כך תמצאו את האופניים המומלצים לילדיכם בלי לקרוע את הכיס

פורסם: 19 בספט׳ 2012, 8:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 בספט׳ 2012, 8:20 ]

אילו אופניים מתאימים לאיזה גיל? כמה כסף רצוי להוציא? והאם כדאי לרכוש אופניים יד שנייה? ■ לרגל יום כיפור המתקרב, כמה עצות שייסעו להורים לדווש בין המבחר העצום של אופני הילדים

מאת גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
 
עבור רוב הילדים, יום כיפור שיחול בשבוע הבא הוא חגיגת האופניים השנתית. ילדים בטווח גילאים רחב רוכבים במשך שעות בכבישים הריקים - וזו יכולה להיות הזדמנות לצייד אותם באופניים חדשים.

לפי סקירת ענף האופניים שמפרסמת חברת המידע העסקי BDI, מדי שנה חל בספטמבר גידול משמעותי במכירות האופניים, המגיע עד ל-30% לעומת שאר חודשי השנה.

עוד מגלה הסקירה כי ב-2011 הוציא הציבור הישראלי כ-330 מיליון שקל על רכישת 220 אלף זוגות אופניים חדשים וציוד נלווה - עלייה של 3% בהשוואה לשנה הקודמת. מכירות אופני הילדים אמנם אחראיות רק ל-21% מסך המכירות, אך עדיין מכניסות סכום מכובד של כ-52 מיליון שקל בשנה - כ-48% מכלל זוגות האופניים שנמכרו בישראל ב-2011.

אחד הדברים שהורים עשויים להתקשות בהם הוא הבחירה בזוג אופניים שיתאים לצורכי הילד. כשרוכשים אופניים שאינם מתאימים, הילד עלול להתלהב כמה ימים אך לאחר מכן לאבד עניין ולזנוח את הרכיבה, או אף גרוע מכך - להיפצע במקרה שהאופניים אינם מתאימים לממדי הגוף.

צילום: מוטי קמחי

תמיר, אב לשני ילדים, מספר שכשבנו היה בן שנתיים הוא רכש עבורו אופני דחיפה. "אלה אופניים ללא פדלים, והרעיון הוא שכשמושיבים את הילד עליהם הוא פשוט דוחף קדימה בעזרת הרגליים. הם מאפשרים לילד לצבור ביטחון על מה שנראה כמו אופניים". הקושי מבחינת תמיר היה כשנמרוד גדל ורצה, כמו רוב הילדים, זוג אופניים משלו. "ליום ההולדת ארבע הוא ביקש אופניים, וכשהתחלתי לבדוק את התחום גיליתי שכבר בגיל הזה יש המון דגמים ומגוון גדול של מחירים. הבחירה היתה קשה, עד שלבסוף קנינו את הזוג שהוא הכי אהב ושנראה לנו יחסית נוח. התוצאה היתה מאכזבת, כי חודשיים לאחר מכן הם כבר לא התאימו לו".

אז איך בכל זאת עושים בחירה נכונה? שאלנו את המומחים דרור פקץ', רוכב נבחרת ישראל שדורג במקום 53 בעולם; עדי פרומקין, מנהל פיתוח עסקי של רשת מצמן את מרוץ; ובעז קליין, מאמן אופניים מוסמך בבייק גייד הדרכות אופניים.

* בחירת האופניים לילדים נעשית על פי פרמטרים של גובה ומשקל

"כדי למנוע בעיית שליטה, הילד חייב לרכוב על אופניים המתאימים לגודלו - כלומר, שברכיו לא יהיו קרובות מדי לכידון ורגליו לא יהיו מתוחות מדי כשהדוושה נמצאת במקום הכי נמוך. כך אפשר להבטיח שהילד יגיע אל הקרקע בביטחון", מסביר פרומקין.

"אם הרגל מתוחה עד הסוף, זה סימן שהאופניים גדולים מדי, ואם מדובר בכפיפה קלה ניתן להסיק שהאופניים בגודל המתאים", הוא מוסיף. "בנוסף, כשהילד יושב על האופניים ומחזיק בכידון, יש לשים לב למרחק בין הידיים: אם המרחק גדול מדי, כשהילד יסובב את הכידון לאחד הצדדים עלול להיווצר כיפוף גדול מדי בגבו".

 

* לילדים בני 3-6 מומלץ לרכוש אופני BMX לא ממותגים

"כל האופניים בקטגוריה הזו מיוצרים בסין, וכדאי לבחור רק לפי מחיר", אומר פקץ'. "הסיבה היא שהילד גדל מהר - ואין באמת חשיבות למותג. הרוב המכריע מיוצר בטיוואן או בסין בשיטת הסרט הנע".

