האופניים החשמליים צוברים פופולריות

פורסם: 28 בספט׳ 2013, 8:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בספט׳ 2013, 8:31 ]
27/9/2013, מאת דניאל שמיל ואקונומיסט

קשה לומר כמה אופניים חשמליים נמכרים בישראל, כי אין רישום או רישוי לכלים האלה. בענף האופניים מעריכים כי נמכרים 20-10 אלף אופניים בשנה: חציים לבני נוער שמחפשים אופניים מהירים יותר, וחציים למבוגרים, שמחפשים כלי תחבורה יום-יומי. בשוק מעריכים כי השנה נראה עלייה בביקושים לכלי הרכב הנקי הזה, הן בישראל הן בעולם.

אופניים חשמליים יכולים לשמש ככלי רכב עירוני, למרחקים קצרים, אבל גם כתחבורה משלימה לרכבת, למשל. אפשר לנסוע אתם לתחנת הרכבת, להעלות אותם לקרון ולהמשיך ברכיבה בעיר היעד. לצורך זה מתאימים במיוחד אופניים חשמליים מתקפלים. טווח המחירים נע בין 4,000 שקל לאופניים זולים יחסית, שהם לרוב הסבה של אופניים רגילים, ל-8,000 שקל ואף יותר. לדברי גדי אבירם, מנכ"ל מטרו, יבואנית אופנועים שנכנסה השנה לתחום האופניים החשמליים, "השוק גדל במהירות, בעיקר בקרב קונים מבוגרים יותר". במקביל לפרויקט התל־אופן בתל אביב, שמאפשר השכרת אופניים חשמליים ונחשב להצלחה גדולה, גם באשדוד מתכננים להקים מערך של אופניים חשמליים להשכרה.

אופניים חשמליים נראים כמו פתרון אידיאלי לתנאי הרכיבה בישראל, שמזג האוויר בה לא תמיד מתאים לפעילות גופנית בחוץ, אבל הצמיחה במכירות האופניים החשמליים אינה ייחודית לישראל. ברחבי העולם אנשים מוטרדים מנושאים כמו איכות הסביבה, מחירי הדלק ומחסור בחנייה בערים, והחששות מעודדים את אימוץ האופניים החשמליים. בהולנד, אחד מכל שישה זוגות אופניים שנמכרים הוא זוג אופניים חשמליים; בגרמניה צופה תעשיית האופניים כי מכירות האופניים החשמליים יגדלו ב-13% השנה ל-430 אלף ‏(המכירות הגבוהות ביותר מכל מדינות אירופה‏), ויהוו בקרוב 15% מהשוק; בצרפת ירדו המכירות של האופניים המסורתיים ב-9% ב-2012, בעוד שמכירות האופניים החשמליים עלו ב-15% באותה תקופה. פרנק ג’יימרסון, שמוציא לאור את Electric Bikes Worldwide Reports, מעריך כי המכירות בעולם יסתכמו ב-34 מיליון זוגות אופניים חשמליים השנה, ואולי ב-40 מיליון ב-2015.

לכן מוזר שאין תוכנית גדולה להשכרת אופניים חשמליים באירופה כמו Vlib, התוכנית להשכרת אופניים רגילים שהושקה בפאריס ב-2007, או Autolib, גרסת המכוניות החשמליות שהושקה ב-2011. מונקו החלה ליישם תוכנית להשכרת אופניים חשמליים ב-2010, והגדילה אותה לעשר תחנות ול-55 זוגות אופניים כעת. התוכנית עובדת משום שהמשטרה מצליחה למנוע מקרי גניבה וונדליזם מהסוג שפגע ב-Vlib בימיה הראשונים, אומר רולנד רצ’נייבסקי, ראש חברת האוטובוסים המפעילה אותה. Clean Energy Planet, החברה הצרפתית שעוזרת למונקו להפעיל את התוכנית, מקווה כי גם לוקסמבורג, מקום בטוח באותה מידה, תחתום על חוזה עמה בחודשים הקרובים.

לכתבה בדהמרקר
Comments