מדריך לנפגעי תאונות אופניים חשמליים

פורסם: 16 במאי 2015, 9:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 במאי 2015, 9:23 ]
הולכי הרגל נגד הרוכבים על שניים: האם ומתי זכאים הנפגעים לפיצוי מהרוכב? והאם החוקים החדשים מהווים פתרון מספק לטווח הארוך?
עו"ד אריאל סיאג, 14/5/2015

לאחרונה נכנסו לתוקפן התקנות החדשות שאושרו על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת, האוסרות שימוש באופניים חשמליים בקרב בני נוער שטרם מלאו להם 14 שנה. ואולם, התקנות אינן מתייחסות לזכויות נפגעי תאונות אופניים, אלא בעיקר מסדירות את נושא התקינה של האופניים החשמליים, כגון: הגבלת הספק המנוע העזר ל–250W, התקנת צופר, סימון האופניים בשלט "האופניים עם מנוע עזר", מספר השלדה והגבלת המהירות עד 25 קמ"ש.

כל אלה לא מביאות בשורה של ממש לנפגעי תאונות אופניים חשמליים, שכן התשתיות עדיין לקויות והחוק לא מחייב את הרוכבים לעשות ביטוח כנגד פגיעות צד ג' ואף אינו מגדיר אופניים חשמליים כ"כלי רכב", כך שתאונה בין הולך רגל לרוכב לא בהכרח מוגדרת תאונת דרכים. היעדר כיסוי ביטוחי נאות מותיר את נפגעי תאונות אופניים בודדים במערכה, כיוון שהאפשרות היחידה שלהם היא לתבוע אישית את רוכב האופניים. כלומר, עליהם לצאת להתמודדות קשה ולעיתים חסרת סיכוי לקבלת הפיצוי, תוך היגררות להליך משפטי ארוך ומורכב.
ארכיון. מבצע החרמת אופניים חשמליים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון. מבצע החרמת אופניים חשמליים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
על מנת לזכות בפיצוי, על הולך הרגל להוכיח שהרוכב הוא שהתרשל וגרם לתאונה ולפציעה, והליך זה כרוך בהוצאות כספיות לא מבוטלות ובחוות דעת רפואיות. בנוסף, גם אם הולך הרגל יזכה בתביעה, קיים חשש שהפוגע לא יוכל לשלם את הפיצוי. ועשויים להתעורר גם קשיים נוספים, למשל כאשר זהות רוכב האופניים החשמליים אינה ידועה לנפגע, לא ניתן יהיה להגיש תביעה ולקבל את הפיצוי. אז מה עושים?
דו גלגלי

סוף לכאוס שגרמו רוכבי האופניים החשמליים? / עו"ד עמיקם חרל"פ

תקדים: פסק דין קבע שאופניים ממונעים הם כלי רכב לכל דבר. רוכב שנהג תחת השפעת אלכוהול נענש בשלילת רישיון הנהיגה ובמאסר על תנאי
לכתבה המלאה

 

אכיפה כפתרון?

לאחרונה ביקשה עיריית תל אביב לקבל לידיה סמכויות אכיפה ופיקוח בנושא. לעניות דעתי, אכיפה והטלת קנסות על רוכבי האופניים חשמליים לא תשרת את המטרה העיקרית: הגנה על הולכי הרגל מפני פגיעה.

 

הפתרון היעיל והראוי נעוץ בעיניי בשני מוקדים: תשתיות וחקיקה. תשתיות ראויות הן הבסיס למניעת סיכונים וצמצום הסכנות האפשריות. בצד תשתית טובה יש ליצור גם חקיקה שתגן על הנפגעים, ולפעול לא רק בדרך של חלוקת דו"חות שיעשירו את קופת העירייה, אלא באמצעות פתרון ביטוחי זול לרוכבי האופניים החשמליים, שיבטיח לנפגע פיצוי הולם בכל מקרה של תאונה, ללא צורך בשאלת האשם בתאונה.

 

יתרה מזו, אכיפה מוגברת ברמה העירונית עלולה להקטין את היקף השימוש באופניים חשמליים, בעוד שכדאי דווקא לעודד שימוש בתחבורה כזו כחלק מהמגמה העולמית ליצירת התפתחות עירונית בסביבה ירוקה, התורמת להקטנת רמת זיהום האוויר ומפגעי הרעש.

