הולכי הרגל ורוכבי האופניים בקרב על המדרכה

פורסם: 11 בינו׳ 2014, 3:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 בינו׳ 2014, 3:36 ]
ניב גלבוע וענבל שובע קליין, 4/1/2014

בכל שנה עשרות נפצעים בתאונות חזיתיות בין אופניים להולכי רגל. 35 אלף דוחות חולקו לרוכבים. ועדיין גם במקומות שבהם ישנם שבילים מוסדרים לא מרגישים בטוחים. "על החזק לעזור לחלש להגיע הביתה בשלום"

עדה כהן לזר, גמלאית מבאר שבע, עושה כבר שנים את אותו המסלול, קילומטר וחצי מתחנת הואטובוס לביתה. פעם ביקשה למתוח איברים, היום היא בעיקר מנסה לא לאבד אותם. כשמכל עבר עשוי רוכב אופניים להיתקל בה, המדרכה הפכה עבורה לשדה קרב של ממש.

ההליכה על המדרכה הפכה למשימה לא פשוטה. בשנה החולפת קיבלו 35 אלף איש דוח כשדהרו על המדרכה ברחבי הארץ, שליש מהם בתוך תל אביב. "יש נתיב. לקחו בחשבון שחלק מהאוכלוסייה היא נאלפבתית ולכן שמו פקיטוגרמה שגם כלב יכול להבין. אני רוב הזמן על נתיבים על המדרכות ושם הסכנה. לפני שלושה שבוועת נערה באמצע הנתיב, אני מצלצל והיא לא שומעת. בלית ברירה עקפתי, היא עשתה צעד ימינה. אני עפתי ונחבלי והיא ביקשה סליחה", מתאר יורם דיאמנט הרוכב 30 ק"מ על אופניים מדי יום.


בכל העולם שואפים לראות יותר רוכבי אופניים בדרכים שכן הם עושים רק טוב לערים, ובתמורה הם מקבלים נתיבים המובילים אותם מנקודה לנקודה. ומה בארץ? גם תל אביב ניסתה לעשות את זה. "ברוב המקומות זה סתם ציורים על המדרכות, אין רצף, אין הפרדה בין הולכי הרגל", מתארת עו"ד תמר יקותיאלי עמירן, מקימת הקבוצה "מחזירים את מדרכות תל אביב להולכי הרגל. "למשל אבן גבירול. רחוב צפוף. חלק גדול הולך לבתי עסק. אחר כך תחנות, ספסלים, תחנות פיס, אופניים - ומה נשאר? צריך היה ליצור שלא יהיה חיכוך".

בכל שבוע מגיעים לבתי החולים עשרות הולכי רגל פצועים בתאונת חזיתית עם רוכב אופנים. "יש עלייה בהיפגעות של הולכי רגל מאופניים. בין 4 ל-6 חולים שמגיעים בשבוע למיון. לפחות אחד מהם מוצא את דרכו לחדר ניתוח בשל אופי הפגיעות", מתאר פרופ' משה סלעי, מנהל החטיבה האורתופדית בבית החולים איכילוב.

לרוכבי האופניים הרגילים נוספו בשנים האחרונות גם רוכבי האופניים וקורקינטים החשמליים. אם תתעקשו, תוכלו לקבל כלי רכב שיכולים להגיע למהירות של 70 קמ"ש על המדרכה. "נדרשת עבודה הרבה יותר טובה מכולם. על הרוכבים לכבד את ההולכים ועל הנהגים את הרוכבים. על החזק לעזור לחלש להגיע הביתה בשלום", מסכם יותר אביזוהר, מנכ"ל עמותת "ישראל בשביל אופניים".

לכתבה בנענע10

לא חקיקה וללא אכיפה, אופניים חשמליים הופכים למסוכנים
הכנסת מבקרת את חוסר ההסדרה של אופניים חשמליים. בדיון של ועדת המשנה של ועדת הכלכלה למאבק בתאונות הדרכים, שנערך אתמול (ב') אמר היו"ר ח"כ דוד צור (התנועה) "כל עוד אין הסדרה, השימוש בכלים (אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים, ד"ש), הוא לא חוקי". צור קרא למשטרה את החוק, לייצר הרתעה מול הרוכבים ו"לעשות סדר בג'ונגל שנוצא במדרכות ברחבי הערים".

הדיון שודר בערוץ הכנסת (ערוץ 99). ניתן לצפות בדיון בארכיון השידורים של ועדת הכלכלה - לחצו כאן. כדי לאתר את הדיון המצולם חפשו: "רוכבי אופניים". בין הדוברים: יותם אביזוהר - מנכ"ל העמותה (החל מדקה :43:30), ערן שחורי, רכז פעילות 'רוכבים לעבודה' בעמותת 'ישראל בשביל אופניים' (החל מדקה - 1:13:50), ח"כ חנין (1:10:10) וח"כ זנדברג (דקה 50:00). דברי סיכום של ח"כ דוד צור (1:20:05).

כתבות קשורות:


Comments