הזמן עצר בממלכת האופניים של שייקה ובניו

פורסם: 19 בספט׳ 2010, 2:56 על ידי: Sustainability Org
זוג של 'גאזל' מהולנד של 37', אחד מניו יורק של שנות ה-40 ו'דהר' מת"א של 1950. אם אתם חובבי הכלי בן שני הגלגלים, ביקור במוסך המיוחד של שייקה גורן יסב לכם אושר רב. הוא עושה הכל - אוסף, מתקן ובונה זוגות בהתאמה אישית
עדי סרדס, 17/9/2010

בקיבוץ השקט עין כרמל, ישנו מקום מיוחד במינו, בו נראה כי הזמן עצר מלכת. במבנה ישן בכניסה לקיבוץ, יושב לו שייקה גורן בן ה-65, בונה ומתקן אופניים, כשברקע מוסיקה קלאסית בוקעת ממשדר רדיו עתיק ומאוורר ברזל ישן בעל שלושה להבים דואג לצנן את האווירה בחודשי הקיץ החמים.

 

כל לקוח המגיע למקום על מנת להזמין או לתקן אופניים, מתכבד בגזוז עסיסי ובטיפול מסור מאדם מיוחד במינו, המתאים את האופניים למימדיו ואפילו לאופיו של אותו לקוח.


בשנים האחרונות תחביב רכיבת האופניים צבר תאוצה גדולה וביום כיפור ניתן לראות המוני רוכבים בכבישי ישראל, הפנויים מרכבים ממונעים. לקראת 'חג האופניים' מתגברת המכירה, ובימים בהם נמכרים אופניים משוכללים במחיר של מכונית, נראה כי טרנד חדש נכנס לשוק - אופניים של פעם. מדובר באופניים פשוטים ללא הילוכים ומעצורי דיסק, ממש כמו שהיו פעם, כשהיינו ילדים.
 

כאלו, ורק כאלו, בונה גורן במחיר שווה לכל נפש. במוסך הקטן מחזיק הקיבוצניק הוותיק אוסף אופניים מיוחד מינו. במקום אופניים בני עשרות שנים: 'גאזל' ההולנדיים משנת 37, 'בנגל' מניו יורק של שנות ה-40, 'דהר' הישראליים מתל אביב של שנות ה-50 ואופני מירוץ של פיג'ו משנות ה-60.


שייקה גורן. מקפיד לטפל באופניים באהבה, אבל בחולצה אדומה (עוז מועלם)

 

האופניים העתיקים ביותר במקום הם של חברת 'רנאק' הגרמנית, וגילם לא פחות 90 שנים (!). "כמובן שכל הזוגות הללו אינם למכירה, אין להם מחיר", מבהיר גורן,

המתייחס לאופניים כאילו היו ילדיו.

 

בנוסף ניתן למצוא במקום אוספים של פעמוני אופניים, סמלי אופניים ואפילו גלגלי שיניים ולוחיות זיהוי של פעם. למקום מגיע קהל מגוון מאוד, מעשירים היכולים להרשות לעצמם אופניים יקרים במיוחד אך מעדיפים את אלו של פעם, עד אלו שאין ידם משגת לרכוש אופניים נוצצים.

 

למרות הקירבה לחיפה, במוסך של גורן מתנוסס בגאון דגל הפועל תל אביב. לשייקה מסר למאמן קבוצתו האהודה: "אני מזמין את אלי גוטמן לכאן, אבנה לו אופניים שיתאימו לו וכמובן שאצבע אותם באדום".


לכתבה באתר ynet

Comments