טבעת ירוקה: רק עם אופניים

פורסם: 11 באוג׳ 2010, 0:54 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוק׳ 2011, 7:56 ]
שבילי האופניים הקיימים לא מספיקים - אפשר להקים טבעת מטרופולינית של דרכים לאופניים בכל האזור

מיטל להבי
, תאריך פרסום: 10/8/2010

100 מיליון שקל קיימים על פי החלטת ממשלה בתקציב משרד התחבורה למימון שבילי אופנים בדגש על רכיבה של יומיומיים. המשרד לאיכות הסביבה יהיה מוכן ליזום "קולות קוראים" שיסייעו במימון צירים שיחברו בין רשויות במטרופולין. יש לאפשר בנייה של מקלחות לרוכבי אופנים ומחסני חניית אופניים בבנייני משרדים ובמוסדות ציבוריים כבתוספת לשטחי הבינוי המותרים. אלו הם רק חלק מהרעיונות וההצעות שהועלו במסגרת כנס שיזמתי לפני כשבוע.

עיריית תל אביב-יפו, כמו גם שכונותיה במטרופולין גוש דן, מחוייבת להפחתת גזי החממה ולהגנה על האקלים. אחד הכלים המשמעותיים להפחתת זיהום האוויר מתחבורה הינו קידום צירי תנועה ירוקים במטרופולין. צירים שבהם תינתן העדפה להתניידות באופנים, בהליכה ברגל, בתחבורה ציבורית והעיקר- שנפחית את כמות הנסיעות ברכב הפרטי.

מאז שנת 2000 מקדמת עיריית תל אביב-יפו, כחלק מ"חזון העיר" את נושא הצירים הירוקים ואת מערכת שבילי האופניים. זאת, בתאום עם התפישה התכנונית המחוזית של משרד הפנים כפי שהיא באה לביטוי במסגרת תמ"מ 5.

הציר המוצלח שבוצע על גדות הירקון הוכיח באמצעות אלפי המשתמשים, ברגל ובאופניים, את הנחיצות הקיימת בהנגשת הריאות הירוקות של המטרופולין וביצירת רצף איכותי של שטחים שמשמעותם חיבור הסביבה והאדם. הציר של פארק הירקון הוא רק אחד מתוך מאות צירים ושבילים המתוכננים והמבוצעים ברחבי העיר תל אביב יפו ובכללם גם התוכנית הנהדרת ל-100 ק"מ של שבילי אופנים שבוצעה לכבוד שנת המאה של העיר.

את הכנס יזמתי על מנת למנף את הניסיון המצטבר בתל אביב-יפו בנושאים אלו ולעבוד בשיתוף עם הערים השכנות וגורמי הממשלה, ליצירת הטבעת המטרופולינית של גוש-דן (הראשונה בסידרת טבעות אפשריות לאורך רצועת החוף)

שיתוף הפעולה נועד ליצור את "קפיצת הדרך" מ-100 קילומטר של שבילי אופנים בתל-אביב-יפו ל-1,000 ק"מ (ויותר) במטרופולין כולו. אנו מבקשים לעשות את קפיצת הדרך מ-100 ל-1,000 לא רק בהיבט של שבילי אופנים , אלא גם במימד של הציר הירוק שהוא ידידותי לבני אדם, מעודד תחבורה ציבורית, אך לא בהכרח, מכיל תמיד בתוכו, גם את שביל אופניים.

מדובר בפרויקט שחוצה את גבולות הרשויות במטרופולין, שביכולתו ליצור רצף התניידות מזמין ומחבר בין מוקדי עניין שונים, שמייצר הנגשה של שטחים ירוקים וטבע עירוני לתושבים ומבקרים, ומביא תועלת סביבתית ביצירת אלטרנטיבה תנועתית שתתרום להפחתת זיהום האוויר.

הרשת הירוקה, הטבעת הירוקה והמחרוזות המטרופוליטניות, אומנם הותוו זה מכבר על ידי גורמי התכנון הן ברמה המחוזית, בתמ"מ 5 והן ברמה העירונית. עם זאת, ראויה לציון יוזמתם המחקרית של משרד גרינהאוז אדריכלים, אשר מיפתה את התוכניות המאושרות, איתרה מודלים דומים ברחבי העולם, ובנתה את הקונספט שמאפשר לנו, להתייחס לטבעת הירוקה, כרעיון שלם שמזמין את כולנו לשתף פעולה למען ישומו. 

הכותבת היא סגנית ראש העירייה ויו"ר סיעת מרצ בתל אביב יפו

מקור: בלוג מקומי מרכז באתר mynet


כתבות קשורות:
מקיפים את תל אביב בטבעת ירוקה?
עסק ירוק בתל אביב
Comments