עברי לידר: פריק של אופניים

נשלח 12 במרץ 2011, 0:44 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 12 במרץ 2011, 0:46 ]

יום שישי 11 במרץ 2011 07:43 מאת: מישל גבינט, עכבר העיר

"כשנכנסים לקטע, מתאהבים בזה", משתף עברי לידר בתחביב רכיבת האופניים שלו. לידר, רוכב מושבע מגיל 19, מחזיק כיום שלושה זוגות, מתאמן באופן מקצועי ואף משתתף בתחרויות. "הם אפילו מתחילים לשמש כאביזר אופנתי"

כשנהיה בתנועה, נרגיש יותר טוב עם עצמנו. לידר (צילום: דניאל צ'צ'יק)

בניגוד לרובנו, שמתלבטים בין אופניים לקו 5 ובסוף מתחננים לטרמפ מכל מי שיש לו רכב, אצל עברי לידר הרכיבה היא עסק כמעט פולחני – הן לצורך ניידות והן נטו בשביל הספורט. הוא נכנס לקטע כשהיה בן 19, הצטרף לקבוצה והשתתף בתחרויות, עזב כשהיה בן 24 ולפני שנתיים חזר לדווש במלוא המרץ. "יש לי אופניים תחרותיים,  ויש לי אופניים שהם סינגל ספיד לנסיעות בעיר ולהגעה ממקום למקום. יש לי גם אופני טיים טריאל, שזה סוג ספציפי מאוד שמותאם לתחרויות יחידניות, לא קבוצתיות. יושבים עליהם קצת אחרת, הכידון שלהם שונה. התנוחה היא אווירודינמית, ומה שמבדיל אותם זה ההתנגדות שהם מייצרים מול האוויר, דבר שמקנה לרוכב פחות שליטה אבל מהירות נסיעה גבוהה יותר. הנסיעה עליהם היא על כביש אבל לא בקבוצה, כי האופן שבו יושבים עליהם מסוכן ברכיבה קבוצתית.

אופני הטיים טריאל הספציפיים האלה הם של מישהו מהקבוצה של לאנס אמסטרונג. קיבלתי אותם מאחד מחברי הטובים שהוא אחד המקצוענים הישראלים היחידים שיש בעולם ברכיבה על אופניים. לא מייצרים כאלה יותר. אופני העיר שלי הם סינגל ספיד, זאת אומרת שיש להם הילוך אחד. יש לי גם אוטו, אבל אני משתדל לקחת את האופניים מתי שאפשר. זה תלוי בעיקר במזג האוויר ואם אני צריך לקחת איתי כל מיני דברים".


רוכב בממוצע ארבע פעמים בשבוע. לידר (צילום: מישל גבינט)

אתה גם קורא מגזינים על אופניים?
"כן, אני ממש כבד בכל מה שקשור לאופניים. אני קורא עיתונים כמו 'cycling magazine' וכל מיני מגזינים אחרים על עולם המרוצים הבינלאומי".

הבנתי שאתה גם מתחרה.
"כן, אני רוכב בקבוצה תחרותית. עוד לא התחריתי השנה אבל יצא לי בעבר להתחרות במרוצי כביש בקבוצה שמתקיימים בכל הארץ. אפילו לקחתי פעם מקום שישי באליפות הארץ".

איזה מקום תופסים האופניים בשגרה שלך?
"אני רוכב בממוצע ארבע פעמים בשבוע, בין שעתיים לחמש שעות ביום. יש לי מאמן מקצועי שהתאים לי תוכנית אימונים ואני משתדל לעבוד לפיה".

מה אתה חושב על פרויקט השכרת האופניים בתל אביב?
"זה נורא חשוב. תל אביב מושלמת לרכיבה. מזג האוויר כאן פנטסטי והעיר גם שטוחה, כך שגם אנשים שלא נמצאים בכושר טוב יכולים לנסוע בה בקלות. בנוסף, היא גם עיר קטנה כך שמאוד קל להגיע מצד אחד שלה לצד השני. מעבר לכיף שברכיבה, יש כמובן את הפן של איכות הסביבה וצמצום זיהום האוויר. בנוסף, כדאי שנתחיל לזוז. יש לנו מכוניות, קטנועים, קורקינטים ממונעים, אופניים חשמליים. העיקרון שלנו נעשה לזוז כמה שפחות. זו לא היתה הכוונה של הטבע כשהוא יצר אותנו. אולי כשנהיה יותר בתנועה, נחלה פחות ונרגיש יותר טוב עם עצמנו. כשנכנסים לקטע, מתאהבים בזה. מתחילים להשקיע באופניים, והם אפילו מתחילים לשמש כאביזר אופנתי. אתה גם יכול לקרוא להם בשמות".

לאופניים שלך יש שמות?
"אני לא יכול לגלות לך. זה יותר מדי אישי".

לכתבה בעכבר העיר

כתבות קשורות:
כמו באירופה: פרויקט השכרת אופניים בתל אביב יוצא לדרך
לכל תושב יש סוג אופניים משלו: כל הטרנדים והחידושים בתחום
פרויקט השכרת האופניים בת"א יוצא לדרך
מפת תחנות האופניים להשכרה, תל-אופן בתל אביב
Comments