שבילי אופניים בגוש עציון

פורסם: 27 בפבר׳ 2013, 5:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בפבר׳ 2013, 5:47 ]
מאת אבי גנאור, 26/2/2013

בי"ס שדה כפר עציון מסיים בימים אלו את חלקו הראשון (11 ק"מ ) של פריצת שביל אופניים, באורך כולל של 35 ק"מ  בגוש עציון. מדובר בשביל אופניים ייחודי, שנפרץ בשטחי טבע ללא תקציב מהמדינה ורק עבודת כפיים של תלמידים מבתי ספר ברחבי הארץ ,מסייעת למימוש סלילת השביל. בהודעה שפרסמו  ראשי בית הספר נאמר כי השביל נפרץ לזכרו של דב (דובק) וינשטוק ז"ל, שהיה איש יחידת חילוץ של גוש עציון ואף סייע לנערים במצוקה

את  שבילי האופניים  פורצים התושבים מבלי לערב את המדינה, או את המוסדות הרלבנטים כמו רשות שמורות הטבע .   דובר  מטעמם מסר כי השביל נפרץ על ידי מומחים בשבילי אופניים ובאישור המנהל האזרחי שהוא הגוף המוסמך באזור. יחד עם זאת, גידי בשן, שאחראי על כל נושא סלילת שבילי האופניים במרכז הארץ -אזור ירושלים, מסר כי הקרן הקיימת אמנם אינה שותפה במימון הפרויקט, שנעשה כולו על ידי הרשות המקומית ובשטחה, אבל הקרן הקיימת מסייעת לעובדים בשטח במידע ובאספקת כוח עבודה מטעמה, שמובילים את העבודה בנוסף למתנדבים שבהם מתגאים במועצה המקומית.
 
" אנו נעזרים במשאב הטוב ביותר והוא התלמידים "אומר מנהל בי"ס שדה כפר עציון, ירון רוזנטל. לדבריו,  בבי"ס שדה כפר עציון, מסיימים בימים אלו לפרוץ רק את חלקו הראשון של שביל האופניים לזכרו של דב (דובק) ויינשטוק ז"ל שאורכו כ-11 קילומטר, מהישוב בת עין לישוב ראש צורים. "סלילת שביל אופניים דורשת הרבה עבודה וחשיבה על תוואי השטח" אומר בנימין טרופר, רכז חינוך בי"ס שדה כפר עציון, "יש לשים לב לשיפועי צד, סיבובים חדים וענפים הבולטים לתוך הדרך. במהלך המסלול ניתן לרכב  במסלול סינגל, שהוא אחד הסינגלים היפים בארץ". תלמידים רבים מרחבי הארץ מגיעים לנקוש עשבים ולסמן את השביל באבני הדרך וכל זאת, לטובת שביל ראשון מסוגו הנסלל ע"י מתנדבים וללא תקציב מהמדינה.
 
"בעת שמדינת ישראל ממנת סלילת אופניים ברחבי הארץ במיליוני שקלים", אומר ירון רוזנטל, מנהל בי"ס שדה כפר עציון, "אנו נעזרים במשאב הטוב ביותר והוא תלמידים. החינוך, האהבה לטבע, הוא זה שגורם לנו לקדם את השביל הארוך ביותר הנסלל ע"י נערים ונערות מרחבי הארץ".


קטע שביל  סלול
עוד מוסיף רוזנטל:" אנו רואים בסלילת מסלול ייחודי זה, לזכרו של חברנו דב (דובק) ויינשטוק ז"ל ככבוד גדול ומנסים להחזיר לו כגמולו על כל שעשה לטובת כולם.  מדובר בשביל להולכי רגל אך בעיקר לרוכבי אופניים החולש על כל האזור המערבי של גוש עציון. ניתן לראות את מישור החוף ושפלת יהודה ממערב ובכך להעצים את חוויית הרכיבה".   
עופר ענבר' ממשרד  יחסי הציבור זליגר שומרון תקשורת שהפיץ את הידיעה לתקשורת בשם בית הספר שדה, מסר בתגובה כי על פי הידוע לו שביל האופניים שנפרץ אינו עובר שטחים חקלאיים פלסטינאים  אך אישר כי הוא עובר בתוואי שגם פלסטינאים מקומיים נוהגים להשתמש בו כבנתיב הליכה. לדבריו. במסלול שנפרץ יוכלו לעשות שימוש גם הפלסטינאים.

Comments