התעוררנו מאוחר: מבזבזים זמן ואנרגיה

פורסם: 4 באוק׳ 2010, 12:32 על ידי: Sustainability Org

אבל, לא צריך להמציא את הגלגל הירוק מחדש. במקומות אחרים כבר עשו את כל הטעויות האפשרויות שלא מוכרחים לחזור עליהן

אביב לביא | 4/10/2010 5:47
אם תתפסו בימים אלה את אחד מראשי הערים הגדולות בישראל, ותשאלו למה מהפכת הפרדת האשפה מבוששת להגיע אל עירו, קרוב לוודאי שהוא ידקלם מתוך שינה: "לאירופים לקח עשרות שנים להגיע לרמת ההפרדה ואחוזי המיחזור הנוכחיים, אז איך רוצים לעשות את זה אצלנו בתוך שנתיים?".

עזבו רגע את השאלה אם זו תשובה מרגיזה של פוליטיקאים שמחפשים לדחות מה שרק אפשר, או אולי דווקא אמת צרופה (התשובה, אגב, היא גם וגם) ; הנקודה היא, שפער הזמנים המשווע בין ישראל למדינות המפותחות מרחף כל העת מעל תהליכי קבלת ההחלטות בתחום הסביבתי.

כמעט בכל פן של מדיניות סביבתית-אנרגיות מתחדשות, בנייה ירוקה, תקנים ופיקוח על מפעלים גדולים, תחבורה ציבורית, שבילי אופניים, וכמובן מיחזור וטיפול בפסולת-מדינת ישראל התעוררה יום בהיר אחד וגילתה שהעולם בורח לה. הדבר הבא שגילינו, זה שלהקיץ בשעה שכולם כבר נמצאים בעבודה כמה שעות טובות, ולהגיע אל המשרד מיוזעים וסתורי שיער, זו דרך לא אידאלית להתחיל את היום.

וכך, בשנתיים האחרונות, שבהן האסימון הירוק סוף סוף מתחיל לרדת כאן (שלא לדבר על ההבטחות שישראל פיזרה כדי לקבל כרטיס כניסה ל-OECD), המשק הישראלי בעיקר שואל את עצמו איך, לעזאזל, סוגרים את הפערים.

יש צורך במהפכה תשתיתית - ואין לנו זמן לבזבז

איך מגשרים בין ה-0.7% אנרגיה סולארית שלנו לבין 20-15 האחוזים אליהם כבר הצליחו להגיע בכמה ממדינות אירופה (יבשת שטופת שמש, כידוע)?; איך מצמצמים את הפער בין מערכת התחבורה הציבורית הכושלת והמבולבלת שמתנועעת בערי ישראל לבין המכונה המשומנת ועתירת הרכבות התחתיות והחשמליות, שמשנעת מיליוני בני אדם בכל מטרופולין שמכבד את עצמו?;

ואיך גורמים לעם ישראל להפריד את האשפה הביתית לשני זרמים, בשעה שכבר בשנות התשעים האשפה במטבחים בגרמניה הופרדה לחמישה פחים שונים. ובעיקר, איך עושים את כל זה כמה שיותר מהר?

אז זהו - שלא בטוח שאפשר לעשות את זה כל כך מהר. כדי לחולל תפנית סביבתית יש צורך בשינוי תרבותי ותודעתי, אבל גם במהפכה תשתיתית. ותשתיות זה לא דבר שמשנים ביום אחד, בטח לא בישראל שבה כל רכבת קלה מתעקשת להיתקע כמה עשורים טובים לפני שהיא יוצאת מהתחנה, ושבה כדי להקים אתר קומפוסט חדש צריך להחתים עשרה פקידים מעשרים משרדים שונים.

זה עוד לא אומר שיש לנו זמן לבזבז. להיפך. בעודנו מנסים לפלס את דרכנו הירוקה לעבר העולם, גם העולם לא דורך במקום. בשנים הקרובות, שלא לומר בעשורים הקרובים, החוויה הסביבתית הישראלית תהיה של מרדף מתסכל אחרי האופק. זה יהיה התשלום שלנו על החטא הקדמון - ההתעוררות המאוחרת.

אם מתעקשים, אפשר למצוא באיחור הלא אלגנטי גם יתרון: את כל מה שאנחנו צריכים לעשות - מישהו כבר עשה לפנינו. לא צריך להמציא את הגלגל הירוק מחדש. במקומות אחרים כבר עשו את כל הטעויות האפשרויות שלא מוכרחים לחזור עליהן, בכל תחום יש שפע מומחים, חברות וטכנולוגיות שכבר הוכיחו את עצמם. עכשיו רק צריך לחקות אותם, ויפה שנה אחת קודם.

לכתבה באתר nrg
Comments