מאות קורקינטים ואופניים חשמליים הוחרמו

פורסם: 1 באפר׳ 2014, 13:05 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באפר׳ 2014, 13:06 ]
מאת: ניר בן-טובים, מערכת וואלה!
יום שני, 31 במרץ 2014, 15:43

פקחים ממכון התקנים, משרד התחבורה ומשטרת ישראל פשטו על חנויות למכירת אופניים וקורקינטים חשמליים והחרימו מאות כלים

תגיות: קורקינט חשמלי,משרד התחבורה,משטרת ישראל,מכון התקנים,אופניים חשמליים

חלק מהשלל שנתפס במבצע "ביעור חמץ" (צילום: משרד התחבורה)

חלק מהשלל שנתפס במבצע "ביעור חמץ" (צילום: משרד התחבורה)


כלים שמסוגלים להגיע גם ל-50 קמ"ש

כלים שמסוגלים להגיע גם ל-50 קמ"ש

"ביעור חמץ", כך מכנים במשרד התחבורה את מבצע הפשיטה שהובילו השבוע פקחי המשרד, בליווי משטרת ישראל ומהנדסים ממכון התקנים על חנויות שמוכרות בישראל אופניים וקורקינטיים שאסורים לשימוש. במסגרת הפעילות הוחרמו מאות כלים שנתפסו בבתי עסק בגוש דן והסביבה הקרובה לת"א, העומסו על משאיות שהובאו לצורך הפשיטה ונלקחו מהמקום.

במשרד התחבורה מציינים כי בקרב מהכלים האסורים לשימוש בארץ, בהם גם אופניים חשמליים המסוגלים להגיע למהירות של 50 קמ"ש, נתפסו אופניים שעברו הסבה מאופניים רגילים להנעה בחשמל. באחת מהחנויות שעוסקות במכירת קורקינטים ואופניים ברחוב בן יהודה בתל אביב, התגלו קורקינטים חשמליים שמשקלם מעל ל-30 קילוגרמים והספקם כ-250 עד 1,000 וואט. בנוסף לכך, נחשף כי בסמוך למקום העסק פועלת מעבדה לתיקון ללא רשיון.

עוד במסגרת המבצע, נתקלו הפקחים בחנות שמוכרת אופניים חשמליים שיכולים להגיע ל"מהירות גבוהה מאוד", כך נמסר, וכן התגלה קורקינט מהיר עם מושב לתינוק. במקרה אחר, הגיעו הפקחים לחנות נוספת ברוטשילד ממנה נמלט המוכר לאחר שהבחין בהם מתקרבים לפתח דלתו, אותה נאלצו לפרוץ בכוח.

מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחק: "מדובר בתופעה נרחבת של שימוש בכלים מסוכנים ובלתי חוקיים, המהווים סיכון בטיחותי חמור לרוכבים והסובב אותם".

למרות שמשרד התחבורה ומשטרת ישראל הזהירו לא פעם ולא פעמיים על כוונתם לבצע פשיטות על חנויות שמוכרות אופניים וקורקינטים חשמליים בניגוד לחוק, נראה שהעוסקים במלאכה לא הפנימו את הפרסומים. בו בעת, ועל מנת למנוע תופעות אלה בעתיד, מגבש משרד התחבורה יחד עם מכון התקנים נוסח אחיד למכירת כלים מסוג אלה בישראל שיסדיר את מעמדם.

לכתבה בוואלה

צפו: מבצע להחרמת אופניים חשמליים

יותר מ-90% מהקורקינטים והאופניים החשמליים לא עומדים בתקנות הבטיחות ואינם חוקיים. המהירות הגבוהה שאליה מגיעים אותם כלי רכב דו גלגליים מהווים סכנה לציבור. במשטרה החליטו לצאת למבצע אכיפה שבמסגרתו הוחרמו מאות כלים. כך זה נראה
בן מיטלמן | חדשות 2 | פורסם 01/04/14 21:33 


הסחורה החדשה והנוצצת בחנויות האופניים מצאה עצמה מועמסת על משאיות בדרך להחרמה. על פי משרד התחבורה, כמעט כל הכלים החשמליים שהפכו ללהיט בחנויות אסורים על פי חוק. התקנים הישנים שעדיין בתוקף מאפשרים למכור רק אופניים חשמליים שמגיעים למהירות של 25 קמ"ש בלבד וקורקינטים שהם כמעט בגדר צעצוע. בגלל הביקוש והאכיפה המצומצמת - החנויות מרשות לעצמן להרוויח בגדול.

בפשיטה סומנו והוחרמו מאות כלים שמגיעיםל מהירות גבוהה, לעתים אפילו פי כמה מהמותר. "בנוסף לסיכון של הנוסע מוסיפים עוד כיסא של תינוק. הוא מסכן גם את עצמו וגם את התינוק", אמר אחד השוטרים.

החנויות שהתרוקנו נכנסו לבעיה לא פשוטה מול לקוחות שהשאירו את הכלי שלהם לתיקון, אך כבר לא יוכלו לקבלו בחזרה. במסגרת המבצע אותרו גם בתי המלאכה שבהם בתי העסק משפרים את המהירות והביצועים של האופניים. "זה לא קורקינט ולא אופניים, זה אופנוע", אמר שוטר אחר.

מוכרים בחנויות טוענים כי משרד התחבורה מעכב מסיבות לא ברורות את עדכון התקנים ומסרב להגיב לתעשייה שלמה שמשגשגת ברחובות. "גם זה צריך להיות מוסדר, זה נכון, אבל אנחנו מחכים שש שנים כבר", אמר אחד מבעלי החנויות.

השמועה על הפשיטה עברה מהר: באחת החנויות לא נמצאו קורקינטים חשמליים - למרות הפרסומות על הקיר. הפקחים לא הופתעו לגלות באורח פלא כמה מהם קשורים מול החנות ברחוב.

לפחות שלושה אנשים נהרגו מתופעת הקורקינטים ועוד עשרות נפצעו. רוב המקרים לא מדווחים. הכלים שהוחרמו היום הם אולי טיפה בים, אבל אולי צעד בדרך להסדרת הנושא הפרוץ כל כך.

לכתבה במאקו
Comments