שבוע התחבורה הירוקה בישראל ובעולם

נשלח 20 בספט׳ 2011, 7:48 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 20 בספט׳ 2011, 8:07 ]

משתמשי תחבורה ציבורית, רוכבי אופניים, מתגלגלים על רולרס וכמובן הולכי הרגל מוזמנים לחגוג את שבוע התחבורה הירוקה ולהצטרף לקריאה לבאי ועידת האקלים בדרבן, דרום אפריקה

20/09/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
אופניים
ניר ברקת, ראש העיר ירושלים (ראשון משמאל) רוכב על אופניים באחד השבילים שמקימה העיריה – צילום: באדיבות עיריית ירושלים
ברחבי העולם חוגגים את שבוע התחבורה הירוקה והאירוע המרכזי בארץ יהיה הערב, יום ג' 20.9 בשעה 21:00 ברחבת הסינמטק. משם תהיה התגלגלות כל אחד בכלי התחבורה הירוק שבחר למסלול של 25 ק"מ ברחובותיה של תל אביב.
 
את שבוע התחבורה הירוקה יציינו בארץ גם בערים ירושלים, כבר סבא, רעננה, רמת גן, גבעתיים וחיפה.

קריאה לוועידת האקלים בסוף נובמבר

לא רק בישראל, גם במאות ערים ברחבי העולם מציינים את שבוע התחבורה הירוקה. אלפי רוכבי אופניים ומחליקי רולר במדינות רבות יקראו לנציגי הממשלות המשתתפות בוועידת האקלים בדרבן שבדרום אפריקה, לקבל החלטות אמיצות שיובילו להפחתת פליטות גזי החממה ולשיפור במשבר שינוי האקלים. מומחים מציינים שתושבי המזרח התיכון סובלים בצורה חריפה במיוחד מתוצאות שינוי האקלים ובעיקר ממיעוט משקעים הגורם לבצורת מתמשכת.

גם מישראל יוצאת קריאה לדרבן, יותם אביזוהר, מנכ"ל עמותת ישראל בשביל אופניים מוסר: "אלפי המשתתפים באירוע ייתנו רוח גבית למקבלי ההחלטות לקראת האתגרים הצפויים להם בשנה הקרובה ויקראו להם לתמוך בקמפיינים המרכזיים שלנו: הגברת בטיחות הרוכבים, העברת החוק לעידוד תחבורת אופניים בקריאה שלישית, הסדרת העלאת אופניים לרכבת ישראל ולרכבת הקלה, מימוש תקן חניה לאופניים במקומות עבודה". אביזוהר מקווה על ידי פעולות אלו לשפר את איכות החיים, את איכות הסביבה ואת הבטיחות בדרכים בישראל.

תחבורה ירוקה בארץ – ירושלים על המפה

 

רןרס בלייד
אליק מינץ, רולר מתל אביב וקוד הלבוש הירוק שלו – צילום: באדיבות עמותת ישראל בשביל אופניים
עם הפעלת הרכבת הקלה החשמלית השקטה והבלתי מזהמת, ירושלים היא במוקד התחבורה הירוקה. עוד דרך ארוכה לרכבת הירושלמית כדי להוכיח שהמהלך יעודד את הירושלמים והבאים מחוצה לה להניח למכונית הפרטית ולבחור בתחבורה הציבורית. כדי להבטיח זאת יש להשלים תחבורה ציבורית יעילה מהרכבת הקלה אל כל שכונות העיר.

 

ירושלים גם מפתחת שבילי אופניים למרות הטופוגרפיה הקשה לרוכבים. התבשרנו שבימים אלה החלו העבודות בקטעו השלישי של שביל האופניים בפרויקט פארק המסילה. זאת במסגרת מתווה עירוני להקמת שביל אופניים בן כ-42 ק"מ אשר עם סיום הקמתו יקיף את העיר. עד כה הושלם הקטע הראשון מתיאטרון החאן ועד לצומת אורנים ומתבצע קטע נוסף ממחלף דב יוסף ועד למלחה. מי שירצה לראות כדור רגל בשבת יוכל להגיע לאיצטדיון טדי ברכיבה על אופניים.

חוף הכרמל – סקר תחבורה מקיף

חברי מליאת המעוצה האזורית חוף הכרמל, ממה (אברהם ליפשיץ, כרם מהר"ל) ואורנה אשכנזי (קיסריה) שותפים קבועים בפורום ארצי של "תחבורה היום ומחר – פיתוח תחבורה מקיימת". השניים גילו כי תמונת התחבורה הציבורית במועצה האזורית עגומה למדי ולא עברה שינוי רב ב-35 השנים האחרונות. הקשר עם חיפה ותל אביב אינו מעודד תושבים להשאיר את המכונית הפרטית בבית אלא להיפך, דוחף אותם לנסוע בה למרות פקקי כביש 2. מסתבר שקו 921 מחיפה לתל-אביב מגיע בתדירות של כחצי שעה וקו 202 מחיפה לזיכרון-יעקב ופרדס חנה מגיע בתדירות של שעה ומעלה. וכמי שנסעה בקווים אלה בעתות מצוקה, כדאי להמליץ עליהם לתיירים שזמנם אינו מוגבל והם ממעוניינים ליהנות מהנוף ולהכיר את תושבי הארץ, ולא למי שכוונתו להגיע מהר ככל האפשר.

בעקבות זאת, הוחלט לערוך סקר ולבחון ולהגדיר את הצרכים המתאימים לעולם המפותח כיום באמצעות ארבעה קריטריונים שכוללים:

• נגישות לרכבת

• הסעה נוחה לערים הגדולות

• קישור בין יישובי המועצה

• קישור לערים השכנות

הסקר יצא לדרך כבר בשבועות הקרובים כאשר הוא יבוצע בסיוע מומחים מהתחום. מיד לאחר הסקר תתקבל תמונה מקיפה שתאפשר את מיפויי הצרכים ושני חברי המועצה יוכלו להמשיך לקווים מעשיים ומשמעותיים.

בגרמניה דואגים למכונית החשמלית

באירופה ובגרמניה בפרט יש העדפה לתחבורה הציבורית אך יש עדיין לא מעט הנוהגים במכונית פרטית ושם מעודדים אותם לעבור למכונית חשמלית שהיא פחות מזהמת ממכוניות הבנזין והדיזל. מכוניות חשמליות זקוקות להטענה חשמלית מדי 200-150 ק"מ.

לאורך הכבישים המהירים הגרמניים החלו עבודות של התקנת תחנות הטענה מהירות. חברת E.On, בעלת תחנות כוח הידראוליות (סכרים המשתמשים בזרם המים להפקת חשמל) היא אשר מתקינה את תחנות ההטענה. לדברי החברה ההטענה היא של 30-20 דקות ותמלא את הסוללה לנסיעה של עד 200 ק"מ. זאת לעומת שש שעות הנדרשות להטענה רגילה. החברה מצהירה שהיא זו שתספק את החשמל.


כתבות קשורות:
Comments