השימוש באופניים וקורקינט ממונע - לא חוקי

פורסם: 1 בנוב׳ 2013, 10:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 בנוב׳ 2013, 10:52 ]

יותר ויותר אנשים רוכבים על אופניים וקורקינטים חשמליים - ומסתבר שהשימוש בהם עובר על החוק. משרד התחבורה קבע שרכיבה על המכשירים הממונעים מותרת מגיל 14, ובמהירות שלא תעלה על 25 קמ"ש. אך התקנה לא בתוקף למעלה משנתיים, והשימוש בכלי התחבורה 'המשודרגים' לא בפיקוח

יובל אקרמן, 27/6/2013

זה כבר הפך למכת מדינה - כמעט לכל ילד בן 10 יש קורקינט או אופניים חשמליים - כאלה עם מנוע - שיכולים להגיע למהירויות מטורפות, כמעט בדומה למכונית. לא מעט בתי עסק רוכבים על האופנה הזו, וחנויות המוכרות אופניים חשמליים צצות כמו פטריות אחרי הגשם. אלא שתחקיר שביצעה גלי צה"ל יחד עם עמותת "אור ירוק" מגלה - כבר למעלה משנתיים שכל אותם אופניים אינם חוקיים, ובכל זאת, הם נחטפים מהחנויות. "קונים את זה ומשדרגים, זה לא חוקי - זה אופנוע לכל דבר", הדגישו מוכרים בחנויות.

לפני שלוש שנים חתם שר התחבורה, ישראל כץ, על תקנה שניתן לה תוקף לשנה בלבד, ומאז לא חודשה. התקנה קובעת כי רק ילדים בני 14 ומעלה יכולים לרכב על זוג שכזה. בנוסף, המנוע על זוג האופניים או על הקורקינט לא יעלה על 250 וואט, ולכן המהירה המירבית תהיה 25 קילומטרים לשעה. אבל גם המשווקים אותם שאלנו מודים: "בהתאם לסך ההשקעה, אנחנו מוכרים אופניים שמגיעים למהירויות גבוהות בהרבה, גם למי שביצעו עבירות תנועה חמורות ונמצאים בשלילה". "אופניים מגיעות ל-70 קמ"ש, זה אחלה פתרון לשלילת רשיון. אתה יכול לנסוע איתם 25 ק"מ רצוף בטעינה אחת שזה לא מעט, במהירות של 50 קמ"ש".

ומי אחראי לאכוף את הבעיה הזו? כיוון שפג תוקפה של התקנה כבר למעלה משנתיים, אין גוף ספציפי שיש לו סמכות מעשית, מעוגנת בחוק, לעשות זאת. אם זה לא מספיק, אין גם הסדרה של הליך תביעת פיצויים מרוכב שפגע בהולך רגל, או לרוכב שנפגע מרכב חולף.

כל אותם זוגות משודרגים גם שוקלים הרבה מאד, ולכן לא רק מבחינת המהירות, אלא גם הבטיחות של האופניים או הקורקינטים לקוייה מאד. בוועדת הכלכלה, שאמונה על אישור תקנה מחודשת לכשתוגש, אמרו לנו שעד כה לא נעשתה כל פנייה של משרד התחבורה לחידושה.

משרד התחבורה: "מגבשים תקנה חדשה שתסדיר את השימוש"

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "אנו מגבשים בימים אלה תקנה חדשה שתסדיר את השימוש באופניים וקורקינטים חשמליים. במסגרת הגדרת הכלי, יידרשו האופניים לעמוד בתקן ישראלי לאופניים עם מנוע עזר. על פי התקנות, ניתן יהיה לרכוב על אופניים חשמליים בעלי הספק מירבי של 250 וואט, אשר מהירות נסיעתם אינה עולה על 25 קמ"ש".

"האכיפה על ייבוא של אופניים וקורקינטים חשמליים מתבצעת בבתי המכס ובנמלי הארץ, באמצעות מפקחים של משרד התחבורה והמכס. בנוסף לכך, מבצע משרדנו ביקורות שוטפות על בתי עסק, בשיתוף פקחים של משרד התעשייה והמסחר, האחראי על העסקים בישראל. וכנגד בתי עסק המוכרים אופניים וקורקינטים חשמליים בניגוד לחוק מוגשים כתבי אישום", טענו במשרד התחבורה.

"לפני כשנתיים נערך מבצע רחב היקף במסגרתו הוחרמו מאות כלי רכב דו גלגליים חשמליים האסורים בשימוש. משרד התחבורה בשיתוף משרד התמ"ת ומשטרת ישראל יערוך בקרוב מבצע נוסף כנגד בתי עסק, המשווקים אופניים חשמליים שאינם עומדים בתקן הישראלי" - לשון התגובה.

לכתבה באתר גלי צה"ל
Comments