בקרוב: גם פקח עירוני יוכל להחרים אופניים חשמליים

פורסם: 29 בינו׳ 2016, 5:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2016, 5:08 ]
עברייני תנועה שימו לב: המשרד לביטחון פנים מקדם יוזמה שבמסגרתה יקבלו גם הפקחים של הרשויות המקומיות סמכויות עיכוב, רישום דו"חות והחרמה של כלי רכב כולל אופניים שמסכנים הולכי רגל. ההצעה תעלה בקרוב לממשלה
עומרי אפרים, 25/1/2016

 

החרמת אופניים חשמליים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
החרמת אופניים חשמליים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

לא רק שוטרים: ייתכן שבקרוב יוסמכו גם הפקחים העירוניים לאכוף עבירות תעבורה המסכנות הולכי רגל בערים. הכוונה בין השאר לנסיעת אופנועים ואופניים על מדרכות, וכן לעבירות אחרות שיש בהן לסכן הולכי רגל.

 

ההצעה עולה במסגרת תזכיר חוק שהפיץ המשרד לביטחון הפנים "לייעול האכיפה והפיקוח העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה)". לפיו יקבלו הפקחים סמכויות עיכוב, מתן קנסות, החרמת כלי רכב שבו בוצעה העבירה, הוצאת אוויר מגלגלי כלי הרכב ועוד. בנוסף תינתן לפקחים עירוניים סמכות לתת קנסות להולכי רגל שילכו בנתיב המיועד לרוכבי אופניים. כמו כן, יחזיקו הפקחים בסמכות לרשום דו"ח להולכים בשבילים המיועדים לרכיבה על אופניים.

 

במסגרת הצעת החוק תיקבע מדיניות אכיפה אחידה ברשויות המקומיות ותוסדר סוגיית האכיפה כלפי קטינים. בנוסף, מועצה של רשות מקומית תהיה רשאית - בהסכמת השר לביטחון הפנים, שר הפנים ושר התחבורה - להתקין חוקי עזר בדבר אופן החרמת או הרחקת כלי הרכב ואופן אחסנתו, וכן חיוב בעל הרכב לשלם אגרות או תשלומים על החרמת או הרחקת כלי רכב ואחסנתו. מהמשרד לביטחון הפנים נמסר כי הצעת החוק תעלה בקרוב להצעה לאישור הממשלה ותועבר לכנסת לשם חקיקתה.

בדברי ההסבר לחוק מצוין שלאחר שיוסדר מעמדו של הקורקינט החשמלי בפקודת התעבורה או בתקנותיה (בהתאם לתוצאות עבודת המטה במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים הפועל בעניין), ייבחן אופן הכללתו בחוק. בכל הנוגע לאכיפת נסיעה שלא כדין בנת"צים, מוצע בחוק כי האכיפה תיעשה על ידי מצלמות בלבד, בהתאם להסדר הקיים.


 

"בשנים האחרונות מתרחבת והולכת התופעה של נסיעת אופניים וכן אופניים עם מנוע עזר על גבי מדרכות בתחומי הרשויות המקומיות באופן שגורם הפרעה להולכי הרגל ויוצר סיכון כלפיהם", נכתב. "במקביל קיימת תופעה ברשויות המקומיות של שימוש הולכי רגל בשבילים המיועדים לאופניים באופן שיש בו כדי לסכן את הולכי הרגל ולמנוע מרוכבי האופניים את השימוש בהם.

 

"היות שיש בתופעות אלו כדי לפגוע פגיעה של ממש בהתנהלות היומיומית של תושבי אותן הרשויות, הוחלט כי במקביל לאכיפה המבוצעת על ידי המשטרה בתחום זה, יוסמכו פקחי רשויות מקומיות לאכוף עבירות תעבורה המוגדרות בתוספת הראשונה לחוק זה, וזאת בנוסף לעבירות אשר אכיפתן בתחום המוניציפלי מצויה בסמכות הרשויות המקומיות".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הוסיף: "המדרכות, שאמורות להיות מקום בטוח להולכי רגל, הפכו בשנים האחרונות למקום מסוכן. לא מעט הולכי רגל נפגעו בגלל נסיעה חסרת אחריות על המדרכות. הפקחים העירוניים יסייעו למשטרה בהפיכת המדרכות למקום בטוח".

לכתבה באתר ynet


Comments