מפגש בנושא אופניים חשמליים התקיים בהרצליה

נשלח 25 בדצמ׳ 2014, 13:04 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 25 בדצמ׳ 2014, 13:05 ]
תמי מאור 17.12.2014

במועדון הנוער ''הכוכב השמיני'' בהרצליה נערך מפגש בהשתתפות מנהלת מדור פנאי וקהילה בעירייה, רכז חינוך בלתי פורמלי במדור נוער וקהילה, גורמי חינוך, נציגי הורים, נציגי התלמידים ומועצת הנוער העירונית, שדנו בסכנות שברכיבה על אופניים חשמליים בקרב בני נוער מועדון הנוער ''הכוכב השמיני'' ברמת השרון ומדור נוער וקהילה בעירייה יוזמים שיתוף פעולה בנושא נסיעה בטוחה ונכונה באופניים החשמליים.

לפני שבועיים, נערך מפגש במועדון הנוער ובמהלכו נדונה התופעה והשלכותיה. במפגש נכחו שירי רפפורט - מנהלת מדור פנאי וקהילה בעירייה, ליאת עילם - מנהלת מועדון הנוער, אהוד לזר - רכז חינוך בלתי פורמלי במדור נוער וקהילה, תומר שילה, גיא משיח וקלאודיה אהובי- נציגי ועד ההורים העירוני, שי טל, נמרוד גונן ונועה גביזון - תלמידי תיכון וחברי מענ''ה (מועצת הנוער העירונית) מאיה חן ובנה דוד, שאת סיפור פציעתו כתוצאה מנפילה מאופניים חשמליים הבאנו ב''לוקאל'' לפני מספר שבועות.

בפגישה דיברו הנוכחים על הסכנות בשימוש באופניים חשמליים בקרב בני הנוער הצעירים, על מניעת שימוש בכלי בקרב בני 14 ומטה והסברה טובה יותר לגילאים הגדולים יותר.

מסקנות הפגישה היו: קיימות תקנות כתובות אבל אין מספיק התייחסות ואכיפה בנושא, בחטיבות הביניים ישנם הרבה אופניים חשמליים, מה שמעיד שהרבה ילדים מתחת לגיל 14 משתמשים באופניים החשמליים, בניגוד לתקנות שנכנסנו לא מזמן. עיקר הבעיה היא בגילאי 16-14 ובכך שהילדים לא מקיימים את הנהלים של נסיעה בטוחה, חשוב לשתף את השיטור הקהילתי ואת המשטרה.

הנוכחים הסכימו כי בית הספר צריך להיות המוקד המרכזי למניעה, חשיפה והסברה ועל כן חשוב שתצא הודעה מוועד ההורים למנהלות על מנת שאלו ישתפו פעולה, ויחד יחשבו על תכנית פעולה משותפת.

בתכנית הפעולה חשוב שייקחו חלק (מלבד הגורמים שישבו בישיבה): מנהלי בתי הספר, צוות בית הספר, השיטור הקהילתי, אור ירוק, נציגת זהירות בדרכים בעירייה, איחוד והצלה והמשטרה.

במהלך המפגש עלו רעיונות, חלקם מקוריים ביותר, להסברה ומניעה: סיורי לילה משותפים של השיטור ומתנדבים, בעיקר בימי שישי בלילה בפארק, שם יש הרבה בני נוער שמגיעים עם אופניים חשמליים, מסע אופניים עם סלוגן, כתיבה והלחנה של שיר היפ הופ עם דמות מוכרת ופרסום השיר בכל אמצעי המדיה העירוניים. עוד הוצע כי מועצת הנוער העירונית תעביר 10 שמות של מפורסמים שמתאימים לקחת חלק בשיר, ויוכלו להשפיע על בני הנוער.

רעיון נוסף היה לקיים תחרות סלפי עם קסדה, כאשר הכיתה שתזכה בתחרות תקבל קסדות של אופניים שיגויסו מחנויות האופניים בעיר.

עוד הוצע לפעול לגיוס בתי הספר והמשטרה בקיום ימים מרוכזים בהם יעמדו מתנדבים עם המשטרה וצוות ביה''ס בכניסה לחטיבות וימנעו כניסה של בני נוער מתחת לגיל 14 עם אופניים חשמליים. הוצע עוד כי מנהלות בתי הספר יוציאו שבוע מראש הודעה לתלמידים שלא ניתן יותר להגיע לביה''ס עם אופניים חשמליים מתחת לגיל 14.

דברים נוספים שהוצעו במפגש: יריד מכירת קסדות בבתי הספר במחירים זולים, הכנסת שיעורי תיאוריה לבתי הספר כבר מהחטיבה, סדנאות בבתי הספר: מתנדבים מאיחוד והצלה ועמותת אור ירוק יעברו בבתי הספר ויעבירו שיעורי מניעה, בניית מתחם אופניים מתאים שדרך ההתנסות והחוויה ניתן יהיה ללמד את בני הנוער נסיעה בטוחה, לצרף להסברה הפיזית הסברה רגשית דרך סרטונים וסיפורים אישיים של בני הנוער.

כעת נותר לראות מי מהגורמים הרבים ירים את הכפפה כדי להביא לכמה שפחות נפגעים בנפש כתוצאה משימוש באופניים חשמליים.

לכתבה באתר לוקאל

Comments