלל שלא עשה ביטוח.

עורך הדין יריב ברוקמן
החוק יצטרך לעבור רענון. עו"ד יריב ברוקמן

"ההמלצה היא לבטח. אדם שנפגע עליו לבדוק האם מי שפגע בו עשה ביטוח המכסה צד ג'. כאשר אין ביטוח כזה, יש לתבוע תביעת נזיקין מול הביטוח, ולשם כך צריך להוכיח רשלנות או אחריות של הצד הפוגע, וכמובן שיש לעכב את רוכב האופניים ולקחת ממנו פרטים".

עורך הדין יריב ברוקמן, המתמחה בדיני ביטוח וביטוח לאומי ומנהל את פורום הגזזת ואובדן כושר עבודה במתחם פרקליטי IL 
Comments