פרומקין מוסיף כי "האופניים מאופיינים בזנב קשיח, שלדה בצורת יהלום ובולם זעזועים קדמי. הם עשויים ממתכת ונמוכים יותר באופן יחסי מאופני הרים ועיר, כדי שהילד יהיה קרוב יותר לקרקע, מה שיעניק לו אחיזה ושליטה טובים יותר. אלה אופניים נטולי הילוכים, ולכן מתאימים במיוחד ללימוד רכיבה. הם מעניקים לילד את ההזדמנות להתמקד בלימוד כישורי הרכיבה שלו ולא במשחקים של החלפת הילוכים וסימולציה בין עבודת הרגליים לידיים".

* מגיל 6 ומעלה אפשר כבר להשקיע באופני עיר ממותגים

ילדים בני 6-7, שרוכבים באופן קבוע ולא רק ביום כיפור, עשויים לרכוב במהירות גבוהה, וכדאי לשים לב שהבלמים טובים ויעילים, כך שבטיחות הילד תישמר. כדאי גם לבחור באופניים קלי משקל. אופניים קלים יותר מיוצרים בדרך כלל על ידי חברות ממותגות וגם עולים יותר.

"אם ילד ששוקל בערך 30 קילו יקבל אופניים ששוקלים כמעט כמו משקל גופו, הוא יתייאש מהם ולא ייהנה בכלל מהחוויה. זה יורגש בעיקר בעליות שעמן הוא יצטרך להתמודד", אומר קליין.

הוא מוסיף כי ב"אופניים ממותגים הרכיבים יהיו איכותיים יותר, ההילוכים יוחלפו בקלילות, השרשרת תיפול פחות והפדל לא יעוף החוצה באמצע הנסיעה". טווח המחירים ברור: אופניים לא ממותגים עולים 250-350 שקל, ואופניים ממותגים עולים 500 שקל או יותר.

* בשלב מתקדם, מגיל 7, הילד יכול לעבור לאופני הרים עם הילוכים

"אופני השטח מתאימים לילדים מנוסים יותר", מסביר קליין. "האופניים מקצועיים יותר עם הילוכים ושדרוגים, אבל אם אין בהם צורך אמיתי, מיותר לקנות אותם, מכיוון שהם שוקלים יותר - מה שיקשה על הילד לרכוב בעיר, והם גם עולים יותר".

פרומקין מוסיף כי "בגלל המהלכים האחיזה באופניים דורשת יותר כוח ומאמץ. מערכת ההילוכים מתפקדת באופניים בדיוק כמו המערכת הזהה במכונית: ככל שההילוך גבוה יותר, הילד יכול לרכוב מהר יותר. אופניים עם הילוכים מאפשרים לילד לבחור במהלך הנסיעה הילוך המתאים לכוח שיש לו ברגליים - ולכן ככל שיש מספר הילוכים גדול יותר, טווח האפשרויות לרכיבה גדול יותר. לאופני הרים יש גם צמיגים עבים יותר, כידון נמוך לעומת אופני BMX, ובגלל מנגנון ההילוכים, חיבור גלגלי עזר לאופניים בעייתי יותר ואינו מומלץ".

* כדאי לבדוק באינטרנט ובחנויות מקצועיות לגבי אופניים משומשים

רכישת אופני יד שנייה לילדים היא פופולרית, מכיוון שבגילאים צעירים אופניים נמצאים בשימוש לכל היותר שנה או שנתיים, ואז צריך להחליף אותם. סקר שערך אתר יד2 מגלה כי יותר מ-58% מהציבור מוכן לרכוש אופניים משומשים. באתר אפשר למצוא אופניים למכירה במצב מצוין ובמחירים אטרקטיביים.

מ' מבת ים, למשל, מציעה אופני BMX בצבע ורוד במחיר 150 שקל, ופ' מחולון מציעה אופניים דומים בצבע כחול ב-120 שקל.

חשוב לזכור שאם אתם מתכוונים לקנות אופניים לילד קטן, כנראה שלא תהיה בעיה בקנייה של אופניים מיד שנייה, אך אם תרצו זוג אופניים איכותי יותר, המידע שתקבלו באתרים המציעים אופניים משומשים לילדים יהיה בדרך כלל חסר. התיאורים שכותבים מוכרי האופניים המשומשים כוללים בדרך כלל את גודל וצבע האופניים - ולא תמיד את הסוג ואת שם הדגם.

 

 

 

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

טיפים לרוכבי אופניים מתחילים: כיצד נתכונן לרכיבה ראשונה?

 
Comments