סין: בגלל השקט – לא לאופניים חשמליים

פורסם: 23 ביוני 2011, 11:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 ביוני 2011, 12:11 ]

האופניים מועדים לפורענות? בעיר שנג'ן טוענים כי כשהם מגיעים למהירות 40 קמ"ש הם נעים באופן שקט ומגדילים את התאונות

דורון פישלר | 23/6/2011 10:38
תגיות: סין (סביבה), רכיבה על אופניים

העיר הסינית שנג'ן אוסרת נסיעה באופניים חשמליים ברוב רחובותיה. כלי התחבורה הקל והפופולרי שנחשב זול, שקט וירוק הפך, לטענת מועצת העיר, למפגע בטיחותי, בין השאר בשל העובדה שהוא מהיר ושקט מדי.
צילום: רויטרס
רוכבת על אופניים בסין. רק לא על אופניים חשמליים צילום: רויטרס

האופניים החשמליים הפכו בשנים האחרונות לפתרון תחבורתי פופולרי ביותר בסין, שם הם מכונים E-bike. הם זולים יחסית, ועל-פי החוק הסיני אינם מסווגים כרכב ממונע ולכן אינם דורשים רישיון. נוסף על כך, הם שקטים ונחשבים לירוקים, שכן הם מונעים בסוללות חשמליות ואינם פולטים גזים רעילים. כל אלה הפכו אותם לפתרון תחבורתי מוצלח עבור המעמד הבינוני. מספר זוגות האופניים החשמליים בסין מוערך ביותר מ-120 מיליון.

אבל אותן תכונות הפכו את האופניים החשמליים, לטענת רשויות התחבורה בשנג'ן, למטרד מסוכן. האופניים יכולים להגיע למהירות של כ-40 קמ"ש, ועובדה זו המתווספת לשקט היחסי שבו הם נעים הופכת אותם למועדים לתאונות. כמו כן, חוסר הדרישה לרישיון יוצר מצב שבו רבים מהרוכבים אינם מנוסים, וכלי הרכב אינם נושאים לוחיות רישוי שבעזרתן ניתן לאתר עבריינים. רק בשנה האחרונה נהרגו 64 איש ונפצעו 233 איש בתאונות אופניים חשמליים בשנג'ן; האופניים החשמליים היו מעורבים בכ-16% מכלל תאונות הדרכים בעיר באותה השנה, כך לפי הדיווח ב-China Daily.

צילום: איי-אף-פי
רוכב פגוע. רכבים מהרוכבים אינם מנוסים צילום: איי-אף-פי

האיסור על נסיעה באופניים אלה נכנס לתוקפו ב-6 ביוני לתקופת ניסיון של חצי שנה, שלאחריה תיבחן האפשרות שיהיה איסור קבוע. כמה ערים נוספות כבר בוחנות איסורים דומים. עם זאת, עדיין לא ידוע אם יצליח הממשל לאכוף את האיסור בעיר שיש בה כחצי מיליון זוגות אופניים חשמליים. בימים הראשונים להחלת האיסור, שהוגדרו כ"תקופת מעבר", לא חלה ירידה ניכרת בתנועת האופניים הממונעים ברחובות.

על-פי תקנות משרד התחבורה משנת 2010, בארץ החוק מאפשר רכיבה על אופניים חשמליים בעלי הספק של 250 ואט לכל היותר ובמהירות מקסימלית של 25 קמ"ש בלבד. הרכיבה על אופניים חשמליים אינה מצריכה רישיון אך מותרת מגיל 14 בלבד. ניתן לרכוש אופניים חשמליים בארץ ב-8,000-3,000 שקל.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
ECF קורא להפרדה מלאה בין אופניים לכלי רכב חשמליים שמהירותם עולה על 25 קמ"ש
אופניים חשמליים: חלקם מסוגלים לפתח מהירות מסוכנת
אופניים חשמליים: העולם על פי וולט
יש אישור לאופניים חשמליים
נמאס לדווש? משרד התחבורה שוקד על היתר לאופניים חשמליים
אושר בוועדת הכלכלה: רשיון לאופניים חשמליים מגיל 14
Insurers see High Accident Risk in E-bikes
Comments