הנחיות חדשות לרופאים: טיפול בהשמנת יתר של ילדים מההריון

פורסם: 13 באוק׳ 2010, 1:54 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 07:12 13/10/2010

תוכנית חדשה מחייבת את רופאי הילדים לבדוק את משקלם כל שנתיים


איגוד רופאי הילדים ניסח הנחיות חדשות לטיפול בעודף משקל והשמנת ילדים ובני נוער. ההמלצות מציבות לראשונה את רופא הילדים בחזית המאבק בהשמנה ועודף משקל. "רופא הילדים הוא הדמות הרפואית הסמכותית השכיחה ביותר בה נתקלת המשפחה, ויחד עם מחויבויותיו האחרות לטיפול בתחלואה שוטפת בילדים, עליו להתייחס גם לתופעת עודף משקל והשמנה", קובע מזכ"ל איגוד רופאי הילדים ויושב ראש הוועדה שניסחה את ההמלצות, פרופסור צחי גרוסמן. לפי סקר תזונה שערך משרד הבריאות בשנת 2004, 20% מהנערים ו-17% מהנערות בישראל סובלים ממשקל עודף.

ההנחיות מחייבות את רופאי הילדים למדוד משקל וגובה לילדים כבר מגיל הגן, לפחות אחת לשנתיים. החל מעתה, עודף משקל בילדים יוגדר כשערך מדד ההשמנה BMI (המשקל בקילוגרמים חלקי ריבוע הגובה במטרים) שווה או עולה על אחוזון 85, בהתאם לגיל ולמין. השמנה תוגדר כשמדד ההשמנה יהיה מעל אחוזון 95 לגיל ולמין, בהתאם לעקומות הגדילה. "לפי מחקרים מהשנים האחרונות, רופאים, אחיות וגם הורים מתקשים באבחון משקל והשמנה בילדים, ומזהים בטביעת עין רק 20% מהילדים עם עודף משקל ו-50% מהילדים עם השמנה. רק מדידה מאפשרת זיהוי מדויק של התופעות הללו", אומר ד"ר גל דובנוב-רז מבית החולים ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא, שערך את ההנחיות.

לדברי גרוסמן, המדידות צריכות להשתלב עם הטיפול השוטף לילדים, למרות המצב הנוכחי מוקדשים בו לכל ילד עשר דקות טיפול בלבד. "ידוע כי לביקור אצל הרופא זמן מוגבל, אך אנו עוסקים בפיתוח אמצעי עזר הסברתיים שהרופאים יוכלו להעביר להורי הילד, כדי שלא יידרשו להסביר בנאום פורמלי על נזקי ההשמנה לכל ילד מאובחן", אומר גרוסמן.

הוועדה המקצועית בהשתתפות רופאי ילדים ומשפחה, בשיתוף רופאי קופות חולים ובתי חולים העוסקים בהשמנה, ניסחה את ההמלצות בשנה וחצי האחרונות, ומבקשת להוביל שינוי תפישתי במאבק בהשמנה בקרב הורי ילדים כבר בגיל הרך. "אמנם אין מספיק מחקרים על השפעת התזונה בגיל הרך על השמנה, אך אנו מבקשים למנוע את התפישה ה'פולנית' שבה בגיל הינקות לא חשוב מה הילד אוכל, העיקר שיגדל ולא ייראה רזה מדי. על ההורים להיות מודעים גם לצד השני, ולוודא שהילד לא יעלה יותר מדי במשקל. חשוב שלא ייתנו לתינוק יותר מדי מזונות מוצקים, ירגילו אותו לשתיית מים במקום מיצים ממותקים, ויחשפו אותו לחפצים וגירויים שיגרמו לו לתנועה, במקום לאפשר לו לבהות בסרט מצויר בטלוויזיה", טוען גרוסמן.

למעשה, ההמלצות החדשות קוראות למניעת ההשמנה אפילו בשלב העוברי. "הוכח כי תזונה בהריון עשויה להשפיע בהמשך על התינוק, לכן יש להקפיד על תזונה מגוונת בהריון, ולמנוע אכילת מזונות שמנים", מבהיר ד"ר דובנוב-רז.

