מסתמן: רוכבי אופניים לא יחויבו לחבוש קסדה

פורסם: 31 בדצמ׳ 2009, 5:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בפבר׳ 2011, 23:53 ]
תאריך פרסום: 27/12/2009
 
ועדת השרים לענייני חקיקה תומכת בביטול החוק המחייב חבישת קסדה. החובה עדיין תחול על ילדים, ברכיבת שטח וברכיבה בדרכים בין-עירוניות.
 
ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (א') לתמוך בהצעת החוק של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), שמשאירה בידי רוכבי האופניים בתוך תחומי ישובים את ההחלטה אם לחבוש קסדה. חובת החבישה תמשיך לחול על ילדים, בעת רכיבה ספורטיבית, ברכיבה בשטח ובדרכים בין עירוניות. ההצעה החדשה מבטלת את החוק שנחקק בכנסת הקודמת.
 
ח"כ יחימוביץ' הסבירה כי הגישה את הצעת החוק בשל הרתיעה מהרכיבה שיצר החוק הקודם. "רכיבה על אופניים בתוך היישובים, ובעיקר בערים הגדולות, מפחיתה לאין שיעור את עומס התנועה בערים, את מצוקת החניה, את זיהום האוויר ואת תאונות הדרכים", הסבירה.

יחימוביץ' ציינה כי חובת חבישת הקסדה הביאה לכך שחלק מהרוכבים זנחו את השימוש באופניים  ומעדיפים שימוש ברכב מנועי. זאת, לדבריה, "בשל הסרבול והטרחה הן בחבישת הקסדה והן בנשיאתה".
 
המשטרה לא אוכפת את החוק כבר עכשיו

"מגמה זו עומדת בניגוד לטובת הציבור", הדגישה יחימוביץ'. "גם אני משתמשת באופניים ככלי תחבורה בתוך תל אביב, ומודעת בכל פעם מחדש לחוסר ההיגיון של חובת הקסדה. בפריז ובערים נוספות באירופה יש פרויקט נפלא של אופניים זמינים בכל מקום, ואיש לא מעלה על דעתו לחייב בקסדה".

היא הוסיפה כי בשל החוק המחייב לחבוש קסדה, אותו יזם השר גלעד ארדן בכנסת הקודמת, התעכב פרויקט סביבתי בעיריית תל אביב-יפו.

"בתל אביב נחתם חוזה ל-‏2,000 זוגות אופניים שיועמדו לרשות באי העיר. פרויקט זה מתעכב ולא יוצא לפועל, כיוון שאין אפשרות ליישם אותו כל עוד חוק חבישת הקסדה חל. בנוסף, לחוק אין משמעות כי המשטרה הודיעה כי לא תעסוק באכיפתו", אמרה יחימוביץ'.

יחימוביץ' ציינה כי קידום החוק נעשה תוך שיתוף פעולה עם ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, ובסיוע נרחב שלו לקידום החוק. יחימוביץ' ונציגי עיריית תל אביב-יפו קיימו דיונים משותפים עם משרד התחבורה ועם מומחי תחבורה, בטיחות ואיכות סביבה, זאת כדי לבחון את השלכות החוק.

 

כתבות קשורות:
דיון בנושא חוק הקסדה ב"גרופי" - אתר רוכבי שטח, כולל טיעונים המצדדים בחוק מידתי לצד כאלו שתומכים בחוק קסדה לכולם תמיד
דיון בנושא חוק הקסדה ב"תפוז" - אתר רוכבי שטח, כולל טיעונים המצדדים בחוק מידתי לצד כאלו שתומכים בחוק קסדה לכולם תמיד
דיון בפורום אופניים ב"תפוז" בנושא חוק הקסדה - לחץ כאן
תגובות נבחרות במסגרת הדיון בפורום אופניים ב"תפוז": איגוד האופניים, ישראל בשביל אופניים, מימצאים ממדינות אחרות, 1,822,975 רוכבי אופניים בקופנהגן אינם טועים, נראה לכם שהאיש בתמונה חושש לרכב ללא קסדה?, באוסטרליה פרויקט ההשכרה נכשל בגלל חוק הקסדה
מצגת של איגוד הרוכבים הבריטי על בטיחות: Safety in Numbers

ראש עברייני: האם תבוטל חובת חבישת קסדה?
הכנסת תאשר: רוכבי אופניים בעיר לא יחוייבו בקסדה (להודעת ועדת הכלכלה של הכנסת)
"חוק הקסדה" - סכנה לתחבורת האופניים בישראל - נייר עמדה של עמותת "ישראל בשביל אופניים" שהוגש בשנת 2007 
Comments