הצעה: תיאסר רכיבת אופניים בכבישים בינעירוניים

נשלח 31 במאי 2011, 11:37 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 1 ביוני 2011, 23:58 ]
ח"כ זאב בילסקי הגיש הצעת חוק, המבקשת למנוע מרוכבי אופניים מלרכוב בכבישים בינעירוניים. לדבריו, "הסיכון לחיי אדם ברכיבה על אופניים בדרך שאינה עירונית, גובר על היתרונות"
ynet, 31/5/2011

אופניים - רק בעיר ובשבילים? ח"כ זאב בילסקי הגיש אתמול (ב') הצעת חוק חדשה, לפיה תיאסר רכיבת אופניים בכבישים בינעירוניים. על-פי הצעת החוק, רוכבי אופניים יוכלו לרכוב רק בשבילים ייעודיים, בשטחים פתוחים ובכבישים עירוניים - בעוד כניסתם לכבישים בינעירוניים תיאסר לחלוטין.

"בשנים האחרונות קיימת מגמה ברוכה של עידוד הרכיבה על אופניים", כותב בילסקי בדברי ההסבר של הצעת החוק, "אך למרבה הצער, ניסיון השנים האחרונות מלמד שהסיכון לחיי אדם ברכיבה על אופניים בדרך שאינה דרך עירונית, גובר על היתרונות שברכיבה על אופניים באותן דרכים".

"רוכבי האופניים יוכלו לנוע בשבילים שסומנו לכך" (צילום: יהונתן צור) 

 

על-מנת לשפר את בטיחותם של רוכבי האופניים, מציע ח"כ בילסקי למנוע מהם מלרכוב בכבישים בינעירוניים. "יש לתקן את המצב הקיים", ממשיך בילסקי בדברי ההסבר, "כך שרוכבי האופניים יוכלו לנוע בשבילים שסומנו לכך - בפארקים, בשטחים פתוחים ובכבישים בתוך שטחים עירוניים - אך לא בכבישים מהירים ובינעירוניים".

 

בחודש אפריל, בעקבות תאונה שבה נהרג רוכב האופניים גיא תמרי, נשלח לשר התחבורה מכתב ובו הוצע לקדם הצעת חוק דומה לזו שהגיש אתמול ח"כ בילסקי. "בעקבות התאונה בה נהרג עוד רוכב אופניים זהיר, מבוגר ומנוסה, נראה לי כי יש מקום לבצע שינוי מיידי של החוק", כתב לשר עו"ד אילון אורון, המתמחה בדיני תעבורה.

 

עו"ד אורון הציע למנוע מרוכבי אופניים מלהיכנס לכבישים שבהם המהירות המותרת גבוהה מ-50 קמ"ש. "הרשויות העירוניות מקצות שבילים מיוחדים לרכיבה, ובנוסף נעשה תיקון לחוק בנוגע לחובת חבישת קסדות מגן", הסביר אורון. "אך אין בכך די - יש להרחיק את רוכבי האופניים מהכבישים, ויפה שעה אחת קודם".

 

עו"ד אורון גם הפנה את השר לפסק דין שניתן ב-2002, ובו קבעה שופטת בית המשפט העליון טובה שטראסברג-כהן, כי נהגת שפגעה ברוכב אופניים מקצועי בכביש בינעירוני וגרמה למותו - רשלנותה הייתה רגעית. לאור זאת, בוטל עונש המאסר שהוטל עליה. "ללמדך" סיכם אורון, "שדי בחוסר תשומת לב רגעית כדי לגרום לפגיעה קטלנית ברוכב אופניים".

לכתבה באתר ynetComments