 

מלכודות להולכי רגל

בשנים האחרונות הרשויות המקומיות – ובראשן עיריית תל אביב – השקיעו רבות בפיתוח שבילי אופניים. זוהי כמובן תופעה רצויה ומבורכת אך אליה וקוץ בה, שכן שבילים רבים מהווים מפגע סביבתי ומלכודות להולכי הרגל.

 

דעה

מלחמה על המדרכה / אייל להמן

מותו של אנטוניו רעיה, שנדרס בתחילת השנה, ע"י אופניים חשמליים מרתיח, כי קדמו לו אלפי פצועים ואזהרות. מי יעצור את ההשתוללות הזו על המדרכות?
לכתבה המלאה

בניגוד להנחיות והמלצות משרד התחבורה והאגף לתכנון תחבורתי מ-2009, שלפיהן יש לבצע הפרדה פיזית בין שבילי האופניים והמדרכות, סומנו חלק מהשבילים כחלק בלתי נפרד מהמדרכה, מה שהביא לחיכוך בלתי נמנע בין הרוכבים להולכי הרגל.

 

הדוגמא הבולטת היא רחוב אבן גבירול בתל-אביב, שבו סומנו שבילי אופניים בצמוד לבתי קפה, חנויות ודוכני פיס. בצדו האחר של שביל האופניים נמצאות תחנות האוטובוס, והנוסעים נאלצים להמתין לפעמים על השביל ממש.

 

יתרה מכך, הירידה מהאוטובוס למדרכה אינה אפשרית אלא דרך חציית שביל האופניים, וכאן כבר מדובר במלכודת של ממש. בהקשר זה חשוב לדעת כי ככל שרוכב האופניים נהג כשורה בשביל המסומן – הולך הרגל שנפגע לא יהיה זכאי לפיצוי מהרוכב.

 

נפגעתם בתאונה – מה עכשיו?

ראשית יש לבדוק את האפשרות שהתאונה נגרמה בשל רשלנותה של הרשות המקומית עקב מפגע או תכנון לקוי. אגב, גם רוכב האופניים יוכל להגיש בקשה לצרף את הרשות המקומית ולחייבה לפצות את הנפגע על מלוא נזקיו.

 

מיד עם קרות התאונה יש לאסוף כמה שיותר פרטים מרוכב האופניים, לצלם את המקום ולקבל פרטים של עדים. אם הגיעו למקום שוטרים או פקחים כמובן שניתן להיעזר בהם באיסוף הפרטים.

 

כמו כן, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי, ושם חשוב לפרט את כל הפגיעות והמגבלות.

 

אפשרויות נוספות לפיצוי

גם רוכבי האופניים חשמליים וגם הולכי הרגל זכאים לפיצוי מביטוח לאומי אם הפגיעה התרחשה בדרך לעבודה, במהלכה או בחזרה ממנה. במקרה זה תוכר התאונה כתאונת עבודה והנפגע יהיה זכאי לדמי פגיעה וקצבת נכות.

 

ככל שמדובר בפגיעה בעת ירידה מאוטובוס (או יציאה מרכב לכיוון המדרכה), ייתכן שתאונה זו תוכר כתאונת דרכים, ועליכם כמובן לרשום את מספר האוטובוס, לשמור את כרטיס הנסיעה ולקבל אישור מהמשטרה על התאונה.

 

אנשים המבוטחים בפוליסת תאונות אישיות יכולים לקבל פיצוי מחברת הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה, כמו גם מבוטחים בפוליסת ביטוח חיים עם רכיב של נכות או בפוליסת אובדן כושר עבודה שקיימות כיום גם בקרנות הפנסיה.

 

בתקנות החדשות אין בשורה גדולה לנפגעי תאונות אופניים חשמליים, ולמעשה, כל עוד הם לא מוגדרים כלי רכב, ואין חובה לערוך ביטוח, לא תהיה בשורה. לפיכך, כדאי להסדיר את הנושא ברמה החקיקתית, ובנוסף להמשיך להשקיע בתשתיות עירוניות ראויות למען הסביבה והבריאות של כולנו.

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד אריאל סיאג עוסק בתחום הנזיקין, לרבות תאונות דרכים, תאונות עבודה ורשלנות רפואית
לכתבה באתר ynet

Comments