ההמלצות יוצגו היום בכנס "השמנה בישראל: ממניעה לטיפול" של איגודי רופאי הילדים והמשפחה ועמותת הדיאטנים הקליניים "עתיד", שייערך במכון וינגייט.

לאחר איתור עודף משקל והשמנה, קוראות ההמלצות לרופאי הילדים להיות מעורבים יותר בטיפול בילד. "מומלץ לרופאי הילדים ליצור קשרים עם מתנ"סים קהילתיים כדי להפנות את הילדים לחוגים הנותנים להם מסגרות לפעילות גופנית. יש להשתמש יותר בהפניות לרופאים מומחים", אומר דובנוב-רז. הרופאים מתבקשים להתייחס לילדים עם סיפור משפחתי של סוכרת או אירועי לב בגיל צעיר בקרב קרובי משפחה. "מצבים אלה מגדירים את הילד בקבוצת סיכון ודורשים פעולה אגרסיבית יותר להורדת המשקל", הוא מבהיר. במקרים של השמנת יתר קיצונית מתבקש הרופא להפנות את הורי הילד לייעוץ לקראת ניתוח קיצור קיבה. באוקטובר 2009 פרסם משרד הבריאות כללים לביצוע ניתוחים אלה בילדים מעל גיל 13. דגשים ניתנים להכוונת ילדים עם עודף משקל לביצוע פעילות גופנית קבועה. "ההמלצות לילדים אלה דומות להמלצות לכלל הילדים, לפחות 60 דקות של פעילות גופנית ליום כבר מגיל צעיר. יש להגביל את משך הישיבה של הילד מול הטלוויזיה והמחשב, לעודד הליכה ברגל במשימות קצרות - למשל למכולת או לדואר, ולהעדיף חוגי ספורט הנותנים לילד מסגרת פעילות קבועה", ממליץ דובנוב-רז. "בילדים קטנים מומלץ ללכת לג'ימבורי ולגני שעשועים כדי לעודד את הילד לפעילות".

באשר לתזונה, מתבקשים רופאי הילדים לתת המלצות כלליות לתזונת ילדים לפני תחילת טיפול קבוע אצל דיאטנית. "רופא הילדים אינו מחליף דיאטנית, אך יכול להעביר מסרים עקרוניים, למשל לשתות רק מים ולהעדיף אחר הצהריים אכילת פירות וירקות על פני חטיפים ועוגיות", אומר דובנוב-רז.

בהנחיות הישראליות החדשות, בניגוד למקבילות באירופה וארה"ב, הוחלט לשים דגש על בריאותם הנפשית של הילדים. רופא הילדים מתבקש לבצע סריקה לאיתור תחלואה נפשית חריגה בילדים עם עודף משקל והשמנה, למשל סימני דיכאון, דכדוך או בידוד חברתי, במטרה להפנותו במקרה הצורך לטיפול מקצועי. בנוסף, על הרופא להיות ער להתפתחות סימנים להפרעות אכילה במהלך הטיפול בהשמנה. "חשוב לוודא שהטיפול לירידה במשקל נעשה באווירה טובה, ללא אובדן שליטה לצורך הרזיה וללא סימנים של צום, הקאות ושלשולים המאפיינים הפרעות אכילה", מסביר דובנוב-רז.

ההמלצות קוראות לשילוב כוחות של ארגונים רבים כדי להיאבק בתופעת ההשמנה בילדים. "אם רוצים טיפול יעיל בהשמנת ילדים בקנה מידה רחב, יש צורך בשיתוף פעולה של רופאים ותזונאים ומשרדי הממשלה השונים, וכן בתי ספר וגם תעשיית המזון, מסעדות וחדרי כושר. רק כך ניתן ליצור מאבק יעיל", אומר דובנוב-רז.

לכתבה בדהמרקר
Comments