נחנך מצפור ושביל אופניים ביער חגית

פורסם: 8 במאי 2013, 9:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 במאי 2013, 9:24 ]
יום שלישי 07 מאי 2013

המצפור והשביל נחנכו ביער לקוחות חברת החשמל בצפון הארץ בהשתתפות נציגי חברת החשמל וקק"ל.

"המצפור חושף את הצד הירוק של תחנת הכוח חגית ואת פעילות חברת החשמל למען הסביבה בכל שנותיה", אמרה ענת שמיר, מנהלת אגף השיווק בחברת החשמל, בטקס חנוכת המצפור והשביל ב-29 באפריל 2013.

חנוכת מצפור ושביל אופניים ביער חגית.  צילום: יואב דביר
ראשי חברת החשמל וזאב קדם מקק"ל (מימין) בטקס הסרת הלוט.  צילום: יואב דביר

עד היום ניטעו ביער חגית כ- 900 דונם, הוכשרו 3 ק”מ של שבילי הליכה ושני שבילי אופניים: "סובב חגית" באורך 7 ק"מ ומסלול נוסף שאורכו 15 ק"מ, המתחבר לשבילי אופניים נוספים ומהווה חלק ממערך השבילים בכרמל. בכניסה ליער, הוצבה מפה להתמצאות והותקנו שולחנות פיקניק לשימוש המטיילים.

זוהי רק ההתחלה: בשנה הקרובה מתוכננת הקמת מוזיאון פתוח בנושא אנרגיות מתחדשות, שיכלול שביל הליכה ולאורכו תחנות להצגת שיטות שונות של אנרגיה מתחדשת או חלופית. "מטרתנו להפוך את היער למוקד של פעילות נופש, פנאי, ספורט ולמידה", הדגישה ענת שמיר.

יער חגית, שנקרא על שם תחנת הכוח הסמוכה, ניטע לפני כשנה, במסגרת פרויקט אקולוגי משותף לקק"ל ולחברת החשמל, כהוקרה ללקוחות החברה שהצטרפו להסדר חשבון בדוא"ל. בזכות המיזם, לא רק שנוספים עצים חדשים, אלא גם נמנעת כריתת עצים ותיקים, לצורך הדפסת חשבונות נייר והפצתם ללקוחות.

חנוכת מצפור ושביל אופניים ביער חגית.  צילום: יואב דביר
שתילים חדשים על קרע תחנת חגית.  צילום: יואב דביר

יער חגית טובל בנוף הירוק של יערות הכרמל. "האזור הזה מדהים ביופיו, קרוב למרכז הארץ ומהווה אטרקציה למטיילים", אמר זאב קדם, מנהל אגף התרמה בקק"ל. הוא הביע את הוקרתו לחברת החשמל ולפעילותה למען הסביבה וסיים בכמה מילים על קק"ל: "במשך יותר מ-110 שנים, תמיד ידענו להתאים את עצמנו לצרכי השעה ולהישאר רלבנטיים בפיתוח מגוון פרויקטים, כדוגמת המצפור שחנכנו היום".

מהמצפור החדש אפשר להבחין בתחנת הכוח חגית, הנמצאת במרכז היער, ומייצרת חשמל באמצעות גז טבעי וידידותי לסביבה. באתר בוצעו עבודות נופיות, למזעור השפעתו על הסביבה. בתחנה מופעלות ארבע יחידות ייצור, המשלבות טורבינות גז וטורבינות קיטור, לניצול מרבי של הדלק ולשמירה על הסביבה. בתהליך ייצור החשמל נוצרים מי-רכז, המשמשים להשקיית הצמחייה באתר ועצי היער. טכנולוגיות חדישות שומרות מפני זיהום הקרקע, ואמצעים מתקדמים מאפשרים בקרה רציפה על הפליטה מהארובות.

את הטקס במצפור הנחה מיכאל בן אבו, מנהל מחלקת התרמה בישראל בקק"ל. "בשיתוף פעולה עם חברת החשמל אנחנו עושים צעד נוסף למימוש חזון הסביבה הירוקה ובת הקיימא, לנו ולדורות הבאים", אמר.

בסיום הברכות וטקס הסרת הלוט במצפור יצאו נציגי קק"ל וחברת החשמל לנטוע ביחד עץ, סימן לעוד עצים רבים שיינטעו, ולשיתופי פעולה פוריים שחברת החשמל וקק"ל עתידות להוביל יחד. "כשנבקר כאן בעוד כמה שנים, אין לי ספק שנראה שפע של עצים ויער ירוק ומרשים", סיכמה ענת שמיר, לאחר שסיימה את מלאכת הנטיעה.Comments